Péče o plenky
JAK PEČOVAT O PLENKY, aby byly stále čisté, voňavé a vydržely co nejdéle?
Na údržbě látkových plen není nic složitého, je ale třeba dobře znát svou pračku a zvolit takový prací prášek, který si poradí i s tvrdou vodou a umí dobře vyprat.
Před prvním použitím plenky vždy vyperte odděleně od znečištěných plen, v pracím prostředku, ideálně s ručníky na 60°C. Je to z důvodu odstranění přirozeně se vyskytujících vosků a olejů v bavlně/bambusu a nelze opomenout ještě jeden důležitý aspekt - savost plenky. Pokud je plenka z přírodních materiálů (především to platí pro bambus, hustě tkanou biobavlnu a konopné směsi), svou maximální savost získá až po několika vypráních. Plenky, které ještě nejsou zcela vysrážené, nesušte v sušičce i přes to, že jí výrobce povoluje, může dojít ke vzniku drobných trhlinek v konopných směsích.
1. Skladování
Použité plenky se skladují "na sucho" v koši, nebo pytli k tomuto účelu určeném. Plenky není dobré v koši zcela hermeticky utěsnit, vždy je třeba takový koš větrat, aby plenky nezatuchaly a nemnožily se v nich bakterie. Plenky za žádnou cenu neskladujte namočené ve vodě, dochází k degradaci materiálů a poškození PUL laminace.
Předtím, než znečištěnou plenku vhodíte do plenkového koše, nezapomeňte ji připravit na vyprání = vyndat vkládací savá jádra zevnitř kapsových plen, odepnout sepnuté části AI2 plen s patentkami, zapnout suché zipy do tzv "protikusů". Plenky se lépe vyperou, rychleji schnou a při praní nedojde k poškození ostatních plen kvůli ostrým suchým zipům, které se lepí na vše a rády trhají lemování a jemné tkaniny.
!!! Prosím pozor, plenky nenechávejte ve skladovacím koši déle než 2 dny - moč se již začne rozkládat a plenky jdou hůře vyprat, materiál působením močoviny rychleji degraduje a zkracuje se životnost plen. Ideální je samozřejmě praní každý den, nejdéle však ob den.
Do otevřeného plenkového koše lze vkládat prací síťku, nebo Pail Liner v odpovídající velikosti - usnadní manipulaci při vkládání znečištěných plen do pračky (u nás často za asistence jednoho či obou zvídavých dětiček, kdy jsem za rychlost a přesnost opravdu vděčná :-)) a pere se spolu s plenkami. V případě, že zvolíte variantu s Pail Linerem, dopřejte mu koš "děravý", tj. s průduchy, který vaku s plenami poskytne nosnou kostru. Pokud bude pail liner v koši bez přístupu vzduchu utěsněn víkem, dojde k rychlému množení bakterií a zapaření plen, které jdou mnohem hůř vyprat a rychleji degradují kvůli rozkladným procesům.
2. Praní
Prací cyklus začněte předvypráním znečištěných plen (které jsou očištěné od zbytků pevné stolice) kratším cyklem s přidáním menšího množství pracího prostředku (dvě třetiny plné dávky). Ideální je kratší, 30-40 minutový cyklus, při kterém se plenky namočí a předeperou V TEPLÉ VODĚ a navíc také v prášku, který se ihned vymáchá. Vyberte takový program, který dává co nejvíce vody, ať mají plenky šanci se dobře namočit a proprat. Teplá voda lépe rozvolní vlákna a plenky se lépe vyčistí, než když předeperete ve studené vodě (například v programu máchání). !!! Plenky nepředepírejte v klasické předpírce, pračka po předpírce plenky nevymáchá, ale pouze odstředí - v hlavním cyklu se budou prát v koktejlu z moči a zbytků stolice, zanesou se a budou zapáchat.
Poté následuje hlavní, dlouhý cyklus na 60°C. Díky předvyprání v předchozím kroku perete již namočené a víceméně čisté plenky bez močoviny. Přidejte plnou dávku pracího prostředku, s ohledem na zaplnění pračky a tvrdost vody. Otáčky nastavte maximálně na 800/min. Buben zaplňte do dvou třetin, aby plenky měly ještě prostor dobře se vyprat a vymáchat. Pokud to vaše pračka umožňuje, po vyprání přidejte ještě jeden máchací cyklus navíc.
3. Sušení
Nejlépe je plenky sušit volně na vzduchu. V sušičce lze sušit na nízkou teplotu, a to pouze odepínatelné vkládací plenky, čtvercové plenky, prefoldy a vkládací plenky z kapsovek. Svrchní části plen, které obsahují PUL laminaci a gumičky, a také samotné svrchní kalhotky sušte volně na vzduchu. Svrchní kalhotky nikdy do sušičky nedávejte. Počítejte s tím, že pravidelné sušení v sušičce výrazně zkracuje životnost plen. !!! Nevystavujte plenky a svrchní kalhotky přímému slunečnímu záření a nedávejte je do přímé blízkosti radiátorů a topných těles, může dojít k poškození PUL laminace!
