Kategorie      

Látková poradna aneb na co se nás nejčastěji ptáte

Úvod Poradna

Máme od vás spousty dotazů a rozhodli jsme se, že je zde budeme postupně zveřejňovat, třeba tu najdete odpověď i na ten svůj (a pokud ne, pište na plenkoteka@gmail.com :-))

Poslední aktualizace: 3. března 2023 (praní plen)



Obsah:

PRANÍ PLEN

VÝBĚR PLEN DO VÝBAVIČKY

VŠE O NAŠICH PLENKÁCH

RŮZNÉ

 


 

PRANÍ PLEN


Zničené pleny


Dobrý den, potřebovala bych poradit s prací rutinou nebo zkrátka kde dělám v péči o pleny chybu, protože mi odcházejí. Na jaře loňského roku jsem koupila první plenky a od té doby se jich plno zničilo. Používáme AIO. Nejprve se mi několikrát stalo, že začal protékat PUL. To se mi stalo u Grovia organic, Blueberry one size simplex, Tots Bots Easy Fit Stars a Mother-ease Wizard uno + svrchní k duo u normální laminace (odolnější laminace drží). Pak jsem koupila z druhé ruky další 2 Grovia organic (tam samozřejmě nemůžu vědět, jak se k nim chovala předchozí majitelka), ale asi po měsíci používání se začala trhat po stranách. Což tedy nemá zatím vliv na funkci, ale štve mě to. A teď jsem zjistila, že se mi u Bum Genius Freetime poškodila gumička, takže je vytahaná a moc dobře netěsní kolem nožičky. A v jedné SB 2.0 se mi udělaly žmolky.

 Na začátku plenkování jsem udělala chybu v tom, že jsem i přes léto věšela plenky ven na sluníčko, což mohlo PUL poškodit, ale teď už od podzimu suším pouze doma na sušáku a stejně se to děje. Skladuji plenky v otevřeném Ikea koši, ve kterém jsem nejdříve měla prací síťku, nyní tam mám Pail Liners od SB. Peru ob den. Nejprve dám krátký program 30 min na 30 stupňů (jiný takto krátký pračka neumí) s troškou pracího prášku (používám fialový Denkmit), ždímání na 800 otáček. Poté zapnu dlouhý program na bílé prádlo na 60 stupňů, 800 otáček, extra máchání navíc. V základu má mít 2:49, ale upravuje si to podle váhy, takže těch cca 5 kg plen pere okolo 2 hodin a podle návodu by měla na program použít cca 87 litrů vody + to extra máchání. I tak mi ale přijde, že je v pračce méně vody, ale funkci + Voda pračka nemá a bojím se dolévat (někdo tvrdí, že to ničí pračku). Na těch 5 kg plen používám cca 40g prášku. Ale v pračce je hodně pěny. Když jsem ale zkusila dát méně, tak to už zapáchaly.

Pleny po vyprání většinou nezapáchají (občas se stane, ale spíš je to znamení, že už se blíží termín čištění pračky). Ani po počůrání nezapáchají a většinou jsou hezky bílé. Sem tam zůstane flek po stolici, ale po dalším vyprání je pryč. Kdyby mi ty plenky neodcházely, tak vlastně nemám žádný problém.

Už to leze dost do peněz a potřebuji pomoct. Musím objednat další plenky a už nechci, aby se také zničily..


Odpověď:


Dobrý den přeji, zde vidím několik potenciálních problémů. Prvním z nich je poddávkování prášku. Plenky se ve 40g denkmitu na 5 kg prádla nemohou dobře vyprat. Množství prášku je třeba dávkovat přesně podle návodu, který uvádí výrobce na obalu Denkmitu, s ohledem na tvrdost vaší vody a na stupeň znečištění prádla. Pěna se tvoří většinou ve chvíli, kdy je v bubnu méně prádla a buben s prádlem hodně hází. Ve vašem případě bude třeba zjistit, na kolik kg prádla pračka je a zřejmě bude třeba prádlo přidat, aby se dobře vypralo a várka nepěnila. V případě krátkého programu na předeprání je zásadní, aby se pleny důkladně vyčistily. Tyto krátké programy jsou často na malé zaplnění bubnu, bude třeba zkontrolovat podle návodu k pračce, aby nebylo v bubnu příliš prádla, protože pračka pak nedodá dostatek vody a především nevymáchá. Dostatek vody je zásadní právě v tomto kratším programu na předeprání, a pak v závěrečném máchání po skončení hlavního praní na 60 stupňů.

Co se týče laminace, sušení na přímém slunci jí bohužel poškodí nenávratně, a toto poškození se nemusí projevit hned. Proto se může zdát, že zničených plen přibývá, ale je to stále tentýž problém. Po nechtěném vyvaření plen v pračce se také všechny pleny nezničí hned, ale poznáte to během následujících dnů/týdnů, kdy plenku používáte. Každá plenka má trochu jiný typ laminace, proto se budou i jinak chovat po jejím poškození slunečním zářením nebo horkem.
Laminaci a přírodní vlákna poškozuje také amoniak, který se začne uvolňovat z moči cca po 12 hodinách, podle toho, jak je plena skladovaná. Čím déle "leží" počůraná v plenkovém koši, tím více ji amoniak rozežere. Tento jev je nejvíce patrný u nočních plen a svrchních kalhotek, které jsou v zápřahu mnohem více v porovnání s plenkami, které se používají přes den. Pleny je nejideálnější sušit volně na vzduchu v místnosti, případně venku ve stínu.


Poslední problematická záležitost je rotace plen. Pokud používáte výhradně AIO plenky, je třeba mít v rotaci minimálně 45 plen, aby vydržely na jedno dítě (je to číslo udávané výrobci aio plen). Pokud je jich méně, jsou v zápřahu několikrát do týdne, je třeba počítat s jejich rychlejší degradací. Jako první se na nich začnou objevovat místa se zeslabenou nebo prodřenou svrchní vrstvou savého materiálu. Hodně citlivá je bavlna v thirsties a grovia aio plenkách. Je to běžné opotřebení, ale urychlí ho špatné skladování a zanesení. Když má člověk ve výbavě kolem 30 AIO plen, zvládne s nimi jedno dítě odlátkovat. Pokud je ve výbavě jen kolem 20 plen, většinou jsou kolem roku a půl na konci životnosti. Je to jako s vaším oblíbeným bavlněným tričkem. Když bychom ho prali ob den, za rok již bude k nepoznání. A to do něj nečůráme (a nejen to..).

Ve vašem případě bude určitě třeba upravit prací rutinu - podívat se do manuálu k pračce, upravit množství plen v bubnu podle aktuálního programu (nesmí jich být víc než program dovoluje) a upravit dávkování prášku. Do předepraní se doporučuje cca poloviční dávka prášku, než kterou dáváme do hlavního praní. Zaměřte se i na skladování plen - ať jsou počůrané skladované co nejkratší dobu. Když se nepodaří naplnit pračka na hlavní praní, můžete prát jednou za 3 dny, a to tak, že denně předeperete všechny znečištěné plenky v krátkém programu a skladujete v otevřeném, děravém koši (ne v pail lineru), s maximálním přístupem vzduchu, v co nejchladnější místnosti (vyhněte se akorát mrazu). Vyperou se pak všechny najednou třetí den, kdy před hlavním praním opětovně projdou programem na předeprání.


Začínáme aneb v čem prát?


Dobrý den, pořizuji si nyní látkové plenky a jsem trochu rozčarovaná z jejich praní. Už několik let neperu chemickými pracími prostředky. Nepoužívám aviváž a nemám ráda vůni klasických pracích prášků. Vybírám si nějaké šetrné k přírodě a teď hledám a volím i šetrné k dětské pokožce. Avšak na Vašich stránkách doporučujete pouze dva prací prostředky. U Arielu nepochybuji o té klasické (pro mě šílené) vůni pracího prostředku u Denkmitu netuším.... Existuje třeba nějaký kompromis?
Chápu o popáleniny nikdo nestojí...ale přemýšlím, jaké je procento vzniku? když budu používat separačky jednorázové a ne fleesové, klasické čtvercové pleny a vkládačky a svrchní (které tedy asi mám pocit, jsou všechny lemovány fleesem? Nebo je nějaká značka, která třeba není?) Je to lepší varianta než používat AIO? které toho fleesu přeci jen mají více?
Přeji Vám krásný sváteční den.


Odpověď:


Dobrý den přeji, stejně rozčarované jako Vy jsou i jiné maminky, to mi věřte. Proto jsem sepsala (paradoxně nakonec spolu s těmito maminkami) spoustu článků na toto téma, doporučuji je všechny pročíst. Jsou to všechno mé a jejich zkušenosti, bohužel včetně oněch popálenin, které nejsou ojedinělé. Pleny jsou silně znečištěné prádlo, na které eko a "nontoxic" prací přípravky bohužel nestačí. Samotný výrobce Sonettu například přímo uvádí, že prášek není určen na silně znečištěné prádlo. Plenky se zanášejí usazeninami ze zbytků stolice, moči a prášku, který se usazuje a špatně vymáchá. Výsledkem je degradace pleny a bohužel i poškození pokožky v podobě její iritace a vzniku zarudnutí, vyrážek a popálenin. Toto riziko je při používání těchto prostředků velmi vysoké.

Kdybyste přeci jen chtěla prát v mýdle a eko "nontoxic" pracích prostředcích, podívejte se jak na to v tomto článku:

 

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem


Co se týče lemování flísem, to je kapitola sama pro sebe. Je to časovaná bomba a proto takové svrchní kalhotky v nabídce nemám. O tomto problému jsem také již několikrát psala, nejnověji v tomto článku:


Jak (ne)prát svrchní kalhotky


Konkrétně na svrchní kalhotky bez flísoveho lemování se můžete podívat na tomto odkazu:
Svrchní kalhotky


AIO plenky jsou většinou bez flisu, jediná AIO, která flis má, je thirsties stay dry natural AIO. Je velmi oblíbená, protože udrží pokožku v suchu.


Nějaké články jsem už včera četla, ale ještě tedy jednou projdu víc v klidu a soustředěně.
Hodně ale v článcích píšete o mýdlu a já mám nyní vybraní prací prostředek bez mýdla a přesto ho nedoporučujete (Attitude), proto možná úplně nevím jak se v těch článcích zorientovat a jestli to samé co se píše v článku mýdlová opera nakonec platí i pro tento prací gel?

Existuje případně nějaký ten kompromis, než jen ty dva prací prášky,které doporučujete? Alespoň bez nějaké té parfemace?
Současně mám pocit, že v jednom z těch článků jste psali, že když neperu vícevrstvé materiály, tak i tyto gely by vlastně měly být funkčí (myslím, četla jsem včera víc článků najednou a mám v hlavě asi trochu guláš) proto jsem se ptala na to, jestli je potom vlastně v pohodě používat jednorázové separační plenky, k tomu obyč čtverce , vkládačka a svrchní PUL....zda tím řeším problém s pracím práškem?


Odpověď:


Ano je to tak, článek o popáleninách z amoniaku vzešel ze zkušeností maminky, která prala právě v attitude. Tento prací gel obsahuje glycerin, který se chová podobně jako mýdlo, tedy obaluje vlákna. Pleny byly zcela zanesené, málo sály a po třičtvrtě roce se rozpadly vlivem degradace materiálu. Paní má dvojčata a popálené byly obě děti naprosto stejně. Po vyčištění plen problém zmizel.

Proč doporučujeme zrovna Ariel Color Aqua Puder a Denkmit Colorwashmittel má svůj důvod, který vysvětlujeme v tomto článku:

 

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Je to z toho důvodu, že se nám na trhu nepodařilo nalézt jiné prací prostředky, které by neobsahovaly bělidla, optické zjasňovače a mýdlo.

Doporučení, které ohledně praní dávám, vychází z doporučení výrobců plen, které prodávám.

Jestli plánujete prát v mýdle/eko pracích prostředcích včetně attitude, bude třeba pleny pravidelně vyvářet a řídit se návodem v článku o tom co a jak prát v mýdle, který jsem posilala:

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem

A zároveň tomu přizpůsobit výbavu, jelikož opakované vyváření snesou pouze čtvercové pleny.

Takovýto systém lze praktikovat s novorozencem, u větších dětí nebude stačit savost a balení bude vzhledem k objemu materiálu nepohodlné a bude bránit v pohybu.


Mým cílem je výbava, která bude spolehlivě fungovat po celé plenkovací období. Nemohu s klidným svědomím doporučit praní v mýdle, eko a "nontoxic" prostředcích, protože pleny pak nefungují.


Jak na zanesené pleny?

Asi tuším, kde je zakopaný pes... :( občas se mi nedaří prát plenky obden.. především kvůli cestám, ale někdy i z toho důvodu, že se občas prostě BKM daří na výbornou a upřímně mě jako "ekomaniaka" prostě mě "bolí" ta protečená voda i energie z prázdné pračky, když bych tam měla koulet třeba jen 4 plenky..  

 

jinak mám 8kg pračku, peru najprve na rychlý program 30° + 2 máchání s trochou denkmit na barevené prádlo, po té na 60°+2 máchání cyklus na bavlnu trvá téměř 3 hodiny.. když mám plenek opravdu málo, přidávám pár utěrek, případně ručník, vím, že to nedoporučujete, ale ten maniak ve mně..... :D každopádně nikdy není pračka zaplněna víc jak do půlky.... plenky mám uskladněné v plastovém kyblu, přikrytý víkem, ale to je tam pouze položené, neutěsňuji..


Odpověď:

 

Z popisu prací rutiny je mi hned jasné, proč se plenky tolik zanesly:


1. dlouhá skladovací doba (močovina se už rozkládá a amoniak pracuje - zažere se do vláken a jde vyprat horko těžko)

2. málo prášku v hlavním praní

3. málo prádla v bubnu - v kombinaci s nejdelším programem to bývá ve velkých pračkách hrnečku vař (prášek šíleně pění - proto předpokládám jej dávkujete jen málo)

 

Plastový kýbl je také pro skladování ne příliš vhodný, plenky potřebují přístup vzduchu a chladnější místnost, jinak se kvůli rozkladu močoviny velmi ničí.

 

S tímto si ale snadno poradíme. Jestliže potřebujete plenky skladovat déle, než dva dny, je třeba je každý večer předvyprat v kratším programu na 60 stupňů s odpovídající dávkou prášku. Takto předeprané plenky se skladují v otevřeném, děravém koši - nezapáchají, tak to není problém. Další den půjdou do předvyprání spolu s nově znečištěnými plenkami z toho dne. A nakonec se vše třetí den vypere (opět s řádným předepráním, spolu s plenkami z tohoto dne), tentokrát v dlouhém, řádném programu na 60 stupňů.

 

Pračku je třeba zaplnit ideálně ze dvou třetin, aby byla dostatečná agitace (plenky se perou i při vzájemném kontaktu - je třeba, aby s nimi buben házel tak akorát, jak to má pračka pro ten který program nastavené). Když je prádla míň a pračka si neumí nastavit odpovídající množství vody, prášek se napění a plenky praním prokloužou, aniž by se vyčistily. Prášek se nedostane hluboko do vláken, jak by měl. Jestli vaše pračka při dlouhém programu bavlna prádlo "váží" a objem vody podle toho upraví, mělo by to být v pořádku. Jestli napouští vždy stejné množství, bude třeba více zaplnit pračku, nebo vybrat jiný program, určený pro menší zaplnění pračky. Utěrky a malé ručníky do velikosti utěrky jsou nejvhodnější.

 

No a poslední věc - dávkování prášku. Je třeba přesně odměřit vždy plnou dávku prášku - s ohledem na tvrdost vaší vody, na počet/váhu plen v pračce (při zaplnění bubnu osmikilové pračky z poloviny předpokládáme 4 kg prádla) a tuto dávku navýšit s ohledem na silné znečištění prádla. Pro 4 kg prádla a měkkou vodu bude odpovídající dávka Denkmitu 95 ml, pro středně tvrdou vodu 115 ml a pro tvrdou vodu 135 ml.

 

Takto by se plenky měly postupně vyčistit a dále nezanášet. Kdyžtak se prosím samozřejmě ještě ptejte.

 

 

Jak nastavit předpírku, aneb jak plenky efektivně předvyprat?

...ešte mi predsa napadla otázka, na akej teplote doporučujete prať znečistené plienky na krátky program pred samotným hlavným programom. Moja práčka má krátke programy len na 30 stupňov, čo mi príde nedostatočné.


Odpověď:
U předeprání je nejpodstatnější množství vody a délka programu, někdy se stává, že pračka má jen 15 minutové krátké vyčištění, zahřeje třeba i na 40 stupňů, ale dá málo vody, kterou pleny všechnu nasají. V takových případech je vhodnější program samostatné máchání, i přesto, že je ve studené vodě. Zrovna předevčírem jsme s jednou maminkou toto řešily a výsledkem je, že bude nejprve dávat samostatné máchání (20 minut) a pak krátký program na 40 stupňů (30 minut) s pracím prostředkem. Plenky se nejprve namočí a dostanou z nejhoršího, v teplé vodě se pak dočistí s práškem a do hlavního praní půjdou už víceméně čisté. Také je důležité vědět, na kolik kg prádla jednotlivé programy jsou, podle toho pračka napouští vodu. Klidně se na tu vaši pračku můžeme podívat a programy vybrat, kdyžtak dejte vědět.

 

Praní plen v "nontoxic"

Chtěla bych se zeptat na jednu věc - na stránkách máte uvedeno, že nejlepší je prát v Arielu nebo Denkmitu. Jak je to s non-toxic prášky? Látkujeme už 4 měsíce a zatím používáme Bio-D. Máte s ním zkušenost, případně s jiným NT práškem?


Odpověď:

Dobrý den přeji, děkuji za dotaz, Ariel Color, ani Denkmit Colorwashmittel nejsou toxické jedinou složkou, nemusíte se jich obávat, speciálně jsem jejich kompletní složení kvůli tomu studovala, nejste ani první, ani poslední, kdo se mě na to ptá :).

Takzvané "nontoxic" přípravky pro praní jsou do jednoho založené na mýdle, které obaluje vlákna tukem - plenky zanáší a časem vytvoří neprostupnou krustu, kvůli které se pak plenky nevyperou už vůbec. V usazeninách se množí bakterie a ty pak rozkládají velmi rychle po načůrání močovinu na amoniak (a plenka proto zapáchá ihned po použití, i když je moč sama o sobě sterilní a nezapáchá). Mohou z toho být až nehezké popáleniny, se kterými se bohužel setkávám poměrně často, když praní plen v mýdlových pracích prostředcích s maminkami řeším. Cestou ven jsou pouze komerční prášky (přímo určené na barevné prádlo), které si dokáží poradit jak s usazeninami, tak se samotnými bakteriemi, které účinně odstraní. Pleny jsou pak čisté a není je třeba dezinfikovat biocidními toxickými prostředky, jako v případě používání "nontoxic" pracích přípravků. Stejně tak je ani není nutné bělit, se skvrnami si klasický prášek poradí. Navíc používání bělidel (jako je perkarbonát) výrobci zakazují, vede k neuznání záruky. Proto bohužel praní plen v "nontoxic" přípravcích není vhodné a doporučit jej nemůžeme.

 

Sepsaly jsme na toto téma několik článků na blog:

 

Všechny informace k údržbě plen najdete pohromadě v kategorii "péče o plenky":



Jak prát plenky s rozdílnou doporučenou údržbou?

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom prania vrchných nohavičiek a kapsoviek. Pretože aj po dvoch mesiacoch používania stále neviem ako a v čom prať nohavičky s pull vrstvou aby sa dobre oprali a zároveň nezničili... Nesmú sa použiť enzýmy, mydlo, prekarbonát atď...navyše mám okrem iných (ktoré môžu ísť na 60°C) aj nohavičky little lamb, ktoré doporučujú len na 40°C a pár ich kapsoviek ktoré sa majú prať dokonca len na 30°C. Takže som momentálne skončila s tým že aktuále periem osobitne vkladačky a osobitne nohavičky nasledovne:

 

 - klasické štvorce s vkladačkami na 60 na striedačku v prachu Y&B na látkové pleny + zmäkčovač Y&B + máchadlo Y&B s prachom Amway premium

 

 - vrchné nohavičky a kapsovky spolu s oblečením na 40°C na kratšom programe

 

- najskôr som to prala v geli z mydlových orechov ale teraz používam MioCare (čo vyjde dosť draho).

 

Navyše prať kaspovky na 40°C sa mi nezdá dostatočné...pre vrchné nohavičky ešte ok, aj tak sú vždy na plienke ale kapsovka je už priamo v kontakte s pokožkou... takže som vždy radšej pridala aj trochu dezinfekcie MioFresh, ktorý zrejme tiež nie je vhodný na Pull Vrstvu...Akurát neviem či je horšie oprať všetko na 60 (aj tie little lamb) alebo na 40 s dezinfekciou... Takže prosím vás viete mi poradiť ako prať tieto nohavičky a kapsovky? Je pranie na 40 dostatočné aspoň v nejakom prachu? Alebo ich prať spolu s ostatnými plienkami na 60? Lebo ani po prečítaní vašej poradne nie som v tomto múdrejšia :( (Inak okrem little lamb mám ešte kapsovky bumgenius, AIO miosolo, nohavičky milovia, nohavičky bambinomio a teraz som objednala od vás flip, ktoré všetky sa môžu prať na 60, len tie little lamb mi robia šarapatu :( (čo je škoda lebo inak som s nimi zatiaľ spokojná))

 

Ďalšia moja otázka je ohľadom prachu vhodného na pul nohavičky a kapsovky. Vo vašej poradni som čítala že odporúčate Denkmit Colorwashmittel, že aj napriek enzýmom nepoškodí pul. A čo napríklad MioCare prípadne dezinfekcia MioFresh? Resp. doma už dlhšie bežne používame prachy Amway color alebo premium, sú ekologické ale tiež obsahujú enzýmy. Sú teda podľa vás tiež vhodné aj napriek tým enzýmom podobne ako ten Denkmit?

 

A ešte posledná otázka. V poradni som sa dočítala o účinku kyseliny a máchadla a čo zmäkčovač vody od yellow & blue? Máme dosť tvrdú vodu. Je vhodné ho použiť na plienky prípadne pul vrstvy?

 

Inak po prečítaní vášho návodu už periem štvorce a vkladačky najskôr na vlne na 40°c a potom na programe senzitiv na 60, ktorý dáva najviac vody s extra machanim (vlna je najkratsi program, potom mám ešte nejaký 15min. ale neviem či by mohol byť aj ten, či nie je až moc krátky a predpierka na bavlne asi prádlo nevymacha...) No pul vrstvy zatiaľ stále periem osobitne s oblečením na 40, no predtým ich už aspoň ručne preplachnem v umyvadle od moču (hlavne kapsovky), to mi doteraz nenapadlo... Ospravedlňujem sa za vyčerpávajúci mail... Každopádne ďakujem pekne už len za to ak ste sa dočítali až sem :)


Odpověď: Dobrý večer přeji, prací cyklus jste upravila skvěle, je to přesně jak píšete - nejdůležitější je pleny předvyprat v teplé vodě, k tomu postačí jakýkoliv kratší cyklus, ten 15minutový je už moc krátký, myslím, že teď to máte nastavené perfektně. Co se teploty týče, bakterie se ničí až při teplotě 60 stupňů, to znamená že plenky i svrchní kalhotky prané na 40 nebudou dobře vyprané. I když nejsou zcela v kontaktu s pokožkou, mohou způsobovat podráždění, často se to děje v místech, kde přiléhají okolo nožiček. Když plenky jednou za čas vyperete na 40 stupňů, pro jednou se nic nestane, ale z dlouhodobého pohledu je to vyloženě nevhodné. Bohužel v tomto ohledu nepomůže ani dezinfekce, jak miofresh, tak miocare i prací prášek na pleny yellow and blue obsahuje perkarbonát, který prokazatelně oslabuje přírodní vlákna, brzy se v plenkách začnou tvořit díry. Plence se tak výrazně zkracuje životnost a může dojít k poškození PUL laminace. Výrobci používání těchto látek nedoporučují, někteří vysloveně zakazují. Pokud budete prát na 60 stupňů, plenky dobře předepírat a důkladně máchat, žádná dezinfekce nebude třeba.
 
Co se složení amway prášků týče, asi Vás moc nepotěším. V prvním z nich je perkarbonát (bude nejspíš určen na bílé prádlo) a v druhém z nich je jednou z hlavních složek jedlá soda, kterou výrobci také neradi vidí, zanáší vlákna a přispívá například k vypadávání bambusu ze základové mřížky a plenka se začne rozpadat. Enzymy jsou také problematické, u Denkmitu mám vyzkoušeno, že plenky nepoškozoval, u amway prášků těžko říci, když neznáme koncentraci enzymů v jejich složení. Ale pokud se ptáte na můj názor, vyhnula bych se jim oběma.
 
Ještě se vrátím k těm little lamb, tyto plenky jsou bohužel šité v Číně, proto mají uvedeno praní na 40 stupňů. Je to i jeden z důvodů, proč jsem se nakonec rozhodla tuto značku nezařadit do Plenkotéky. Pokud výrobce není schopen deklarovat odolnost materiálu při praní na 60 stupňů, materiál není kvalitní a nehodí se na pleny. Ať jsou to svrchní kalhotky, kapsovky, či cokoliv jiného. Když uvidíte, že výrobce požaduje maximální teplotu pro praní plenky 40, nebo dokonce jen 30 stupňů, raději se takové plence vyhněte.


Ďakujem pekne za veľmi podrobnú odpoveď :) Čo by ste mi teda poradili s tými nešťastnými little lamb, keď už ich mám, tak ich budem používať kým budú funkčné... Mám ich prať radšej na 60 alebo na 40 s dezinfekciou? Čo je podľa vás lepší variant, asi ten na 60tke však? Je mi jasné že obe im výrazne skráti životnosť, ale tak čo už s nimi.... A ešte som sa pýtala na ten zmäkčovač vody do yelllow and blue. Je vhodné ho použiť na plienky prípadne pul vrstvy? A dodatočne mi napadlo, že niekde v tej vašej poradni máte spomenuté, že vaša mama aj babka síce prali plienky v mydle ale ich vyvárali. Čo ste tým chceli povedať? Že pri vyváraní sa mydlo neusadzuje alebo niečo podobné?


Odpověď: Little Lamb bych určitě doporučovala prát na 60 stupňů, jen tak budete mít jistotu, že se bakterie zničí. Změkčovač vody není třeba používat, pokud máte klasický prací prášek, s tvrdostí vody si poradí sám a do prací směsi nebudete zbytečně přidávat další chemikálie. V yellow and blue jsou zeolity, prací soda a sůl kyseliny citronové, které se v plenkách mohou při nedostatečném vymáchání usazovat a je to zbytečné. A ještě k tomu praní v mýdle - snažila jsem se ilustrovat to, že mýdlo není schopné samo o sobě plenky dobře vyprat, plenky prané v mýdle bylo nutné vyvářet, aby byly čisté. Dnešní prací prášky jsou namíchané tak, aby dokonale vypraly i při nižších teplotách. Dlouhodobé praní v mýdlových vločkách a sodě plenky zanáší, začnou zapáchat i po vyprání a jsou líhní všemožných bakterií.



Jaký prací prostředek ideálně zvolit?

... Ale ted otazka cislo 1, v cem doporucujete prat? Protoze v tom je teda strasny chaos, co se doporucuje. A kalhotkovky jsem oddelala nedostatkem  vody v pracce, tak uz o dalsi pliny vazne prijit nechci.


Odpověď: To úplně chápu. Ideálně v klasickém pracím prášku bez mýdla, který je určený na barevné prádlo. Dobře pere Denkmit Colorwashmittel z DM, ale stejně dobře bude prát Ariel nebo Persil. Plenky jsou nejvíce znečištěné prádlo co existuje a ekoprášky na něj bohužel nestačí. Dřív nebo později se v plence usadí kombinace nevymachaneho prášku a zbytků močoviny a plenky zatuchnou. S klasickými prášky se to nestane.

 


Ajaj, to jsem nechtela slyset, my pereme jen eko, manzel a dcera jsou na bezne gely a prasky citlivi. Existuje nejaka zlata stredni? Treba frosch baby je slozenim dost podobny klasickym praskum, ale neobsahuje ty spatne konzervanty a fosfonaty. A machat jen ve vode?

Odpověď: Víte, já vidím obrovský rozdíl v tom, když se mi vrací novorozenecké balíčky. Když maminky perou v eko, musím plenky po měsíci a půl používání prát zhruba 8-10x, než to z nich dostanu. Při praní v eko se z pleny stane biohazard.



Tak to je peklo, ale u nas pres to nejede vlak, preci jim nebudu zhorsovat ekzem.. jak ja tohle vyresim..

Odpověď: Nebojte, to půjde. My jsme doma ekzematici všichni čtyři. Vše je to o důkladném vymáchání. Dostatek vody v hlavním praní samozřejmě také. Ale pokud budete pleny předepírat v teplé vodě i s vymácháním, a pak po skončení pracího cyklu je vymácháte zase v teplé vodě, bude to dobré.

Já si prošla testováním všech možných pracích eko prášků co jsou zde na trhu dostupných. Nakonec pereme v Denkmitu Color. Pleny i při veškeré péči zatuchaly. Chce to to vyzkoušet, klasický prací prášek na totiž vyvážené složky tak, aby opravdu vypral. Ekologické praní je založené na mýdle a to je na pleny nejhorší. Zanáší je a impregnuje. Přírodní materiál impregnaci odolává, ale mýdlo v pleně zůstává i tak a nabaluje se na něj všechno. Proto se pak plena stane nebezpečnou. Stačí do ní načurat a smrdí jako po týdnu ve skladovacím koši...



Nojooo, kdyz me lezi na srdci i ta eko stranka.. navic kdyz jsem jeste prala v denkmit nature (ktery ale taky obsahuje ty spatny konzervanty), tak jsem nikdy se zasmradanim nemela problem, vsechno pradlo vc. plen bylo vyprane dobre..

Odpověď: Ono to vždy záleží na prací rutině. Také jde o to, jaké jste měla pleny. Pokud jsou velmi savé, a tedy hodně zvrstvené, je třeba to brát na zřetel. Pokud pleny budou čisté, nebudou zaprané, a nebudou cítit, budou v pořádku dobře sloužit dlouho. Chce to opravdu vyzkoušet. Já jen předávám zkušenosti své a zkušenosti rodičů, které jsem v posledních letech nasbírala. Podívejte se ještě na složení Denkmit Colorwashmittel. Má opravdu jen to, co je nutné, aby dobře vypral. Třeba se také u vás doma ujme.


Impregnace plen

Dobrý den, četla jsem Vaší diskuzi o praní a pracích prostředcích na webových stránkách. Mám ve výbavě víceméně jen Bambino mio AIO a peru v pracím prášku na bílé pleny od Blue &Yellow, má v sobě žlučové mýdlo a machám v octu. Peru plenky už 3 měsíce, zkusila jsem test pod tekoucí vodou a savá jádra jsou ok, ale fleecová separační vrstva je nepropustná. Když koupím jiný prácí prostředek, např. ten z DM, jak doporučuje, zvrátím to? Nebo už to tak zůstane? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý večer přeji, určitě to není nevratné, impregnaci odstraní jakýkoli prací prášek bez mýdla. Je třeba v něm plenku opakovaně prát, dokud se mýdlo nevypere, většinou stačí jedno, dvě praní. Yellow and Blue na bílé prádlo obsahuje bělidlo, které výrobci plen nedoporučují používat, může poškodit PUL laminaci, tomu se raději vyhněte, pokud to jde. Máchání v octu nebude nutné, pokud budete používat klasický prášek, dbejte jen na dostatečné množství vody v hlavním praní a důkladné vymáchání :)


Jak na hrubé plenky

Dobry den mila plenkoteko, Chtela bych vas moc poprosit o radu. Mame od vas super vybavicku, se kterou se nam krasne latkuje. Plenecky pouzivame asi mesic na nasi holcicce. Mame rok starou kvalitni pracku a pereme v DM denkmit. Nicmene nektere plenecky neuveritelne zhrubly, mother ease duo jsou jako struhadla, stejne tak totsbots bamboozle. Mame susicku, ale zatim susime jen na snure. Poradila byste mi prosim jestli je nejaky prostredek na zmekceni plenek, ktery jim ale neuskodi? Moc predem dekuji.

 

Odpověď: Hezké odpoledne přeji, to mě moc těší, že plenky dobře sedly! S hrubnutím se určitě něco udělat dá, nejvíc pomůže sušička. Vnitřky z Wizard Duo i Bamboozle do sušičky dát můžete, ohlídejte jen vysokou teplotu, aby se příliš nenamáhaly gumičky (plenky je třeba sušit na nízkou teplotu a některé sušičky jí nastavit neumí), a také šetrný program, který s nimi méně hází. Někdy stačí, když plenky do ní dáte na krátký cyklus těsně předtím, než doschnou. Nejvíc plenky zhrubnou, když se suší venku na sluníčku a v bezvětří. Jakmile je trošku vítr, je to hned znát, jsou mnohem měkčí. Totéž když schnou doma, tolik hrubé nejsou. Po měsící používání bych neviděla jako problém usazený prášek, ten ale k hrubosti také přispívá. Když bude při hlavním praní v pračce hodně vody a volného místa, prášek plenku líp vypere, i se z ní lépe vymáchá. No a v neposlední řadě je možné plenky před nasazením lehce promnout v ruce, to v podstatě supluje v malém efekt sušičky. Prostředek na změkčení plen bych spíše nedoporučovala. Ocet, který se často ke změkčení prádla používá, výrobci neradi vidí. Jediná možnost je změkčit vodu, ale to by měl zvládnout prací prášek. Jukněte na dávkování prášku, aby jeho dávka odpovídala silně znečištěnému prádlu a tvrdé vodě a zkuste zaplnit buben plenkami jen z poloviny, mělo by to pomoci. Kdyžtak se mi ještě určitě ozvěte, kdyby to nezabralo.



Sušička a praní AIO plen

Jinak se ještě zeptám ty Blueberry můžou i do sušičky na jemný program? A můžu prát v Euroně na dětské prádlo?

Odpověď: Blueberry plenky do sušičky smí, ale počítejte s tím, že se rychleji opotřebují - po zhruba roce intenzivního sušičkování se v bavlně začnou vytvářet drobné trhlinky, což se při sušení na vzduchu neděje. Na funkci plenky to nemá vliv, ale pokud plánujete jejich použití pro víc dětí, byla bych se sušičkou opatrná. Spíše než šetrný program hlídejte teplotu, při vysoké teplotě se může poškodit PUL laminace - plenky je třeba sušit na nízkou teplotu (naše sušička toto nastavení třeba neovládá). Ale nemusíte se bát - Blueberry schnou velice rychle, na to že jsou bavlněné. Co se pracího prášku týče, pokud dobře pere a vyhovuje vám, neviděla bych v tom problém. Na Bambino Mio plenky nesmí mýdlo, pokud je Eurona na mýdlovém základu, bude Miosolo plenky impregnovat. Totéž se stane s flísovou vrstvou na chobotu Blueberry plenky.


Já moc děkuji za odpověď. Tak jsem teď koukala na to složení ecomimi od Eurony a obsahuje draselné mýdlo, žádné rozjasnovace a podobne, ale mýdlo asi ano, jak prášek, tak gel. Ale teda já davkuji max 25ml. A mám v plánu místo avivaze přidávat prostředek,který zbavuje zbytku prášku a neutralizuje ph, tak aby bylo co nejvíce podobne lidské (dětské) pokožce. Myslite, ze mužu volit tento postup? Nechci si plínky zničit, na klasické kalhotove plenky od anavy prave super, ale s AIO nemám žádnou zkušenost.

Odpověď: S tímto pracím postupem by se plenky ničit neměly, ale počítejte s tím, že Miosolo budou zanesené mýdlem a nebudou sát. Bohužel ani to máchadlo příliš nepomůže. Uvidíte sama, kdyžtak můžete zkusit plenky otestovat, kdyby začaly protékat - na suchou  plenku nalijte trochu vody, malý tenký proud, jako při čůrání. Měla by se hned vsáknout. Pokud se tak nestane a budou se tvořit kapičky, které budou po plence stékat, nebo zůstávat na povrchu, impregnace je jasná. Dá se to odstranit vypráním v klasickém prášku bez mýdla. Dbejte na dostatek vody v pračce a řádné vymáchání. Kdyby vaše pračka zvládla předpírku a máchání v teplé vodě, je to pro vyčištění plenky nejlepší.

 

Zapáchající plenky a praní v mýdlových ořechách

Dobrý den, já se stále snažím zorientovat v látkování vůbec. Každý tvrdí něco jiného, něco jiného mu vyhovuje. Moje současné poznatky: plenky GroVia super, ale jen jako svrchňáčky. Savá jádra bohužel zapáchají. Když moč zůstala v plenkách do druhého dne, nešla vyprat ani na 60° s předpírkou. To mě hodně mrzí, protože jinak je používání plenek GroVia super. 

Odpověď: Dobrý den přeji, hned na úvod se zeptám na jednu podstatnou věc - v čem prosím perete? Plenku GroVia ONE jsme používali s naším synem po celé jeho látkovací období, tedy 2,5 roku a po vyprání nezapáchala nikdy. Složení a množství pracího prášku, množství vody v pračce při praní a máchání a samotná délka pracího cyklu jsou kruciální pro správné vyprání plenky. Pokusím se poradit jak jen to bude v mých silách a věřím, že příjdeme na to, proč se plenky špatně vypraly. 

Peru v pracím gelu z mýdlových ořechů s levandulovou silicí Yellow & Blue. Pračka AEG, program Cottons s prewash na 60°. Nevím, čím to může být.

Odpověď: Potenciálních problémů vidím hned několik. Prací prášek je číslo jedna. Mýdlové ořechy plenky bohužel nevyperou. Co je horší, mýdlový roztok plenky GroVia ONE naimpregnuje a ony přestanou sát. Stane se to již po několika vypráních. Výrobci obecně nedoporučují plenky prát v mýdle (či mýdlových ořechách), prací sodě, octu, kyselině citronové a bělidlech (jako je např. perkarbonát). Plenky nevyperou, zanáší, bělidla a kyseliny zase ničí vlákna. Plenky je třeba prát v klasickém pracím prášku, který neobsahuje mýdlo a ideálně ani optické zjasňovače a bělidla. Enzymům se člověk bohužel málokdy vyhne. Jako potenciální problém číslo dvě vidím prací cyklus - jukněte především na to, zda je dostatečně dlouhý. Plenky by se měly prát (tzn. být v kontaktu s pracím práškem) na 60°C minimálně 1 hodinu, a když k tomu připočítáme máchání, celková doba praní tak trvá nejméně 2 hodiny, ideálně 3. Zkrátka je třeba použít nejdelší prací cyklus, který vaše pračka dokáže. Pokud je možné nastavit, aby pračka přidala do praní vodu, určitě toho využijte. Stejně tak při máchání. Plenka GroVia je extra savá právě proto, že obsahuje 10 vrstev biobavlny. Aby se vypraly, je třeba jim dát čas, prostor v pračce a dostatek vody. Dám ruku do ohně za to, že pokud se budete držet těchto doporučení, plenky budou stále čisté a budou vonět.

 

Ještě jsem zapomněla na dvě důležité věci. Předpírka, která je součástí pracího cyklu, většinou prádlo pouze předepere v prášku, ale již nevymáchá. Dochází pouze k odstředění a prášek z předpírky v prádle zůstává. Zůstává v něm ale také močovina a veškeré nečistoty z plenky. Při hlavním programu pak pračka pere toto vše dohromady a stává se, že se močovina nevypere zcela a v plenkách zůstává, ikdyž opakovaně mácháte a mácháte. Není vypraná. Aby se člověk vyhnul tomuto nepříjemnému efektu a nemusel pleny předepírat ručně (což je nesmyslné - děláte práci za pračku :-)), ideání je plenky předvyprat v některém z krátkých programů, pokud je vaše pračka ovládá (třeba 30 minutový). Plenky se předeperou s práškem (v teplé vodě), který se ale následně vymáchá a spolu s ním i vše, co při hlavním praní nechceme v bubnu mít. V hlavním, dlouhém cyklu pak již perete plenky bez močoviny a téměř čisté. Je v tom obrovský rozdíl.

 

A poslední věc - éterický (esenciální) olej. Zanáší plenky stejně, jako mýdlo. Pokud se mu můžete vyhnout, neváhejte.
 

Na tom gelu na praní je právě napsáno, že je vhodný na látkové pleny. Tak jsem myslela, že to bude dobré. Jinak běžně doma taky používám ten prášek z Dm, který jste uváděla. Tak jenom u něho zůstanu :-) Pračka mi umožňuje přidat více vody, zkusila jsem to a plenky byly i pohledem lépe vyprané. Tedy u toho taky zůstanu.

Odpověď: Moje babička i mamka praly plenky v mýdle, mamka měla již i nějaký sofistikovanější prášek. Obě dvě ale přiznaly, že plenky po celé plenkovací období vyvářely. Babi klokotem v hrnci na plotně a mamka již o něco pohodlněji - v automatické pračce na 90. Dnešní "moderní" plenky jsou velmi rafinovaně ušité (mají spoustu vrstev) a velmi špatně se perou. Nesmí se vyvářet, porušila by se nepromokavá PUL vrstva. Takže ano, mýdlový prášek je vhodný na plenky, ale za předpokladu, že ho plenky snesou a on je vypere... čtvercové klasické pleny se s mýdlem poperou jinak, než AIO.


 

Praní v mýdle a perkarbonátu

Chtěla jsem se s Vámi ještě poradit kvůli praní: na látkové plenky používám Jelena s perkarbonátem a sodou (máme hodně tvrdou vodu) s machadlem z kyseliny citronové - ještě se mi nestalo,že bych měla zanesené plenky ovšem na tyto aio a funkční materiály se nedoporučuje mýdlo,paní,co od ní mám vkládačky s coolmaxem mi doporučila gel Seventh Generation z DM,ve složení má ale mýdlo také,vlastně všechny gely a prášky,na které jsem se dívala,měly ve složení mýdlo... mohla byste mi, prosím, poradit, v čem prát a jak? nerada bych si plenky zničila, moc děkuji

Odpověď: Po pravdě jsem se trochu vylekala, neb používáte na plenky skoro smrtící koktejl. Kyselina citrónová rozežírá vlákna, stejně jako ocet. Mýdlo obaluje tukem a pleny nesají, i ty bavlněné. Perkarbonát je bělidlo na bázi kyslíku - muze poškodit PUL a degradovat materiál plenky. Mother ease dokonce Perkarbonát vysloveně zakazuje. Výrobci doporučují prát v normálních prášcích bez enzymů, bělidel a optických zjasňovačů. Je poměrně složité takové prášky najít, my jsme používali nakonec Denkmit Colorwashmittel z DM, sice obsahuje enzymy, ale plenky nepoškozoval a děti jej dobře snášely, ač jsou oba ekzematici. Z těch plen, ktere máte objednané, prežijí prášek s malým obsahem mýdla GroVia Organic, Wizard Uno i Blueberry Simplex, Bambino Mio Miosolo plenka se naimpregnuje. Prát v mýdle se sodou většina výrobců bohuzel vyloženě zakazuje. Jinak u těchto plen se nemusíte bát praní v tvrdé vodě, ony nehrubnou.

 

Aha! moc děkuji, já tak peru jen bavlněné čtverce, svrchní nee a aio budu mít prvně teď, každopádně už tak peru asi rok a ještě jsem neměla problém, v prodejně látkových plen v Brně mi dokonce poradili tento postup. právě jsem hledala nějaký prášek bez mýdla, aby byl alespoň trochu eko, ale je to těžké, přesně jak píšete... tak vlastně nevím, v čem prát, zkusím ten Denkmitt, děkuji moc za radu

Odpověď: Čtvercům to nejspíš nevadí, ale i tak jádrové mýdlo potřebuje kyselinu octovou nebo citronovou, aby se vymáchalo. A kyselina zase škodí vláknům, při dlouhodobém praní se pak material rychleji degraduje. Zkuste ten Denkmit nebo jakýkoliv jiný prášek, ve kterém perete dětské prádlo.



Jaký prášek na plenky vybrat

Doporučujete plenky grovia organic prát v pracím prášku bez enzymů, máte tip na nějaký komerční? Nebo mě napadlo leda jádrové mýdlo se sodou...

Odpověď: Mýdlo určitě nedoporučuji, vlákna v bavlně se postupně obalují tukem a pak nesají. Ideální je nějaký prací prášek, ve kterém perete běžné prádlo. Sodu, ocet a mýdlo výrobci obecně na plenky nedoporučují. My jsme doma prali sice v enzymatickém prášku, ale dobře fungujícícm - Denkmit Colorwashmittel. Neobsahuje optické zjasňovače a bělidla, která škodí mnohem víc než samotné enzymy. Maminky také perou v Attitude, je to prací gel bez mýdla, optických zjasňovyčů i bez enzymů, měl by také dobře fungovat. Jako prací složka je zde sodium coco-sulfát, pěnidlo získané z kokosového oleje. Pokud sulfáty v rodině dobře snášíte (jsou běžnou složkou zubních past, sprchových gelů a vlasových šamponů, mohl by vám vyhovovat.


UPDATE: Podle zkušeností rodičů i našich vlastních nemůžeme pro praní plen doporučit Attitude, nemá dostatečnou prací účinnost a pleny zanáší.


Jaký prášek na plenky vybrat, impregnace

Chtela bych se s Vami poradit ohledne praciho prostredku na plinky. Hledala jsem levnejsi alternativu praciho prasku vhodneho na plinky, aby nas prani uplne nezruinovalo:-), ale bohuzel skoro ve vsech prascich je mydlo nebo neco jineho ne uplne vhodneho. Tak ted jsem na rozpacich, co vlastne pouzivat? Normalne pouzivam Jelena, ale mam strach z impregnace plen. Na internetu jsem precetla slozeni snad vsech pracich prostredku a dosla jsem k zaveru, ze vazne nevim, co plinky neznici :-(. Mohla bych Vas poprosit o radu? Zakoupila jsem od Vas prasek TotsBots, ale obavam se, ze ho nebudu moct pravidelne pouzivat.

Odpověď: S pracími prášky je to trochu potíž, vím o tom a sama jsem to řešila, v čem vlastně plenky prát. Potion je skvělý, ale bohužel drahý. Stačí ho dát málo, ale i tak. My jsme doma nakonec skončili u pracího prášku Denkmit Colorwashmittel z DM, sice obsahuje enzymy, ale je bez mýdla a dětem nevadil, i když jsou ekzematici. V pracím prášku od Jelena můžete prát plenky z přírodních materiálů, jako jsou třeba Blueberry a Smart Bottoms. Jakmile je v plence stay dry vrstva z mikrovlákna (polyesteru), naimpregnuje se a plenka pak nesaje. Určitě jí to ale nezničí, to se nemusíte obávat.

 

Takze impregnace se tyka hlavne toho stay dry materialu? A u svrchnich kalhotek je to jedno? Vyzkouseli jsme duo system od Mother-ease a jsem nadsena! Bala jsem se,ze kvuli prani bych se toho musela vzdat, tak mam radost, ze ne! :-)

Odpověď: Je to přesně, jak píšete, mýdlo impregnuje stay dry materiály, bavlně je to víceméně jedno, jen je třeba ohlídat, aby se dobře vymáchalo, jako u klasického prádla.. Nedoporučovala bych ale prát v samotném mýdle, vklákna v bavlně se postupně obalují tukem a plenka pak hůř saje. Svrchní kalhotky lze prát v mýdle, těm to nevadí. I kdyby se naimpregnovaly, tak se nic neděje.


Praní plen v mýdle, gelu Denkmit a Attitude

Plenky co zatím mám peru v sonett neutral, výrobce uvádí, že se dá použít i na fleece a funkční materiály. Můžu v něm prát Wizard uno stay dry nebo doporučujete nějaký jiný přípravek? Preferuji non toxic. 

Odpověď: Na plenky z mikrovlákna (polyesteru) nesmí přijít mýdlo, naimpregnují se a nesají. Sonett bohužel mýdlo obsahuje. Snažila jsem se najít složení sonettu neutral a jak v gelu, tak v prášku mýdlo je. Na plenku z biobavlny to nevadí, ale stay dry plenka by mohla sát míň než umí a v krajním případě, při dlouhodobém praní v tomto prostředku, vůbec. My jsme doma prali plenky v ekologickém prášku z DM, Denkmit Colorwashmittel, který mýdlo neobsahuje. Byl šetrný i k ekzematické pokožce.
 

A dal by se denkmit použít i gelový? Gely mi vyhovují víc než prášky. Jeste jsem někde viděla doporucovany gel attitude, ten taky není vhodny?

Odpověď:  Denkmit gel obsahuje bohužel také mýdlo. Jukněte kdyžtak do složení, jestli ho nezměnili, ale ještě před rokem v něm bylo... Attitude obsahuje sodium coco sulphate. Je to pěnidlo získané z kokosového oleje. Sulfáty jsou běžné ve sprchovych gelech, samponech a zubnich pastach, u nás jsme na ně v rodině alergičtí, ale pokud vám nevadí, bude vhodný i na plenky.

UPDATE: Na základě zkušeností rodičů i našich vlastních nemůžeme pro praní plen Attitude doporučit, nemá dostatečnou prací účinnost a pleny zanáší.


 

Prášek Potion a životní prostředí

Chcem sa ešte spýtať na prášok Potion. Všimla som si v zložení, že obsahuje fosfaty. Ale až tak sa v tom nevyznám, ale vraj by ich eko prostriedok nemal obsahovať. Možno sa mýlim, tak ak máte nejaké väčšie skúsenosti s eko praním, tak napíšte čo si myslíte :-) dakujem

 

Odpověď: Co se prášku Potion týče, také jsem se toho nejprve lekla. Vtip je v tom, že to nejsou fosfáty, ale fosfonáty. Na první pohled to vypadá stejně, ale je v tom obrovský rozdíl. Fosfáty jsou z nařízení EU již několik let zakázány. Škodily přírodě proto, že působily jako krmivo pro řasy a jiné zelené potvory, které se přemnožily a zamořily vody. A kvůli nedostatku kyslíku a velké produkci škodlivých látek při tlení těchto rostlin hynuly celé ekosytémy. Fosfát je pro řasy něco jako cukr pro nás ;-). No a fosfonát je alternativa fosfátu. Ano, je to také sloučenina fosforu, ale v pracím prosředku ho je řádově méně. Budou to procenta, možná promile. Jen díky němu ale má prášek skvělou účinnost i při nižších teplotách - změkčuje totiž vodu a špína je díky němu přístupnější a lépe se vypere. Ideální by bylo, kdyby prací prášek neobsahoval ani fosfonáty, ale to by musel mít zeolity (které používají na praní hrubou sílu a zůstávají v plenkách) a enzymy (které se nikdy dobře nevymáchají a po vyčůrání do plenky se aktivují a mohou dráždit pokožku). Člověk aby vhodný prášek na plenky pohledal. Dříve jsem prala v prací sodě a perkarbonátu, ale to zase ničí vlákna... Potion je taková zlatá střední cesta. Neškodí v přírodě, je kompletně rozložitelný, bez zeolitů a enzymů a mýdla, které plenky zanáší. Obsahuje ale bělící složky na bázi kyslíku, které někteří výrobci na plenky nedoporučují, jako např. Mother-ease. Plenky jsem v Potion prala pravidelně a dlouhodobě a nepoškodily se, včetně plen od Mother-ease.

 


 

VÝBĚR PLEN DO VÝBAVIČKY

 

 

ZÁKLADNÍ VÝBAVA PRO VĚTŠÍ, devítikilové DÍTKO (na základě testovacího OneSize balíčku)

 

 
Posílám náčrt základu plenkové výbavy, kterou bychom pak mohly doplňovat podle potřeby v průběhu, jak miminko poroste.

 

Základ budou tvořit svrchní kalhotky, konkrétně Flip a GroVia Shell, jak jsme si o nich povídaly. Určitě byste pak mohla přidat i Smart Bottoms Too Smart Cover 2.0, ale to bych klidně nechala až na později.

 

Do svrchních kalhotek potřebujeme vybrat savou vrstvu, určitě se podívejte na  tenkou vkládačku Thirsties Stay Dry Natural Duo Insert. Udrží zadeček v suchu a je tenká. K ní bychom přidaly Quick nebo High Absorber od Geffen Baby, abyste měli extra savé balení třeba na delší procházky a pak až bude dítko starší (kolem roku a půl už to bude chtít určitě přidávat pravidelně).

 

Do GroVia Shell můžeme dát originální Soaker Pad, biobavlněný víc saje, ale tedy hodně dlouho schne. Přinejhorším může do sušičky. K této vkládačce to určitě bude chtít přidat Super Newborn Absorber, aby to sálo.

 

Extra savé plenky jsou Flats od Smart Bottoms, Geffen Baby má odpovídající plenu Fladdle. Skládají se podle délky svrchních kalhotek a neskutečně sají. Ty byste mohla mít ve velikosti S (spolu s High absorberem bude sát podobně jako Thirsties vkládačka) nebo M (ta bude teď stačit i jako noční). Velikost Geffen Fladdle odpovídá Smart Flat M, materiál je v podstatě totožný.

 

Absorbery Geffen Baby můžete používat do svrchních i samostatně, ideální je mít pro tento případ jeden dlouhý (quick Plus nebo Super Plus) a k němu jeden střední (Quick, High nebo Super) a dávat je na sebe. Vejdou se do Flip, do GroVia Shell by to bylo spíš na žerzejové (Quick Plus a Quick), protože jsou užší než flísové Super Absorbery. Kdyžtak to ještě probereme po telefonu.

 

Do Flip i GroVia Shell můžeme dát také trifold od AppleCheeks, je cenově dostupný a krásně měkký a savý. Stačil by ten tenčí - 2ply insert https://www.plenkoteka.cz/kategorie/latkove-plenky/vkladaci-save-plenky/applecheeks-bamboo-2ply-inserts/ Může se k němu také přidat absorber a baelní je velmi pohodlné.

 

Abych to shrnula, do začátku bychom mohly složit:

 

Flip svrchní

 

GroVia Shell

 

Thirsties Stay Dry Natural Duo Inserts

 

Geffen Baby High Absorber

 

GroVia Soaker Pad z biobavlny

 

Geffen Baby Super Absorber Newborn

 

 

K tomuto základu můžeme přidat Applecheeks 2ply trifold insert a případně některou Smart Flat. Obojí rychle schne a bude tak vždy k dispozici.

 

Z AIO se určitě podívejte na Smart Bottoms Dream 2.0, je sice jedna z nejdražších, ale je nejoblíbenější - je totiž velmi savá a určitě jí pak snadno prodáte, jako ty Absorbery. Není potřeba jí vůbec vycpávat, je velmi savá. K bumGenius Freetime bude brzo třeba přidat Super Absorber Newborn, jak jsme o tom spolu mluvily. Chybu neuděláte ani s Blueberry Simplex, je také velmi savá a poměrně rychle schne. Bavlna je ale náchylnější na opotřebení ve srovnání s konoplnými směsmi, jako jsou třeba právě v Dream plence. Dovycpat potřebuje trochu dřív než Dream, ale do dvou let to v podstatě není třeba, leda by bylo třeba protáhnout přebalovací interval déle než na dvě hodiny.

 

Skvělá je Wizard Uno od Mother ease, ale tam bych doporučila určitě vzít verzi s odolnější laminací, aby vydržela i delší cesty. Je to velmi spolehlivá plena a poměrně dost savá. Nedoporučuji jí jen v případě hodně buclatých stehýnek, protože je boková a dítko z ní může rychle vyrůst.

 

A poslední věc, co mě napadla hned po ukončení našeho hovoru - zkoušela jste noční plenky? Doporučím určitě Sandys Dry spolu se svrchními kalhotkami Air Flow Cover (také s odolnější laminací), je to nejspolehlivější noční plenka vůbec. V 9kg již bude určitě sedět velikost Large a mohla by vydržet až do odplenkování.

 

Snad jsem na nic nezapomněla. Začala bych spíše menší zásobou plen na vyzkoušení, dokoupit pak můžete vždy - podle toho, co bude třeba.

 


NOČNÍ PLENKY PRO DVOULEŤÁKA


 

Dobrý den, prosím o radu ohledně nočních plenek - máme takovou trošku paradoxní situaci. Našemu synovi je 2 roky a 5 měsíců, přes léto byl téměř bez plenek, ale nyní je to trošku složitější - přes den když jdeme ven fungujeme na freestyle libre od vás (prostě perfektní)  a doma máme prostě hodně tepláčků na výměnu:-)

 

No a teď řeším noc - už před rokem se malý v noci budil, když potřeboval čůrat, takže plínka byla jen pojistka, maximálně si trošičku učůrnul ( máme od vás Puppi + vlňáčky puppi + Geffen Baby vkládačky), to fungovalo dobře, ale teď , asi necelý měsíc najednou začal zase čůrat v noci naplno a bez varování, a už to bylo na štíhlé puppi moc a navíc teď spolupráce při oblékání horší...no jsem trošku zmatená, nevím, proč nám to najednou zase nefunguje. No a tak bych si ráda pořídila třeba jen 2 noční plenky all-in-one, které se budou snadno oblékat a zároveň rychle schnout na vzduchu - co byste mi poradila? Děkuji

Odpověď:
Noční látkování je tak trochu poťouchlé, protože co chvíli funguje, za chvíli nemusí. Nejspolehlivější jsou v tomto ohledu kalhotkové plenky Sandys spolu se svrchními kalhotkami Air Flow, ty neprotečou i kdyby trakaře padaly. :) AIO na noc zkusit můžete, ale velmi záleží na tom, jak malý spinká. Jestli se v noci hodně převaluje, spí na boku nebo dokonce na bříšku, AIO na noc vhodná nebude a to i přes to, že bude hodně savá. Můžete se podívat na GroVii ONE, do 14-15 kg váhy děťátka ještě bude stačit OneSize velikost, od 16 kg již určitě zvolte větší variantu BIG ONE. Jako noční půjde použít kapsová plenka od Thirsties, okolo 15 kg již sedí větší XL verze, do které se i vejde hutnější savá vrstva (bude to chtít minimálně flísový prefold od Feffen Baby, Small by s originální vkládačkou měl stačit). Kdybyste nakonec zvolila nejjistější cestu kalhotovka + svrchní, do 16 kg sedí Sandys Dry Large, případně pak větší Toddle Ease Dry (a odpovídající velikost Air Flow Cover, tedy Large nebo Xlarge).
 
 
 
 
 
 
Kdyžtak se prosím ještě určitě ptejte.


VÝBAVA PRO DESETIMĚSÍČNÍ HOLČIČKU

Chtěla bych se poradit, jak změnit plenkovou výbavu pro 10m hubenou holčičku Má cca 70cm a něco málo přes 7kg. Je hodně akční - leze, sedá, stojí a začíná chodit podle nábytku. Používáme momentálně čtvercovky, dvoje kalhotkovky od Petit Lulu, Dvoje jejich Kapsovky, jedny Snap-in-one a svrchňáčky různých značek (Petit Lulu, Xiko, Bamboolik - Vím, že vy prodáváte jiné, narazila jsem na vaši stránku až po koupi plenek) Čtvercovky ještě dovycpávám vkládačkami a máme flízové separačky. Na spaní zatím dáváme papírovky.
Problém je toto: Kromě Bambooliku jí nic pořádně nesedí a ani ten není ideál. Svrchňáčky nastavuji už nějakou dobu na nejdelší, i když je talhle malá. Jsou pro ni totiž strašně moc široké mezi nožkama a zkracováním se tam materiál ještě přidává. Má v nich nožky hodně od sebe a špatně se jí leze, nedaří se mi asi ani zapínat je správně nad kyčličky. Tak hledám alternativu či doplnění naší výbavy. Zároveň bych chtěla zkusit látkovat i na noc. Poradíte prosím něco vhodného a nejlépe cenově dostupného?

Ještě mám jednu otázku stran praní. Co dělat, pokud pračka dává málo vody a belze nastavit jinak? Přilévat vodu? Kdy? Kvůli levnější elektřině peru přes noc, tak to zatím nedělám, ale plenky ideálně vyprané nejsou, jsou hodně cítit práškem a separačky jsou takové hrubé. Jinak se snažím řídit zasadami, co píšete ve článcích. Omlouvám se za dlouhou zprávu a budu moc ráda za odpověď.

Odpověď: Moc děkuji za důvěru, určitě něco vymyslíme. Čtvercové plenky jsou ideální pro miminka a malé děti, které mají tekutou vaječinu a využije se tak novosklad a utěsnění plenky kolem nožiček. V pozdějším věku, jak mimi roste, přestane stačit savost. Vzhledem k objemu čtvercovky je třeba přidat velmi tenkou s savou vkládačku, která rozvádí moč a zároveň jí stáhne do sebe a udrží. Bambusové froté, které je v ČR bohužel nejrozšířenější, saje v jednom místě a musí se tak navrstvit, aby se savost zvýšila. Přidáním takové vkládačky dosáhneme spíše zvětšení objemu materiálu, než zvýšení savosti balení. Co je horší, navrstvený materiál se velmi těžko balí do svrchních kalhotek, které (pokud nejsou velmi prostorné) většinou odstávají a balení protéká. Ke čtvercovým plenkám se určitě podívejte na Absorbery od Geffen Baby, vyřeší situaci s objemným balením a malou savostí. Co je důležité zmínit - Absorbery lze používat i jako samostatné vkládačky přímo do svrchních kalhotek, investice se tak vrátí mnohonásobně. Část můžete používat pro doplnění savosti čtvercovek/kalhotovek a část samostatně se svrchními kalhotkami.
 
Svrchní kalhotky jsou zásadní - podle toho, jak (ne)sednou dohromady se savou vrstvou, pak také (ne)fungují. Kdybyste potřebovali svrchňáčky vhodné k absorberům Geffen Baby, nejlépe se vám bude pracovat s Flip Cover, také s Too Smart Cover 2.0 od Smart Bottoms. Je to proto, že jsou mělké a mají jednoduché gumičky. Nasazují se těsně a nepřekážejí v pohybu. Podívejte se kdyžtak v odkazu na videa od jedné maminky, která je s ročním synem používá:
 
 
 
Ještě posílám odkaz na galerii fotek od maminek, kde jsou různé možnosti jak Absorbery od Geffen Baby používat:
 
 
Pro začátek můžete pořídit svrchní Flip a k tomu několik absorberů (do čtvercových plen Quick a High, ke kalhotovkám a do kapsovek Quick, High a Super Absorber, samostatně do svrchních kalhotek Quick plus + Super Newborn Absorber, případně kombinace Quick, High a Super Absorberu - vše je kdyžtak vysvětleno přímo na webu:
 
 
Na noc je naprosto spolehlivá kombinace kalhotová plenka + vhodné svrchní kalhotky. Snese i spaní na boku či na bříšku a neproteče. Podívejte se určitě na Mother-ease OneSize Fitted. Spolu see Super Absorberem by savostí určitě stačila a se svrchními kalhotkami Air Flow bude fungovat bezvadně.
 
 
 
Ještě by tu byla jedna možnost - svrchní kalhotky Thirsties Duo Wrap velikost 2. Jsou sice oficiálně až od 8 kg, ale my jsme je nasadili kloučkovi už v 7 kg, s kalhotovou plenkou. Musely bychom to zkusit, není jistota, že již budou. Jsou bezvadné právě přes kalhotkové plenky i přes poskládané čtvercové plenky sepnuté snappi sponkou.
 
 
Kdyžtak se prosím určitě ještě ptejte.
 
No a s tím praním - budeme potřebovat návod k pračce, abychom zjistily, který program je nejvhodnější (na kolik kg prádla je určený). Jestli pračka nedává dost vody, je pravděpodobné, že je v bubnu víc prádla, než program dovoluje, pak se prádlo ani nevypere dobře. Podíváme se i na dávkování prášku (na tvrdost vaší vody), na máchání a uvidíme. Vodu určitě nepřilévejte, řada praček jí vypustí a pokud ne, prášek velmi pění a stejně nepere.


VÝBAVIČKA PRO JEŠTĚ NENAROZENÉ MIMINKO


Dobrý den, prosila bych o pomoc s výběrem plenek pro novorozence. Zatím mám v plánu používat čtvercové plenky složené  na novorozenecký (či jiný, uvidím, co bude vyhovovat) sklad plus svrchní kalhotky. Uvidím, jak to půjde a postupně bych dokoupila další výbavu. 

 

Ráda bych, aby balení bylo co nejtenčí a nedělalo velkou prdku.

 

Prosím o tip, jakou čtvercovou plenku použít a které svrchní kalhotky by byly nejvhodnější na tento druh přebalování. 

 

Případně si nechám poradit jiný způsob přebalování novorozence, který se vám zdá vhodnější, ale bude splněna podmínka štíhlého balení. 

 

Velmi děkuji za pomoc a přeji hezký den.

Odpověď:
 
Krásné odpoledne přeji, určitě něco vymyslíme, děkuji moc za email a za důvěru :)
 
Jestliže preferujete co nejtenčí balení, bude třeba najít takové materiály, které hodně sají, a přitom jsou velmi tenké. Máme dvě možnosti, buďto se vydat cestou tenkých a dostatečně savých čtvercových plen, nebo cestou vkládacích plen. Čtvercové plenky se musí sice skládat, ale zato dobře těsní kolem nožiček (je s nimi v tomto ohledu víc práce, než s klasickou vkládací plenkou, která se jen vloží do svrchních kalhotek a nasadí na miminko). Vkládací plenka ale nezachytí vaječinu, která se tak pokaždé dostane na vnitřek svrchních kalhotek a ty je tak třeba po každém kakání měnit. Ke čtvercové plence je ještě dlužno dodat, že bude třeba pořídit menší velikost, aby nebyla objemná (to znamená 50 x 50 cm nebo případně 60 x 60 cm - všechny větší čtvercové plenky budou dělat velký objem na zadečku a jsou pro malé miminko i zbytečně savé).
 
Čtvercové plenky ideální na přebalování a tenké balení jsou Smart Bottoms Flats (velikost Small)
 
 
- dají se používat samostatně, savost vystačí bez vkládací plenečky. Na zavazování vydrží do cca 5 kg, pak je lze používat na rovný sklad přímo do svrchňáčku. Pro miminka kolem 5-6 kg už bude třeba savost doplnit, nejlepší jsou extra tenké a savé Absorbery od Geffen Baby.
 
Přebalovat můžete i s klasickými čtvercovými plenkami z bavlny, které ale již budou vyžadovat doplnit savost (ideálně Quick nebo Super Absorberem, které se vejdou i do těch nejmenších novorozeneckých svrchních.
 
 
Případně můžete využít i birds eye cotton flats, bavlna je hustě tkaná a plenky jsou také velmi savé:
 
 
 
Co se týče vkládacích plen, určitě se podívejte na Absorbery od Gefen Baby, které se dají používat už od prvních dní i u nedonošených dětí s váhou kolem 2 kg. Co je na nich skvělé - využijete je po celou dobu plenkování, protože se dají později přidat k jakékoliv plence, aniž by zvýšili objem materiálu na zadečku. Plence vždy pomohou, protože moč krásně stahují do sebe a uzamknou. Absorbery jsou v několika velikostech, pro vás by přišli v úvahu obě novorozenecké velikosti (Quick a Super Newborn Absorber), od narození se dají používat samostatně ve svrchních kalhotkách společně s absorbery střední velikosti (Quick, High a Super Absorber).
 
 
Kdybyste si přála vidět, jak vše funguje v praxi, podívejte se na náš instagram, najdete je ve stories:
 
 
Případně, kdybyste neměla přístup na instagram, přihlaste se mi klidně na WhatsApp (608 776 845) a pošlu fotky přímo, abyste měla představu, jak vše vypadá.
 
Ještě mě napadlo, pro inspiraci, sestavila jsem nedávno plenkový set pro miminko, když maminky potřebují základní výbavu ještě před narozením: http://www.plenkoteka.cz/kategorie/plenkove-sestavy/novorozenecky-startovaci-balicek/novorozenecka-startovaci-plenkova-sada/ Je tam vše vysvětleno, co a jak spolu funguje.

U svrchních kalhotek hodně záleží na porodní váze. Maličké jsou Thirsties Newborn (od 2 kg), případně Duo Wrap ve velikosti 1 (sedí již od 3 kg). Na větší miminko (okolo 4 kg) již skvěle padnou Capri od Blueberry. Kdybyste raději dala přednost jednovelikostním, určitě se podívejte na flip, které sednou již od 3,5 kg. Dají se krásně poskládat a jsou tenké a spolehlivé. Všechny jsou vhodné pro použití se čtvercovými plenkami i s vkládačkami.
 
Najdete je pohromadě na tomto odkazu:
 


Kdybyste potřebovala poradit s čímkoliv okolo plenkování, prosím určitě se ještě ptejte :)



JAKOU VYBRAT KAPSOVKU, ABY BYLA ŠTÍHLÁ A SAVÁ?

 
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám roční dceru (cca 10 kg) a používám jednovelikostní Blueberry Simplex plenky, které jí hezky sedí, ale už potřebuje přidat savost (sama o sobě jí vydrží tak hodinu - hodinu a půl než je komplet mokrá - mám vyhlédnuté absorbery od Geffen Baby). Mám i kapsovky Blueberry a ty jsou zatím neprůstřelné. Chtěla bych si pořídit nějaké další AIO/kapsovky/AI2 a nevím si rady. Koukala jsem po kapsovce a AIO od Thirsties, AI2 od Motherease případně další kapsovky Blueberry. Jde mi o co největší savost (je celkem učůránek) a aspoň relativně štíhlé balení. Co byste mi doporučila? Předem děkuji

Odpověď: Dobrý večer přeji, předně moc děkuji za důvěru a jsem ráda, že jste se Simplex plenkami spokojení! Co se savosti týče, okolo roku se mění intervaly a porce čůrání a je to období, kdy mi maminky píší, že plenky nic neudrží (děti začnou běhat a obsluhují pitíčko s radostí a často :-)). Absorbery od geffen baby jsou skvělé, hodí se nejlépe super absorber, pokud plenku zmenšujete v sedu. Když ne, vejde se na délku i super plus, to ale až okolo dvou let věku.
 
K savosti ještě jedna věc, plenka špatně snáší prací prášky s mýdlem a mýdlo obecně, i přesto že se zdá být saturovaná, ve skutečnosti pojme o dost víc, když je praná v prášku bez mýdla. Určitě jsme si o tom psaly, říkám to každému na potkání :-D ale opakování matka moudrosti (nezlobte se na mne, pokud jste to ode mě již slyšela).
 
Pokud sháníte kapsovku a máte dobrou zkušenost s Blueberry, neváhala bych. Ty nové vzory jsou s birds eye vkládačkami, sají jako blázen. Kapsovka Blueberry byla jednou z mála plen, které synovi nikdy neprotekly a to i ve dvou a půl letech těsně před odplenkováním. Je suverénně nejštíhlejší a nejsavější i v porovnání s thirsties pocket a wizard duo. Pokud jí plánujete využívat i na noc tam raději opatrně, jak je úzká mezi nožkami, při řádném vypodložení (pokud použijete obě vkládačky najednou) se může stát nehoda. Na noc je určitě vhodnější Thirsties Pocket (je ale třeba jí vypomoci v savosti třeba geffen absorberem), případně wizard duo (cover + night insert), protože jsou širší v sedu a mají dvojité gumičky kolem nožiček.



ZA CO IDEÁLNĚ VYMĚNIT KALHOTOVÉ PLENKY?


Dobry den, chtela bych Vas pozadat o radu. Pracka mi ted "sezrala" vetsinu kalhotkovych plen a ja si vlastne uvedomila, ze me to dvoji zapinani a otrava pri prani plen se suchacem docela vadi. Tak jsem se vydala na pruzkum a zda se, ze Mother-Ease Wizard Duo je to nejlepsi, co muze clovek mit. Je to tak? Maji nejake nevyhody? A funguji tak, ze svrchnacky peru jednou za cas a menim jen tu sofistikovanou vkladacku? A jak je u Vas sehnat? Vzdy, kdyz mrknu, tak jsou vyprodane.. moc dekuji!

Odpověď: Dobrý den přeji, moc děkuji za důvěru. Určitě to nějak vymyslíme a poskládáme, abyste byli spokojení. S Wizard duo je to bohužel složité - není. Mother ease jsou dlouhodobě zahlcení poptávkou a nestíhají vůbec šít. Veškeré zásoby, které tu teď máme, bohužel s jistotou zůstanou tak až do konce roku. Pochybuji že se nám jej podaří doplnit dříve. Máme ale různé jiné možnosti, které jsou plnohodnotné a můžete si je poskládat podle potřeby. Pokud byste raději all in two systém, jukněte na přehledový článek na blogu


https://plenkoteka.blogspot.com/2020/07/jak-vzniklo-all-in-two-k-cemu-je-dobre_13.html?m=1

V blogu máme i výsledky testování různých systémů, jak plenky vypadají v zápřahu si můžete prohlédnout i na našem profilu na instagramu. Napíšeme si a dáme to dohromady. Moc děkuji a zdravím, Hanka

 


Dcera kupodivu jeste spi, tak uz jsem clanek precetla, ale...asi nutne potrebuju Mother-ease. Dcera totiz vse procurava okolo nozicek, respektive ji tam navlhnou svrchnacky, a ty pak musim vyprat, protoze kdyz je jen vyvetram a dam ji je znova, tak z toho ma vyrazku..a ja se bojim, ze vsechny ty ostatni systemy s "beznou" vkladackou nebudou stacit..nebo jak to vidite vy? Plenky bych potrebovala save, na delsi cesty a noc, doma je vetsinou "na volno". Dceri je rok a ctvrt, ma cca 9kg a teprve zacina lezt, vetsinou se hlavne plazi..

Odpověď: Vůbec se nedivím, že vam protékalo vše na svrchní kalhotky, dcerka bude spíše žížalka, je to tak.. moje dcera byla to samé a kalhotovky jsme museli dát pryč po několika měsících. Nemáte náhodou svrchní kalhotky s flísovým lemováním? Ty vyrážku občas dělají. A také vlhko v plence. Pokud má vaše dcerka sklony k vyrážkám, potřebovala by určitě stay dry materiály, aby byla pokožka v suchu.

Jinak co se savostí týče, vůbec se nemusíte obávat, že by byly nějaké vkládačky málo savé, spíše naopak. Většina z nich bude savější, než kalhotovka. Maminky mají velmi oblíbenou kombinaci thirsties duo inserts a svrchňáčků Flip. Vkládačky jsou jedny z nejsavějších, poměrně rychle schnou a můžete si vybrat i se stay dry povrchem, případně rychleschnoucí variantu. Flip bezvadně padnou, jsou měkké a podrží vše.
Dobře budou sedět i Grovia Hybrid shell, a to se všemi možnými vkládačkami. Určitě se podívejte i na absorbery od Geffen Baby, skvele celý systém doplní.



Teeeda, vy jste uzasna! Dekuji! Ano, do cca 8 mesicu byla poradnej puclik a pak se nam vytahla do zizalky..a ano, vsechny svrchnacky mam s fleecem, prislo mi, ze to dcerku nebude tlacit...tak to ja tu prvni kombinaci urcite vyzkousim a jestli ji bude vazne stacit vkladacka uchycena ve svrchnacich, tak to bude slusnej prebalovaci game changer! ty vkladacky stay dry natural vypadaji fantasticky!

Odpověď: Ale kdež, mám jen zkušenost. Ale moc děkuju :-). Nemusíte se vůbec bát, je to vše mnohokrát ozkoušené a funguje to milionově. Jestli dcerka potrebuje zadeček v suchu, určitě vezměte Stay Dry nebo Stay Dry Natural Duo Insert. Flip jsou mnohem pohodlnější než Thirsties Duo a vydrží svou velikostí až do odplenkování. Mezi námi u Wizard Duo musíte nacvakavat pokaždé 6 patentek, abyste vkládačku do svrchňáku upevnila. Flip + duo insert je mnohem jednodušší na používání.


Zahodte skromnost, ja uz se se zkusenymi radila a vysledek byl, ze jsem s tim nekolikrat malem sekla a mam pocit, ze resim furt jen pliny. No a ted jsem rozklikla ty grovia, to jsou vzory presne pro nas! Opravdu jsem vam moc vdecna!


JAKÉ SVRCHNÍ KALHOTKY PRO BUCLÁČKA

Dobrý den, poprosila bych Vás o radu. Které svrchňáčky byste mi doporučila na bacularější miminko? 9mesicu, 10kg. Není ani moc tlustý, spíš takový pořádný. Mám Bamboolik a jednoznačně ho omezují v pohybu. