Látková poradna aneb na co se nás nejčastěji ptáte

Úvod Poradna

Máme od vás spousty dotazů a rozhodli jsme se, že je zde budeme postupně zveřejňovat, třeba tu najdete odpověď i na ten svůj (a pokud ne, pište na info@plenkoteka.cz :-))


PRANÍ PLEN


Dobrý den, já se stále snažím zorientovat v látkování vůbec. Každý tvrdí něco jiného, něco jiného mu vyhovuje. Moje současné poznatky: plenky GroVia super, ale jen jako svrchňáčky. Savá jádra bohužel zapáchají. Když moč zůstala v plenkách do druhého dne, nešla vyprat ani na 60° s předpírkou. To mě hodně mrzí, protože jinak je používání plenek GroVia super. 


Odpověď: Dobrý den přeji, hned na úvod se zeptám na jednu podstatnou věc - v čem prosím perete? Plenku GroVia ONE jsme používali s naším synem po celé jeho látkovací období, tedy 2,5 roku a po vyprání nezapáchala nikdy. Složení a množství pracího prášku, množství vody v pračce při praní a máchání a samotná délka pracího cyklu jsou kruciální pro správné vyprání plenky. Pokusím se poradit jak jen to bude v mých silách a věřím, že příjdeme na to, proč se plenky špatně vypraly. 

Peru v pracím gelu z mýdlových ořechů s levandulovou silicí Yellow & Blue. Pračka AEG, program Cottons s prewash na 60°. Nevím, čím to může být.

Odpověď: Potenciálních problémů vidím hned několik. Prací prášek je číslo jedna. Mýdlové ořechy plenky bohužel nevyperou. Co je horší, mýdlový roztok plenky GroVia ONE naimpregnuje a ony přestanou sát. Stane se to již po několika vypráních. Výrobci obecně nedoporučují plenky prát v mýdle (či mýdlových ořechách), prací sodě, octu, kyselině citronové a bělidlech (jako je např. perkarbonát). Plenky nevyperou, zanáší, bělidla a kyseliny zase ničí vlákna. Plenky je třeba prát v klasickém pracím prášku, který neobsahuje mýdlo a ideálně ani optické zjasňovače a bělidla. Enzymům se člověk bohužel málokdy vyhne. Jako potenciální problém číslo dvě vidím prací cyklus - jukněte především na to, zda je dostatečně dlouhý. Plenky by se měly prát (tzn. být v kontaktu s pracím práškem) na 60°C minimálně 1 hodinu, a když k tomu připočítáme máchání, celková doba praní tak trvá nejméně 2 hodiny, ideálně 3. Zkrátka je třeba použít nejdelší prací cyklus, který vaše pračka dokáže. Pokud je možné nastavit, aby pračka přidala do praní vodu, určitě toho využijte. Stejně tak při máchání. Plenka GroVia je extra savá právě proto, že obsahuje 10 vrstev biobavlny. Aby se vypraly, je třeba jim dát čas, prostor v pračce a dostatek vody. Dám ruku do ohně za to, že pokud se budete držet těchto doporučení, plenky budou stále čisté a budou vonět.

 

Ještě jsem zapomněla na dvě důležité věci. Předpírka, která je součástí pracího cyklu, většinou prádlo pouze předepere v prášku, ale již nevymáchá. Dochází pouze k odstředění a prášek z předpírky v prádle zůstává. Zůstává v něm ale také močovina a veškeré nečistoty z plenky. Při hlavním programu pak pračka pere toto vše dohromady a stává se, že se močovina nevypere zcela a v plenkách zůstává, ikdyž opakovaně mácháte a mácháte. Není vypraná. Aby se člověk vyhnul tomuto nepříjemnému efektu a nemusel pleny předepírat ručně (což je nesmyslné - děláte práci za pračku :-)), ideání je plenky předvyprat v některém z krátkých programů, pokud je vaše pračka ovládá (třeba 30 minutový). Plenky se předeperou s práškem (v teplé vodě), který se ale následně vymáchá a spolu s ním i vše, co při hlavním praní nechceme v bubnu mít. V hlavním, dlouhém cyklu pak již perete plenky bez močoviny a téměř čisté. Je v tom obrovský rozdíl.

 

A posledí věc - éterický (esenciální) olej. Zanáší plenky stejně, jako mýdlo. Pokud se mu můžete vyhnout, neváhejte.

Na tom gelu na praní je právě napsáno, že je vhodný na látkové pleny. Tak jsem myslela, že to bude dobré. Jinak běžně doma taky používám ten prášek z Dm, který jste uváděla. Tak jenom u něho zůstanu :-) Pračka mi umožňuje přidat více vody, zkusila jsem to a plenky byly i pohledem lépe vyprané. Tedy u toho taky zůstanu.

Odpověď: Moje babička i mamka praly plenky v mýdle, mamka měla již i nějaký sofistikovanější prášek. Obě dvě ale přiznaly, že plenky po celé plenkovací období vyvářely. Babi klokotem v hrnci na plotně a mamka již o něco pohodlněji - v automatické pračce na 90. Dnešní "moderní" plenky jsou velmi rafinovaně ušité (mají spoustu vrstev) a velmi špatně se perou. Nesmí se vyvářet, porušila by se nepromokavá PUL vrstva. Takže ano, mýdlový prášek je vhodný na plenky, ale za předpokladu, že ho plenky snesou a on je vypere... čtvercové klasické pleny se s mýdlem poperou jinak, než AIO.


 

 

Chtěla jsem se s Vámi ještě poradit kvůli praní: na látkové plenky používám Jelena s perkarbonátem a sodou (máme hodně tvrdou vodu) s machadlem z kyseliny citronové - ještě se mi nestalo,že bych měla zanesené plenky ovšem na tyto aio a funkční materiály se nedoporučuje mýdlo,paní,co od ní mám vkládačky s coolmaxem mi doporučila gel Seventh Generation z DM,ve složení má ale mýdlo také,vlastně všechny gely a prášky,na které jsem se dívala,měly ve složení mýdlo... mohla byste mi, prosím, poradit, v čem prát a jak? nerada bych si plenky zničila, moc děkuji

 

Odpověď: Po pravdě jsem se trochu vylekala, neb používáte na plenky skoro smrtící koktejl. Kyselina citrónová rozežírá vlákna, stejně jako ocet. Mýdlo obaluje tukem a pleny nesají, i ty bavlněné. Perkarbonát je bělidlo na bázi kyslíku - muze poškodit PUL a degradovat materiál plenky. Mother ease dokonce Perkarbonát vysloveně zakazuje. Výrobci doporučují prát v normálních prášcích bez enzymů, bělidel a optických zjasňovačů. Je poměrně složité takové prášky najít, my jsme používali nakonec Denkmit Colorwashmittel z DM, sice obsahuje enzymy, ale plenky nepoškozoval a děti jej dobře snášely, ač jsou oba ekzematici. Z těch plen, ktere máte objednané, prežijí prášek s malým obsahem mýdla GroVia Organic, Wizard Uno i Blueberry Simplex, Bambino Mio Miosolo plenka se naimpregnuje. Prát v mýdle se sodou většina výrobců bohuzel vyloženě zakazuje. Jinak u těchto plen se nemusíte bát praní v tvrdé vodě, ony nehrubnou.

 

Aha! moc děkuji, já tak peru jen bavlněné čtverce, svrchní nee a aio budu mít prvně teď, každopádně už tak peru asi rok a ještě jsem neměla problém, v prodejně látkových plen v Brně mi dokonce poradili tento postup. právě jsem hledala nějaký prášek bez mýdla, aby byl alespoň trochu eko, ale je to těžké, přesně jak píšete... tak vlastně nevím, v čem prát, zkusím ten Denkmitt, děkuji moc za radu

 

Odpověď: Čtvercům to nejspíš nevadí, ale i tak jádrové mýdlo potřebuje kyselinu octovou nebo citronovou, aby se vymáchalo. A kyselina zase škodí vláknům, při dlouhodobém praní se pak material rychleji degraduje. Zkuste ten Denkmit nebo jakýkoliv jiný prášek, ve kterém perete dětské prádlo.Doporučujete plenky grovia organic prát v pracím prášku bez enzymů, máte tip na nějaký komerční? Nebo mě napadlo leda jádrové mýdlo se sodou...


Odpověď: Mýdlo určitě nedoporučuji, vlákna v bavlně se postupně obalují tukem a pak nesají. Ideální je nějaký prací prášek, ve kterém perete běžné prádlo. Sodu, ocet a mýdlo výrobci obecně na plenky nedoporučují. My jsme doma prali sice v enzymatickém prášku, ale dobře fungujícícm - Denkmit Colorwashmittel. Neobsahuje optické zjasňovače a bělidla, která škodí mnohem víc než samotné enzymy. Maminky také perou v Attitude, je to prací gel bez mýdla, optických zjasňovyčů i bez enzymů, měl by také dobře fungovat. Jako prací složka je zde sodium coco-sulfát, pěnidlo získané z kokosového oleje. Pokud sulfáty v rodině dobře snášíte (jsou běžnou složkou zubních past, sprchových gelů a vlasových šamponů, mohl by vám vyhovovat.Chtela bych se s Vami poradit ohledne praciho prostredku na plinky. Hledala jsem levnejsi alternativu praciho prasku vhodneho na plinky, aby nas prani uplne nezruinovalo:-), ale bohuzel skoro ve vsech prascich je mydlo nebo neco jineho ne uplne vhodneho. Tak ted jsem na rozpacich, co vlastne pouzivat? Normalne pouzivam Jelena, ale mam strach z impregnace plen. Na internetu jsem precetla slozeni snad vsech pracich prostredku a dosla jsem k zaveru, ze vazne nevim, co plinky neznici :-(. Mohla bych Vas poprosit o radu? Zakoupila jsem od Vas prasek TotsBots, ale obavam se, ze ho nebudu moct pravidelne pouzivat.

 

Odpověď: S pracími prášky je to trochu potíž, vím o tom a sama jsem to řešila, v čem vlastně plenky prát. Potion je skvělý, ale bohužel drahý. Stačí ho dát málo, ale i tak. My jsme doma nakonec skončili u pracího prášku Denkmit Colorwashmittel z DM, sice obsahuje enzymy, ale je bez mýdla a dětem nevadil, i když jsou ekzematici. V pracím prášku od Jelena můžete prát plenky z přírodních materiálů, jako jsou třeba Blueberry a Smart Bottoms. Jakmile je v plence stay dry vrstva z mikrovlákna (polyesteru), naimpregnuje se a plenka pak nesaje. Určitě jí to ale nezničí, to se nemusíte obávat.

 

Takze impregnace se tyka hlavne toho stay dry materialu? A u svrchnich kalhotek je to jedno? Vyzkouseli jsme duo system od Mother-ease a jsem nadsena! Bala jsem se,ze kvuli prani bych se toho musela vzdat, tak mam radost, ze ne! :-)

Odpověď: Je to přesně, jak píšete, mýdlo impregnuje stay dry materiály, bavlně je to víceméně jedno, jen je třeba ohlídat, aby se dobře vymáchalo, jako u klasického prádla.. Nedoporučovala bych ale prát v samotném mýdle, vklákna v bavlně se postupně obalují tukem a plenka pak hůř saje. Svrchní kalhotky lze prát v mýdle, těm to nevadí. I kdyby se naimpregnovaly, tak se nic neděje.


Plenky co zatím mám peru v sonett neutral, výrobce uvádí, že se dá použít i na fleece a funkční materiály. Můžu v něm prát Wizard uno stay dry nebo doporučujete nějaký jiný přípravek? Preferuji non toxic. 
 
Odpověď: Na plenky z mikrovlákna (polyesteru) nesmí přijít mýdlo, naimpregnují se a nesají. Sonett bohužel mýdlo obsahuje. Snažila jsem se najít složení sonettu neutral a jak v gelu, tak v prášku mýdlo je. Na plenku z biobavlny to nevadí, ale stay dry plenka by mohla sát míň než umí a v krajním případě, při dlouhodobém praní v tomto prostředku, vůbec. My jsme doma prali plenky v ekologickém prášku z DM, Denkmit Colorwashmittel, který mýdlo neobsahuje. Byl šetrný i k ekzematické pokožce.
 
A dal by se denkmit použít i gelový? Gely mi vyhovují víc než prášky. Jeste jsem někde viděla doporucovany gel attitude, ten taky není vhodny?

Odpověď:  Denkmit gel obsahuje bohužel také mýdlo. Jukněte kdyžtak do složení, jestli ho nezměnili, ale ještě před rokem v něm bylo... Attitude obsahuje sodium coco sulphate. Je to pěnidlo získané z kokosového oleje. Sulfáty jsou běžné ve sprchovych gelech, samponech a zubnich pastach, u nás jsme na ně v rodině alergičtí, ale pokud vám nevadí, bude vhodný i na plenky.


Chcem sa ešte spýtať na prášok Potion. Všimla som si v zložení, že obsahuje fosfaty. Ale až tak sa v tom nevyznám, ale vraj by ich eko prostriedok nemal obsahovať. Možno sa mýlim, tak ak máte nejaké väčšie skúsenosti s eko praním, tak napíšte čo si myslíte :-) dakujem

Odpověď: Co se prášku Potion týče, také jsem se toho nejprve lekla. Vtip je v tom, že to nejsou fosfáty, ale fosfonáty. Na první pohled to vypadá stejně, ale je v tom obrovský rozdíl. Fosfáty jsou z nařízení EU již několik let zakázány. Škodily přírodě proto, že působily jako krmivo pro řasy a jiné zelené potvory, které se přemnožily a zamořily vody. A kvůli nedostatku kyslíku a velké produkci škodlivých látek při tlení těchto rostlin hynuly celé ekosytémy. Fosfát je pro řasy něco jako cukr pro nás ;-). No a fosfonát je alternativa fosfátu. Ano, je to také sloučenina fosforu, ale v pracím prosředku ho je řádově méně. Budou to procenta, možná promile. Jen díky němu ale má prášek skvělou účinnost i při nižších teplotách - změkčuje totiž vodu a špína je díky němu přístupnější a lépe se vypere. Ideální by bylo, kdyby prací prášek neobsahoval ani fosfonáty, ale to by musel mít zeolity (které používají na praní hrubou sílu a zůstávají v plenkách) a enzymy (které se nikdy dobře nevymáchají a po vyčůrání do plenky se aktivují a mohou dráždit pokožku). Člověk aby vhodný prášek na plenky pohledal. Dříve jsem prala v prací sodě a perkarbonátu, ale to zase ničí vlákna... Potion je taková zlatá střední cesta. Neškodí v přírodě, je kompletně rozložitelný, bez zeolitů a enzymů a mýdla, které plenky zanáší. Obsahuje ale bělící složky na bázi kyslíku, které někteří výrobci na plenky nedoporučují, jako např. Mother-ease. Plenky jsem v Potion prala pravidelně a dlouhodobě a nepoškodily se, včetně plen od Mother-ease.VÝBĚR PLEN DO VÝBAVIČKY


 

Ještě jsem Vás chtěla poprosit o radu - ráda bych ještě doplnila o svrchní kalhotky jednovelikostní, které jsou opravdu vhodné už od novorozenečka. Případně klidně AI2, u kterých by se daly ty svrchní kalhotky použít univerzálně.

 

 

Odpověď: Co se svrchňáčků týče, záleží, jak veliké je miminko (kolik váží, ale i jak buclatá/hubená má stehýnka). Jemné a poddajné jsou svrchňáčky Flip, od malinka také dobře sednou TotsBots PeeNut. Too Smart Cover od Smart Bottoms bych doporučila, pokud je dítko spíše hubenější, krásně sedí kolem nožiček. Nehodí se ale moc na kalhotovky, spíše na tenčí plenky, případně čtverce a prefoldy. Flip jsou snad nejlepší svrchní na čtvercovku, co znám. Stejně tak i PeeNut, ale ty mají pak problém u větších dětí, nemají tolik místa jako Flip. Too Smart svrchňáčky jsou nízké v sedu, jejich střih proto nesedne každému. Na menší a hubenější děti jsou ale bezvadné.

 

Co se týče velikosti miminka, tak to zatím nevíme :-) očekáváme každým dnem, ale podle váhového odhadu a podle staršího syna předpokládáme, že to bude spíše hubené miminko, žádný barokní andílek, jak se říká. Podle toho jsem se také snažila vybírat spíše užší plenečky. Myslíte, že to, co mám v objednávce by mohlo sedět, případně byste doporučila něco odebrat, něco přidat?


Odpověď: Jejky..v tom případě, jestli do toho mohu mluvit, zatím určitě neberte plenky Sandy S a AirFlow M. Obojí padnou ideálně až v 5 kg, spíš v 6 kg. Pro novorozeňátko s váhou okolo 3 kg jsou ideální Sandy XS a airflow Newborn, případně S. Pro miminko jsou skvělé TotsBots Bamboozle v novorozenecké velikosti, a přes ně svrchňáčky TotsBots PeeNut, obojí vydrží cca do 9 kg, což je podstatně déle, než Sandy XS, ta je již okolo 5kg malá. Se suchými zipy se také dobře manipuluje, lépe než s patentkami. Z objednávky bude větší také GroVia ONE, ale té se nebojte, ona se ještě poměrně sepere a hlavně, pro miminko postačí úplně jen samotný "obal" plenky, tedy zcela bez vkládaček. Uvnitř je také tenká savá vrstva a miminka ještě tolik nečůrají. Pokud by savost nestačila, můžete do plenky nacvaknout menší vkládačku. bumGenius Elemental je úžasná plenka a dobře padne od malinka, Wizard Uno bude ještě trochu větší, ale do té brzo dorostete :-)

 

A poslední otázka - v tom prášku, který jsem koupila se dají prát všechny plenečky na 60 stupňů?

Odpověď: V Potion lze prát všechny plenky, až na Mother ease, s těmi raději opatrně, výrobce zakazuje prát v perkarbonátu, který je bohužel součástí Potion. My jsme prali plenky v Denkmitu Colorwashmittel z DM, neobsahuje bělidla a pere dobře. Nemyslím si, že byste tím plenku poškodila, ještě se nám to nestalo a v perkarbonátu maminky perou často. Raději na to ale upozorňuji, nepoužívala bych ho dlouhodobě a jen v malých dávkách.Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně plenek. Po pečlivém uvážení jsem dceři pořídila Mother Ease Wizard Duo. Líbil se mi systém plenek a po přečtení různých recenzí jsem nabyla dojmu, že tyto plenečky sednou snad každému dítěti :) Dcera má 4 měsíce, 66 cm, 5,5 kg. Plenky jsem zmenšila na nejmenší velikost, na délku jí sednou podle mého názoru dobře, ale problém je s těsněním kolem nožiček. I když jí plenku zmenším přes bříško, co to jde, tak kolem stehýnek jí plenka vůbec nedoléhá. Chce to ještě čas nebo je to o tom, že jí zrovna tyto plenky prostě nesednou? Poradili byste mi v takovém případě jinou značku? Uvažovala jsem ještě nad Blueberry One Size Simplex, myslíte, že by mohly být lepší?


Odpověď: Dobrý večer přeji, s plenečkami Wizard Duo ještě určitě počkejte. Výrobce na žádost rodičů zvětšil svrchňáčky tak, aby sedly do 15-16 kg, proto tyto nové mohou být 5kg děťátkům veliké. Pokud je Vaše dcerka spíše hubenější, tím spíš. Sednou dobře s jistotou okolo 6 kg. Uváděný váhový rozsah je bohužel orientační a neplatí univerzálně, především právě v krajních váhových hodnotách velmi záleží na proporcích. Náš syn měl 6 kg ve 2 měsících a všechny plenky vyplnil zodpovědně, zatímco dcerka žížalka měla veliké jednovelikostní plenky ještě v půl roce. Pokud byste se ráda poohlédla po jiné značce, Simplex plenka bude ještě také větší, ikdyž by již těsnit měla dobře. Je měkká a štíhlá, dá se velmi dobře zmenšovat. Co bych určitě doporučila je plenka bumGenius Elemental E3, ta bude sedět krásně a také bumGenius Freetime. Záleží, zda preferujete spíše přírodní materiály (biobavlnu - plenka Elemental), nebo rychlé schnutí (Freetime plenka). Obě bumGenius plenky jsou držáky, dělají malý zadeček a jsou pohodlné. Počítejte s tím, že Elemental plenka dlouho schne. Ještě mě napadá TotsBots EasyFit Star, skvěle sedí už od 4,5 kg, zapínání na suchý zip je bezvadné. Plenečka Thirsties je celkově větší, ale okolo nožiček sedí také skvěle, verze se suchým zipem se také jednoduše nastaví velikost kolem pasu. Obě tyto plenky jsou také z přírodních materiálů a déle schnou. Co se materiálu týče, sahněte určitě spíše po Thirsties, plenka EasyFit má savou vrstvu kombinovanou s mikrovláknem a nesaje zdaleka tolik.

 

 


Z formuláře poptej plenku:

Už látkuji - potřebuji doplnit výbavičku, sháním tyto konkrétní věci: kalhotovky a svrchňáky na SZ pro kluka, nebo neutrální. Děťátku je 6měsíců, váží 7,8 kg a má macatá stehýnka. Potřebuji plenky na den, jednovelikostní a je pro mne důležité: možnost i pravidelně sušičkovat, celkově tenká plenka, úzká mezi nožičkami, spolehlivost plenky. Nevadí mi naopak: více různých druhů/typů plen ve výbavě, skládání plen (např.čtvercové pleny, skládací choboty apod.). U savé vrstvy preferuji zapínání: na snappi sponku (bez našitého zapínání), suchý zip. U svrchňáčků (či u kompaktního plenkového systému) preferuji zapínání na suchý zip.


Odpověď: Z naší nabídky by Vám mohly vyhovovat dva typy kalhotkových plen a jedny svrchňáčky - zahraniční značky se se suchými zipy bohužel moc nekamarádí :-) Z kalhotkových plínek Vám mohu nabídnout naprostou klasiku - Tots Bots Bamboozle Stretch se zapínáním na suchý zip a dále Geffen Baby Fitted plenečky, které se zapínají na snappi sponku. Obě dvě jsou štíhlé, tenké a nedělají bakuli na zadečku. Nejdůležitější rozdíl mezi nimi je ve schnutí - Geffen jsou suché rychle - jsou ze 100% bavlny, vydrží jemné a hebké i po x praních. Bamboozle schnou 24 hodin, jsou z bambusu, krásně pruží a pohodlně se používají. Do sušičky mohou oboje. Geffen Fitted je vícevelikostní plenka, ale jednotlivé velikosti mají poměrně velké váhové rozpětí a dobře se přizpůsobí. Jsou štíhlé a tenké, materiál je velmi odolný, podobný vícevrstvým plenám. Pro děťátko okolo 8m již doporučuji dovycpat vkládací plenkou, Geffen má pro tyto účely tenoučké absorbery, pro vás by byl ideální High absorber, případně pak super absorber (momentálně je vyprodaný, ale opět jej naskladníme v lednu). Celé balení pak není objemné a dobře sedí. Bamboozle plenka má vkládačku připínací a i s ní je savostí podobná Geffen plence bez vkládačky. Její materiál je pružný - velice dobře se používá a krásně sedí. Co se svrchňáčků týče, na suchý zip pro kalhotovky jsou ideální Tots Bots PeeNut. PUL je velmi jemný, kalhotky jsou tenké a poddajné. Budou skvělé i na Geffen plenku. Pokud byste chtěla zkusit, skvěle padnoucí svrchní se suchým zipem jsou i Mother-ease Rikki, jen nemají protikusy a je třeba je prát zapnuté. Také se pořizují ve více velikostech a jsou vhodné i na čtvercové plenky a prefoldy.Dobrý den, mám dotaz ohledně novorozeneckých AIO nebo kapsových plen. Chtěla bych pro dcerku něco štíhlého, hodně savého, ale aby nám také co nejdéle vydržela. Narodila se s váhou 3,3kg, ale za týden nám přibrala na 3,8, tak přemýšlím, jestli nebude lepší zrovna pořídit nějaké jednovelikostní AIO, ale aby to neměla zas jako megabalík. Děkuji za jakoukoliv radu.

 

Odpověď: Dobrý den přeji, pokud Vaše dcerka takto krásně přibírá, je skoro "škoda" investovat do novorozeneckých plen. Skoro všechny naše AIO plenky, snad s výjimkou Bambino Mio Miosolo, jsou velmi štíhlé a dají se pro miminka zmenšit. Naše novorozenecké AIO plenky jsou většinou cca do 5 kg, jsou opravdu maličké a tipla bych si, že vám vydrží tak 1 měsíc. Od 3,5 kg už Vaší dcerce budou jednovelikostní plenky Tots Bots EasyFit Star, Blueberry One Size Simplex, kapsovka Blueberry, Pocket, Bumgenius Elemental, Freetime i kapsovka Original. Hodně tenké jsou plenky Blueberry Simplex, u Tots Bots počítejte zprvu s trochu větším zadečkem, ale nic dramatického. Za sebe bych Vám doporučila určitě plenku Mother-ease Wizard Uno i Duo, to jsou nejlepší plenky, co znám. Jinak na stránkách Plenkotéky máme u většiny plínek i videa, můžete se juknout, jak plenka vypadá, případně pak jsou další fotky a informace v článkách na blogu (hlavně o plenkách Wizard a GroVia). A málem bych zapomněla, neberte plenky Side Snap Simplex. Ty jsou až od 5 kg (velikost M). Ale zase fantasticky sednou - díky pružnému zapínání jsou jako kaťátka, dají se natahovat vestoje.Chtěla bych začít s naším 10 tydenim chlapeckem používat látkové plenky. Určitě bych chtěla vyhradne plenky AIO. Už jsem jich pár vyzkousela i s vaší stránky a nejvíce mě nadchly BumGenius Elemental...poridim malému ještě flisove separační plenky aby měl pocit sucha a nebudou mít chybu. Přesto bych po vás chtěla doporučit zda nějaký vas výrobce nemá ještě stejně kvalitní a úžasné plenky... Jediná má kriteria jsou co nejmenší zadeček miminka a alespoň trošku slušná savost.

 

Odpověď: Pro takto malé miminko, pokud mu již dobře sedí bumGenius Elemental, budou velikostně vhodné téměř všechny AIO plenky z naší nabídky. Pokud preferujete tenkou a štíhlou plenku s přírodní savou vrstvou, zkuste určitě Blueberry OneSize Simplex (Side Snap velikost M bude ještě velká), plence Elemental je také podobná Smart One plenka a Dream plenka od Smart Bottoms. Mají stejný střih, liší se savou vrstvou - z biobavlny nebo směsi bavlna+konopí. Pro chlapečka jsou ideální díky možnosti poskládat chobot do středu plenky. Sají skvěle. Pokud se vám líbí bavlna v plence Elemental, s plenkou Smart One rozhodně vedle nešlápnete, je hodně podobná. Excelentní jsou plenky Wizard Uno, ve verzi Stay Dry i Organic. Maminky je rády používají na noc, doporučila bych Vám určitě vyzkoušet verzi Stay dry, právě na noc. Zprvu neradím kupovat více plen jedné značky, raději jednu od každé, vyzkoušet a pak dokoupit, s čím budete nejvíce spokojení. A poslední plenka, která stojí rozhodně za vyzkoušení, je GroVia ONE, je ideální také na noc. Pokud neplánujete prát v mýdle a preferujete zadeček v suchu, Wizard Uno Stay Dry a GroVia ONE Vám udělají skvělou službu.


 

Ráda bych vyzkoušela na holčičku nějaké aio plenky, aktuálně má 6 týdnu a cca 4kg. Má spíš silnější stehynka a užší pas. Byly mi doporucene grovia, totsbots nebo blueberry. Jaké byste mi doporučila vy? Preferuji bavlnu na kontaktní vrstvě a co nejmenší balík.

 

Odpověď: Pokud preferujete co nejštíheljší plenku a chcete mít jistotu, že dobře sedne, určitě vezměte Blueberry Simplex. Pro silnější stehýnka a užší pas je nejideálnější. Tots Bots EasyFit Star je také skvělá, ale již o trochu objemnější. Grovia Organic je trochu poťouchlá, ne každému sedne. Má tužší gumičky a může otlačovat. Pokud máte sušičku, je to lepší. Je to ale zaurčeně nejštíhlejší plenka. Pro takto malé miminko bych jí spíše nedoporučila. Nebo, pokud byste plenku ráda vyzkoušela a ona nakonec nesedla, vezmu jí zpět do Plenkomatu, i použitou (odečítáme v takovém případě 10-20% z pořizovací ceny plenky, podle délky jejího používání). Ještě jsem zapomněla na AIO plenky Wizard Uno. Je to jedna z nejlepších AIO plen. Pokud preferujete přírodní materiály, zvolte variantu Organic z biobavlny.

 

Sušičku máme, ale zase se bojím aby se v ní neničila nepromokavá vrstva, tak jsem v ní plenky sušit nechtěla. Myslíte, že by sušičku plenky pravidelně zvládly?

 

Odpověď: Naše plenky do sušičky smí, mají odolné materiály. Je třeba ale počítat s tím, že se rychleji opotřebovávají a jejich celková životnost zkracuje.

 

 

Poradíte mi prosím plenky pro holčičku na suchý zip, popř. s připínacím vnitřkem? Nevím zda jsou lepší All in one nebo all in two. 

 

Odpověď: Já obecně doporučuji AI2 spíše na doma, kvůli savosti, s výjimkou Wizard Duo. Ten je krásně savý a spolehlivý i na ven, kde si opravdu nepřeji převlíkat několikrát celý outfit, protože plena protekla... ;-) GroVia Hybrid je úzká, štíhlá a savost stačí zhruba do 1 roku věku dítěte. Pak je třeba přidávat vkládací savou plenku. Flip Hybrid není nacvakávací, plenu je třeba do svrchních kalhotek poskládat. Biobavlněná plena je ale jemná, savá a drží v nich krásně. Navíc na rozdíl od biobavlněné GroVia Soaker Pad opravdu rychle schne. Plenku AIO na suchý zip máme pouze TotsBots Easyfit Star, je úzká a poměrně štíhlá, sedí dobře již malým dětem okolo 4 kg. Savostí je spíše průměrná (savá vrstva je ze směsi bambusu a mikrovlákna) a dlouho schne. Synovi stačila až do odplenkování díky tomu, že jsme nezandavali její dlouhý chobot dovnitř, ale nechávali položený navrch. Pro chlapečky je to ideální, plenka tak skvěle saje i v přední části. U holčičcky je to vcelku jedno.
 
Cekam prvni miminko, tak nemam zkusenost :) Co byste mi doporucila jako nejlepsi?:))) Dekuji.

Odpověď: Je třeba promyslet, kolik času chcete plenkám věnovat a jak moc si s nimi práci ulehčit (s Ai2 plenkami a kapsovkami je určitě víc práce než s AIO plenkou). Také je třeba vědět, jak velké asi tak miminko očekáváte, určitě budou třeba jiné plenky na 2,5-3 kg mimi než na 4,5 kg pucíka. Když mi sepíšete vaše očekávání a možností údržby, schnutí, atd, vymyslíme nějakou vhodnou sestavu. "Nejlepší" plenky budou jiné pro miminko a jiné pro 10-15 kg dítko, které čůrá, jako Alík... Některé jsou vhodné na noc, jiné na ven nebo třeba na doma. Ale dá se to nakombinovat tak, abyste byli spokojení. Co bych rozhodně nedoporučovala, je nakoupit vše ještě před narozením miminka a od jedné značky. Ideální je vyzkoušet víc typů a značek a uvidíte, co sedne právě vám. Dá se podle zkušeností z různých domácností hodně odhadnout, ale přeci jen, každý jsme jiný a každé mimi je jiné. A osobní zkušenost je jedinečná ;-)

 

 

Hledala jsem plenky pro chůvu, takže jednoduché a přitom hodně savé (nebude přebalovat co 2h, spíše jako s jednorazem). Plenky Mother ease mi doporučila Vaše spokojená klientka, tak doufám, že nám to bude vyhovovat :) Vzala jsem 2 noční (ale i ty denní stay dry vložky vypadají saveji nez bambus či bavlna - potrvdite mi to?) Jestli jsem to správně pochopila, jejich stay dry systém není jako klasický fleece co proteče když hodně najednou curaji) Prý se na stay dry nesmí eko prášky ani ocet - potvrdíte mi to? Nemám sušičku.Mám 5mes chlapečka, buclatejsi stehýnka. Prozatím mám poděděné Bamboolik, ale jsou fakt jak prkno, svrchnaky ho otlačují a AIO špatně přiléhá k nozickam. Na kalhotové plenky se necítím, nechci zapínat dvoje. S patentkama mám zkušenost pouze bummis novorozenecké, nepřišlo mi to vždy ideál na nastavení. Tak snad ty patentky zvládnu :) Grovia vyzkouším na doma, ráda bych něco tenčího.

Odpověď: Z mého pohledu jste vybrala nejlépe, jak jste mohla. Plenky Mother-ease patří k těm nejsavějším a nosí je náš syn ještě ve dvou letech, bez dovycpávání. Stay-dry materiál je opravdu jiný než flís nebo suede, připomíná funkční trička na běh :-) vše se ihned vsákne a plenka pojme opravdu hodně. Co bych Vám ale nedoporučovala, je nechávat syna v počůrané plence déle než 2 hodiny. Nebo rozhodně ne pravidelně. Moč se po této době již začne rozkládat a může způsobit podráždění. U větších dětí to již tolik nevadí (syn bývá někdy ve Wizard Duo na procházce i 4 hodiny - plenka pak váží snad kilo, ale nikdy neprotekla). Přes noc je to jiné, to děti nečůrají tolik jako přes den. Většinou bývá plenka suchá a dítko vyčůrá celou dávku naráz až ráno. U takto malých dětí, jako je Váš syn, se doporučuje, (pokud to jde) přebalit i v noci, pokud je plenka mokrá. To vše platí i pro jednorázovky. To, že je na nich napsané, že vydrží 12 hodin, je sice fakt, ale jde o výdrž, o zdravotních rizicích nikdo nemluví. Co se týče údržby, je to přesně tak, jak píšete. Máme zkušenost, že obecně látkové plenky potřebují spíše hodně vody než ocet nebo sodu - moderní pračky mají velmi nízkou spotřebu vody, v tomto případě je to bohužel na úkor důkladného vyprání. Látkové plenky jsou hodně savé, což je skvělá vlastnost, která je nutná, aby dobře fungovaly. V pračce ale vysají všechnu vodu a perou se takříkajíc nasucho. Řešíme to doma tak, že do pračky přilíváme vodu navíc. Ani ne tak do máchání, jako do hlavního praní. Co se prášku týče, eko prášky obsahují většinou mýdlo. To impregnuje polyesterové materiály a plenka pak nesaje. Pokud budete mít eko prášek bez mýdla, neměl by být problém. Máme v plenkotéce poměrně podrobný návod na údržbu, kdybyste měla chvilku, jukněte na něj: http://www.plenkoteka.cz/pece-o-plenky/ GroVia Hybrid je na doma úplně perfektní, na ven berte spíš Wizard, více pojme. A ještě jedna věc - biobavlněné vkládací plenky dlouho schnou. Pokud máte suchý a teplý byt, je to cca 24 hodin. Pokud ne, počítejte s delším schnutím. Kdybyste si je přála vyměnit za mikrovláknové, není problém. Ty rychle schnou (do pár hodin), ale zase méně sají.
VŠE O NAŠICH PLENKÁCH


Měla bych dotaz ohledně GroVia ONE plenek, jestli neotlačují nožičky, u těch Organic máte psáno, že nedoporučujete pro malá miminka, dcerka má stehýnka baculatá a dále jestli se ten materiál nezanáší, peru v Sonett neutral, což je prášek na praní na bázi mýdla. Na zimu, na ven bych ještě potřebovala pár plenek se stay dry vrstvou. Mám i Sonett gel na barevné prádlo, kde přímo píšou, že je i na fleece a mikrovlákna. Máte s ním zkušenost?


Odpověď: GroVia ONE je jedna z nejjemnějších AIO plen vůbec, otlaků se naprosto nemusíte bát. Gumičky jsou poměrně široké, hodně pružné a potažené flísem. S praním v mýdle je u této plenky potíž, flís se bohužel zanese, stejně jako jiné stay dry materiály. Pokud máte možnost nakoupit v dm drogerii, mají prací prášek denkmit, který je ekologický a neobsahuje ani mýdlo, ani optické zjasňovače. Cenově je také příznivější, než třeba Potion od TotsBots. S tím Sonettem na barevné prádlo - jukněte do složení, jestli v něm není mýdlo. Pokud ano, bude plenky impregovat zcela jistě.

 


Ako je to prosím so savostou Blueberry Simplex oproti Wizardu? GroVia nam pretiekli :/ používam hlavne kalhotovky ale na von by som chcela fakt neprestrelne AIO.


Odpověď: Wizard je spolehlivě nejsavější. Blueberry je velmi savá, na to jak je tenká. A dá se pohodlně dovycpat. Neproteče nikdy, i když je zcela naplněná. Je to proto, že je uvnitř z biobavlny. U GroVia ONE jsmě měli problém s protečením také. Stane se to tehdy, když máte uvnitř obě dvě vkládačky najednou a plenka je nasazená volněji. Pokud se pak při sezení otevře škvírka okolo nožky, je to hned. Dělá to bohužel ten flís, zpomaluje absorpci do plenky a moč tak může stéci po povrchu. To se také stává, pokud perete v mýdle/čistíte žlučovým mýdlem/perete v prášku na mýdlovém základu. Flís se mýdlem naimpregnuje a je to. GroVia je jedna z nejsavějších plen. Protekla nejspíš z jiného důvodu, než že by byla zcela naplněná. Opakované praní též savost ještě o trochu zvýší. Zkuste dovnitř dát jen jednu z vkládaček a uvidíte, už by protéci neměla. Ale neprůstřelné AIO jsou stoprocentně Mother-ease a Blueberry se řadí hned za ně. Můžete se na ně spolehnout. Blueberry řadím na druhé místo, protože je třeba kontrolovat správné nasazení plenky okolo nožiček, aby nevykukovala někde látka ven, minimálně zprvu, než se plenka několikrát vypere a biobavlna vysráží.


Periem bez mydla, ani Milovie nemám zanesené. GroVia bola praná iba 3x zatiaľ a pretiekla asi po 3 hodinách (testovací čas), z čoho väčšinu času prespal. Mala som tam obidve vkládačky a boli úplne mokré, skúsim nabudúce iba jednu. Inak sa mi užívateľsky páči viac ako Wizard, príjemnejšie sa nasadzuje ale dokúpim radšej tie, kde mám istotu.


Odpověď: Tak to vypadá, že ONE opravdu dosáhla své maximální kapacity... opakovaným praním se ještě zvýší, uvidíte, že, to bude časem lepší. GroVia ONE sedne krásně, jen je třeba jí nasazovat opravdu těsně, tak, aby se nedělaly skulinky. Mother-ease se zase naopak nasazuje volněji a více uvnitř větrá. Neproteče díky tomu, že jsou okolo nožiček dvojí gumičky. S Blueberry vedle nesáhnete, sedí dobře buclíkům i žížalkám, maminky jsou s ní velmi spokojené (a já se synem ostatně také :-)).Chci vyzkoušet, jestli by lépe sedla Blueberry OneSize Simplex nebo Grovia Organic. Já osobně jsem byla rozhodnuta pro grovia, ale známá mě přesvědčovala ať zkusím právě ještě Blueberry, chci to jako výbavu na konec plenkovacího období pro syna (1.5roku) a cca v 5-6m by na ně přešla dcera. Jaké jsou vaše zkušenosti?


Odpověď: GroVia Organic je trochu poťouchlá, ne každému sedne. Její gumičky jsou tvrdší a méně pružné. Blueberry Simplex si troufám říci, že sedne určitě, stejně jako plenky od Smart Bottoms nebo Bumgenius Elemental (E3).


Nemáte náhodou zkušenost, že by ty gumičky u těch grovia trochu povolily? Syn měl plenku cca 2hodiny a měl tam lehce vytlačenou strukturu té gumičky, jako nic hrozného to nebylo. Jinak je mi právě plenka ve všech směrech sympatická :)

 

Odpověď: Potíž vidím hlavně v tom, že se plenka ještě praním bude lehce srážet a tedy zmenšovat. Není to nic dramatického, ale bavlna se bude praním stahovat a plenka také. Gumičky změknou jen málo a jen v sušičce. Na větší dítko to většinou nevadí, na miminko tuto plenku raději z těchto důvodů nedoporučuji.Sháním plenku co nejvíce savou a ideálně štíhlou mezi nožičkami, pokud by šla využít na noc, bylo by to super (to by mela zvládnout ta Groovia One?). A musí mít hodně vysoký sed. Co poradíte? Mám předvybrané AIO klasické Blueberry, Smartbottom (tam nevím, která varianta je lepší), Bambino mio nebo Grovia One.

 

Odpověď: Podle popisu byste potřebovali ideálně GroVii ONE. Je hodně savá, měkká a pokud máte sušičku, bude skvělá i v zimě, jinak počítejte, že kvůli zvrstvené bavlně déle schne. Na noc je úžasná, doporučuji jí hned po Wizard Duo Night od Mother-ease. Smart Bottoms jsou vyšší než Blueberry, sají obdobně a o malinko déle schnou. Bambino Mio má dobrý poměr cena/výkon, mě zlobila, protože byla zbytečně vysoká a dělala bakuli na zadečku - pro menší dítko se uvnitř vkládačka špatně skládá. Občas i protekla (kvůli špatnému nasazení - problém byl na mé straně, plenka za to nemohla, ale třeba u Blueberry se mi to nikdy nestalo). Jinak ale krásně schne. Úzká mezi nožkami moc není, všechny ostatní zmiňované plenky jsou rozhodně užší. Uvnitř je velmi jemná, ale je to 100% mikrovlákno, pokud perete v mýdle, nebo v prášku obsahujícím mýdlo, bude jí to impregnovat, totéž se stane i s Grovií.

 

 

Budete od Grovie objednávat ty větší ONE? Malá už není tak malá :) (2roky) a občas ty normální ONE k ránu provlhnou, tak přemýšlím, zda je něčím dovycpat (velikostně jí pořád jsou dobře, tak asi zkusím prefoldy na vycpání - mám je už od první dcery r.12 a jedou třetí holčinu a jsou to držáky :) 


Odpověď: Moc děkuji za zprávu, Big ONE zatím není bohužel pro Evropský trh dostupná a nejspíš to bude ještě nějaký čas trvat, než ji zařadí do nabídky. Zeptám se na to, ale podle mých dosavadních zkušeností je to na dlouhé lokte. Co se týče toho vycpávání ONE plenky - nezměnila jste náhodou v poslední době prací prášek? ONE totiž synovi stačila bez jediné nehody do odplenkování ve 2,5 letech a 14 kilech, kdy se stále kojil v noci a čůral, jak Alík. Plenka byla sice občas "na žmach", ale nikdy ani ťuk, ani neprovlhla. Stalo se mi to vlastně jednou, když ta vkládačka uvnitř vyčuhovala malinko ven, na bříško a chytlo malinko vlhkosti oblečení. ONE pojme 450 ml, je to takové plenkové dělo :-D Kdyby Váš prací prášek obsahoval mýdlo, byť jen trochu, plenka se naimpregnuje a pak tolik nesaje. Neumím si představit do ONE plenky dát prefold - nezkoušeli jsme to. Obávala bych se, aby to plenku příliš nenadzdvihlo v profilu a aby kvůli tomu pak neprotékala. Ideální by bylo asi něco velmi tenkého a savého. Nemáte doma od GroVia tu jejich úzkou vkládací plenečku? Nebo případně nějaký Geffen Absorber, ale ONE je poměrně úzká, vešel by se do ní nejspíš jen ten nejmenší, se žlutým okrajem.

 RŮZNÉ

A jeste jedna otazecka- jak to mam vymyslet s temi separacnimi plenkami? Mam doma i jednorazove od Totsbots a take takove tenoucke bambusove.. A v balicku byli flisove. Mate prosim nejake doporuceni pro novorozenecke plenky? Ktere separacni vlozky jsou nejvhodnejsi?


Odpověď: :-) to je otázka do pranice... Uvidíte, jak moc se vám bude chtít "patlat" s vaječinou. Pokud moc ne, používejte jednorázové separačky. Ty se mohou jednoduše sebrat i s bobíky a vyhodit. Vaječina je ale zprvu "rozstřel", takže to víceméně stejně plenku zasáhne. Ale práce se usnadní určitě. Flísové separačky se dají snadno osprchovat proudem vody v umyvadle a samotnou plenku ochrání určitě lépe, než ty jednorázové. Uvidíte, co se vám více osvědčí, my jsme jednorázové separačky používali až na kompaktní bob, nebo když se syn osypal - ochrání to i zadeček před vlhkostí (má potravinové alergie a kakal nám i 6x denně). Miminko ale stejně člověk z nějakého dávnověkého pudu přebaluje při každém upšouknutí, tak ani ve vlhku není :-DJeste bych se chtela poradit-dneska jsem klucikovi dala do nositka plenku Blueberry,mel ji tak 2 hodiny pres vychazku a kdyz jsem mu ji sundala,tak mel strasne cerveny zadecek s lehkou vyrazkou.Nejdriv jsem myslela,ze to je otlacene z nositka,ale vypada to,ze to je z te plinky.Tak se chci zeptat,zda jste se s tim uz nesetkala?


Odpověď: Obě naše děti měly ekzémy a zadečku se vyrážky nevyhýbaly, ba naopak. Pokud je to i váš případ, vlhkost v plence může ekzém zhoršit. Dávali jsme proto do všech bavlněných plen flísovou nebo jednorázovou separační plenku, aby se vytvořila bariéra a zadeček ochránil. Když byly děti osypané, mazali jsme krémem s olejovým základem, jinak to nebylo ani třeba. Pokud bylo nosítko těsné, otlačení možné je. Do nosítka můžete vybrat asi nejideálněji Wizard Uno Stay Dry (ty teď bohužel nejsou), je zcela hladká. Nebo pak také plenky s jemnou bavlnou na povrchu, jako je bumGenius Elemental nebo Smart Bottoms Smart One. Pokud byste preferovala stry dry materiály, bumGenius Freetime i kapsovka Original mají moc příjemný suedecloth. Jestli je zarudnutí vzniklé podrážděním nebo otaky poznáte snadno. Otlačení zmizí do pár minut nebo nejdéle desítek minut (při dalším přebalení už by muselo být pryč). Pokud je to vyrážka a podráždění, to určitě tak rychle nezmizí (při dalším přebalení pupínky a zarudnutí stále uvidíte).Které plenky nejméně praním hrubnou? Sušičku nemám a i když nemáme tvrdou vodu, české bambusové plenky častou hrubnou dost. Díky.


Odpověď: Určitě nehrubne Smart One, ani Dream, Bueberry Simplex venku na šňůře trochu ztvrdne, ale hrubá není. Pokud byste chtěla plenky stále jemné a měkké jako polštářek, ideální jsou Mother-ease stay dry, ať už Uno nebo Duo.Latkovat s modernima plenama teprve zacinam, plenky jsem nazivo nevidela, kdybych nahodou objednala spatne a nesedelo to, da se aspon to nezkousene vratit?

Odpověď: Samozřejmě, plenky lze vrátit, kdyby nesedly, to není vůbec problém. Pokud jsou v původním balení, vrátíme Vám celou pořizovací cenu plenky. Pokud jsou vyprané a vyzkoušené, lze je vrátit do Plenkomatu.
 
Dívala jsem se do Plenkomatu, zda tam není něco pro mě a zjistila, že je možné vrátit i vyzkoušené či jen oprané plenky. Jak to prosím funguje?

Odpověď: Napište nám, které plenky si budete přít vrátit a kolikrát byly prané/nošené. Vracíme poměrnou část pořizovací ceny pleny (podle stupně jejího opotřebení), v podobě bodů na Váš účet v Plenkotéce. Plenky nesmí být se skvrnami nebo zaprané/obarvené. Ještě se chci zeptat na pleny z Číny. Proc se perou jen na 40 a jsou tak levne? Ta kvalitativní stranka bude asi tedy jinde, ale zajima me zda jsou nebo nejsou závadné, jelikož někteří čeští výrobci si nechají sit plenky v Číně se stejnými vzory, jake jsou tam za babku. To maji tedy stejny materiál a pak to tady prodaji za raketu? Synovi jsem pleny zkousela a neprotekly. Jen jsem je vyprala na 60. 40 je pro me malo.

Odpověď: Na Váš dotaz neexistuje jednoznačná odpověď. Není totiž plenka z Číny jako plenka z Číny. V Číně totiž šijí i renomované značky, jako britští Close Parent (pleny Pop-In), Bambino Mio (pleny Miosolo) nebo GroVia. Mají své prověřené továrny, s certifikací fair trade a posílají jim své materiály. Nikdo nesmí mít stejné vzory, jako oni, ani stejné střihy, vše je pod přísným dohledem. Plenky si zachovávají svůj standard v kvalitě i provedení. Řada výrobců od šití v Číně již ustoupila, nebo od začátku šijí v místě původu (USA, UK či Kanada). Materiály si často nechávají zhotovovat přímo pro svou značku. V Číně se například velmi spálila zakladatelka a majitelka fimy Cotton Babies (pleny bumGenius), měla velké problémy s přeprodejem nekvalitních podvrhů na Amazonu. FuzziBunz šití v Číně málem položilo, měli nekvalitní materiály a výrobu také přesunuli zpět do USA. Co se českých výrobců týče, záleží na kvalitě a certifikaci materiálů, ze kterých si dávají plenky v Číně šít. To mohu jen těžko posoudit. Čína sama produkuje již několik vlastních značek, jako je Alva nebo Happy Flute, jsou nejspíš funkční, jen zdravotní nezávadnost a kvalitu materiálu Vám asi nikdo nezaručí...

Mockrát děkuji. S tou zdravotní nezávadnosti: co by se mělo stát? Děťátko bude mít vyrážku nebo by se z plen mohly uvolňovat nějaké látky?

Odpověď: Zdravotní nezávadnost určuje atest, přesné podmínky pro splnění tohoto kriteria jsou definované. Jde např. o používaní chemikálií při výrobě, které v látce mohou zůstat a pak se uvolňují. Co zaráží mě osobně je podobný chemický zápach u většiny oblečení z Číny - napouští nejspíš také látku proti plísním apod.. Kdysi jsem ze zvědavosti objednala pytel na pleny z Aliexpressu. Došel vcelku pěkný, bytelný pytel. Ale ten zápach mě porazil... Pokud nemáte doklad o zdravotní nezávadnosti materiálů a o kvalitě výroby, měla bych vážné pochybnosti takový výrobek pro miminko pořizovat.


Copyright 2018 - 2020 © Plenkotéka | Látkové pleny