POZOR - pokud potřebujete mazat krém na zadeček, vždy použijte separační plenku (pratelnou flísovou nebo jednorázovou celulózovou/bambusovou) - tyto krémy/oleje mohou zanést jak přírodní, tak i umělé materiály, například vnitřní stay-dry vrstvu kapsovek/AIO plen ze suede lze takto naimpregnovat, a ta pak odpuzuje tekutiny - plenka začne protékat. Stejně impregnačně na vnitřní vrstvu ze suede působí i mýdlo - pro praní nepoužívejte mýdlový sliz a prací prostředky, jejichž základem je mýdlo a skvrny nečistěte žlučovým mýdlem. Žlučové mýdlo je vhodné pro odstraňování skvrn z přírodních materiálů, jako je bavlna, bambus nebo konopí.
Pokud tušíte, že by vaše plenky mohly být naimpregnované, snadno je otestujete: plenku napněte a vložte pod slabší proud tekoucí vody z kohoutku. Voda by se měla bez problému do plenky vsáknout (nebo protéct flísovou separační plenkou, pokud se jí rozhodnete také otestovat). Jestli se na povrchu vytvářejí kapičky, které se po plence kutálejí, je vodoodpudivá a nemůže nic nasát. Nezoufejte, tuto impregnaci lze snadno odstranit opakovaným praním v klasickém prostředku, nejlépe určeném pro praní látkových plen (a bez mýdla :-)).
!!! Na plenky nepoužívejte aviváž, jedlou a prací sodu, ocet, kyselinu citronovou, agresivní čističe skvrn a bělidla.
!!! Plenky neperte v domácích pracích prostředcích (jako je mýdlový sliz, prací soda, mýdlo a perkarbonát).
Jejich používání plenky impregnuje - mýdlo se hůře vymáchá a postupně obaluje vlákna. V plence se usazuje, a ta dříve nebo později začne zapáchat. Perkarbonát je bělidlo, které prokazatelně degraduje vlákna a zkracuje plence životnost. Jeho působením může dojít i k poškození PUL laminace. Používání domácích pracích prostředků a perkarbonátu může vést k neuznání případné reklamace, většina výrobců jejich používání zakazuje.
Perkarbonát obsahují i prací prášky běžně dostupné na našem trhu, označené jako přímo určené na praní látkových plen. Ve složení je označen jako "bělící činidlo na bázi kyslíku", případně jako "sodium percarbonate". Perkarbonát bývá také součástí pracích prostředků na bílé prádlo - pro praní plen vybírejte raději prací prášky na barevné prádlo, které bělidla neobsahují.
Pokud máte na výběr mezi tekutým pracím gelem a sypkým práškem, zvolte raději sypký prášek - lépe se vymáchá a z plenky odstraní a tolik nepění. V pracích gelech jsou vždy přítomné konzervanty a ve většině případů obsahují mýdlo, které je pro praní plen nevhodné.
+ Tip na účinné, sypké prací prášky: „Denkmit Colorwashmittel“ (DM drogerie), „Ariel Color Aqua Puder“ (Supermarkety)
- Prací prostředky obsahující perkarbonát (například): Persil Sensitive, Denkmit Ultrasensitive, Rockin Green, Potion, Yellow and Blue prací prášek na pleny, Bamboolik prací prášek
- Prací prostředky obsahující mýdlo, nebo pleny zanášející: většina ekologických pracích prášků a většina pracích gelů (například Sonett, Attitude, Ecover, Almawin, Bio-D, Tierra Verde prací prostředky a gely)
POKUD SI NEJSTE JISTÍ, JAK O PLENKY PEČOVAT, JUKNĚTE DO PORADNY, JE TAM ZODPOVĚZENA SPOUSTA DOTAZŮ OD RODIČŮ, PŘÍPADNĚ NAVŠTIVTE NÁŠ BLOG (viz odkazy u fotografií), NEBO NÁM NAPIŠTE NA plenkoteka@gmail.com, RÁDI PORADÍME!
Máte správně odměřený prací prostředek a přesto se v bubnu tvoří při praní hodně pěny? Určitě jej neubírejte!
Buďto je v bubnu na zvolený program málo prádla, nebo perete velké množství plen s PUL materiálem (AIO, kapsovky, svrchní kalhotky), který není savý a podporuje tvorbu pěny. Řešením je přidání savých plen bez PUL, ideálně čtvercovek (které máte na přebalováku, nebo používáte pod hlavičku, jako osušku pro miminko, atd), vícevrstvých plen, vkládaček, případně malých ručníků do velikosti utěrky.
Pokud je v bubnu příliš pěny, plenky se nevyperou!
Pěnu je vždy třeba hlídat, přílišné pěnění zabraňuje vstupu aktivních látek do hloubky vláken. Pleny se tak praním prokloužou a zaperou se. Trocha pěny u dna bubnu nevadí a je zcela v pořádku. Jakmile pěna zaplní třetinu bubnu, je třeba cyklus zopakovat.