Aby co nejdéle vydržely a zůstaly stále čisté

Úvod Péče o plenky

V porovnání s dobami dávno minulými je péče o plenkovou výbavičku zcela jiná. Žádné vyváření, žádné žehlení, a to ani v šestinedělí!

 

Tots Bots WashingPéče o látkové plenky je velmi jednoduchá, při dodržování několika pravidel budete mít plenky stále čisté a voňavé.

 

Před prvním použitím plenky vždy vyperte. Je to z důvodu odstranění možných zbytků z výroby, přirozeně se vyskytujících vosků a olejů v bavlně/bambusu a nelze opomenout ještě jeden důležitý aspekt - savost plenky. Pokud je plenka z přírodních materiálů (především to platí pro bambus), svou maximální savost získá až po několika vypráních.

 

Použité plenky se nemusí namáčet, naopak, namáčení se u některých plen nedoporučuje. Plenky se skladují "na sucho" v koši k tomuto účelu určeném, nejlépe s dobře těsnícím víkem.

 

Předtím, než znečištěnou plenku vhodíte do plenkového koše, nezapomeňte ji připravit na vyprání = vyndat vkládací savá jádra zevnitř kapsových plen, odepnout sepnuté části AI2 plen s patentkami, zapnout suché zipy do tzv "protikusů". Plenky se lépe vyperou a rychleji schnou. Do plenkového koše doporučujeme vkládat prací síťku, nebo Pail Liner v odpovídající velikosti - velmi usnadní manipulaci při vkládání znečištěných plen do pračky (u nás často za asistence jednoho či obou zvídavých dětiček, kdy jsem za rychlost a přesnost opravdu vděčná :-)) a pere se spolu s plenkami.

 

Do plenkového koše lze nakapat pod víko několik kapek tea tree nebo eukalyptového éterického oleje (v přítomnosti těchto olejů se nemnoží bakterie a tak nějak se Vám bude s touto pandořinou skříňkou lépe pracovat :-))

 

Tmavé barvy perte odděleně alespoň dvě první praní, abyste si byli jisti, že plenka nepouští barvu.

 

A zde je těch několik důležitých pravidel:

 

  • Prací cyklus se obecně doporučuje začít předpírkou, mácháním, nebo kratším cyklem s přidáním malého množství pracího prostředku. Ideální je 30 minutový cyklus, při kterém se plenky namočí a předeperou V TEPLÉ VODĚ a navíc také v prášku, který se ihned vymáchá. Teplá voda lépe rozvolní vlákna a plenky se lépe vyčistí, než když předeperete ve studené vodě. Pokud vaše pračka po předpírce plenky nevymáchá, ale pouze odstředí, je třeba máchání nastavit ručně, jinak budete prát plenky v močovině a časem se to na nich projeví - v hlavním cyklu se dobře nevyperou a budou zapáchat.
  • Poté následuje nejdelší cyklus na 60°C, který Vaše pračka umí, s normálním množstvím pracího prostředku. Díky kroku č. 1 perete již namočené a víceméně čisté plenky bez močoviny, můžete dát menší množství pracího prostředku, který se pak lépe vymáchá a nezůstává v plence.
  • Pračku plňte ideálně do poloviny, maximálně do dvou třetin, aby plenky měly prostor dobře se vyprat a vymáchat. Po vyprání můžete přidat ještě jeden máchací cyklus navíc. Pokud v pračce při praní nevidíte vodu, plenky se perou na sucho! Podívejte se do návodu k pračce, který z pracích cyklů obsahuje nejvíc vody, může to být i program pro jemné prádlo. Plenkám nevadí, že s nimi pračka tolik nehází, jako při praní bavlněného prádla, ale naopak ocení, když jim poskytnete dostatek vody.
  • Plenky nenechávejte ve skladovacím koši déle než 2 dny - moč se již začne rozkládat a plenky jdou hůře vyprat, materiál působením močoviny rychleji degraduje a zkracuje se životnost plen.


Tots Bots Laundry

Plenky schnou různou rychlostí, v závislosti na materiálu, ze kterého jsou zhotovené. Nejlépe je plenky sušit volně na vzduchu a ještě lépe na sluníčku, které krásně vybělí skvrny a plenky dezinfikuje. Většinu moderních látkových plen lze sušit v sušičce na nízkou teplotu, ale počítejte s tím, že se materiál rychleji opotřebovává, při pravidelném sušičkování se sníží životnost plenky dle našich pokusů i o 1/3. Některé typy plen jsou do sušičky nevhodné (plenku bumGenius Freetime výrobce doporučuje sušit pouze volně na šňůře, v sušičce se ničí gumičky a může se poškodit PUL zátěrová vrstva. Totéž platí i pro svrchní kalhotky všech Ai2 systémů. Tyto plenky naštěstí schnou velmi rychle i volně na vzduchu).

 

POZOR - pokud potřebujete mazat krém na zadeček, vždy použijte separační plenku (pratelnou flísovou nebo jednorázovou celulózovou/bambusovou) - tyto krémy/oleje mohou zanést jak přírodní, tak i umělé materiály, například vnitřní stay-dry vrstvu kapsovek/AIO plen ze suede lze takto naimpregnovat, a ta pak odpuzuje tekutiny - plenka začne protékat. Stejně impregnačně na vnitřní vrstvu ze suede působí i mýdlo - pro praní nepoužívejte mýdlový sliz a prací prostředky, jejichž základem je mýdlo a skvrny nečistěte žlučovým mýdlem. Žlučové mýdlo je skvělé pro odstraňování skvrn z přírodních materiálů, jako je bavlna, bambus nebo konopí.

 

Pokud tušíte, že by vaše plenky mohly být naimpregnované, snadno je otestujete: plenku napněte a vložte pod slabší proud tekoucí vody z kohoutku. Voda by se měla bez problému do plenky vsáknout (nebo protéct flísovou separační plenkou, pokud se jí rozhodnete také otestovat). Jestli se na povrchu vytvářejí kapičky, které se po plence kutálejí, je vodoodpudivá a nemůže nic nasát. Nezoufejte, tuto impregnaci lze snadno odstranit opakovaným praním v klasickém prostředku, nejlépe určeném pro praní látkových plen (a bez mýdla :-)).

 

Výrobci radí nepoužívat prací prostředky s enzymy, které poškozují přírodní i umělá vlákna a mohou dráždit pokožku. Též není vhodné při praní používat jedlou a prací sodu a ocet. Na čištění skvrn nepoužívejte agresivní čističe a bělidla, taktéž poškozují materiál plenky. Nepoužívejte aviváž, snižuje savost. Bambusové plenky nedoporučujeme prát v Ecoveru, který podle našich zkušeností ničí bambusová vlákna a plenka rychleji degraduje (dochází k vypadávání materiálu ze základové mřížky, kvůli přítomnosti kyseliny citrónové v prášku).

 

Plenky neperte v domácích pracích prostředcích (jako je mýdlový sliz, prací soda, mýdlo a perkarbonát). Jejich používání plenky impregnuje - mýdlo se hůře vymáchá a postupně obaluje vlákna. V plence se usazuje, a ta dříve nebo později začne zapáchat. Perkarbonát je bělidlo, které prokazatelně degraduje vlákna a zkracuje plence životnost. Jeho působením může dojít i k poškození PUL laminace. Používání domácích pracích prostředků a perkarbonátu může vést k neuznání případné reklamace, většina výrobců jejich používání zakazuje.


Perkarbonát obsahují i prací prášky běžně dostupné na našem trhu, označené jako přímo určené na praní látkových plen. Ve složení je označen jako "bělící činidlo na bázi kyslíku", případně jako "sodium percarbonate". Perkarbonát bývá také součástí pracích prostředků na bílé prádlo - pro praní plen vybírjte raději prací prášky na barevné prádlo, které bělidla neobsahují.


Pokud máte na výběr mezi tekutým pracím gelem a sypkým práškem, zvolte raději prášek - lépe se vymáchá a z plenky odstraní.


POKUD SI NEJSTE JISTÍ, JAK O PLENKY PEČOVAT, JUKNĚTE DO PORADNY, JE TAM ZODPOVĚZENA SPOUSTA DOTAZŮ OD RODIČŮ, PŘÍPADNĚ NÁM NAPIŠTE NA plenkoteka@gmail.com, RÁDI PORADÍME!

Copyright 2018 - 2020 © Plenkotéka | Látkové pleny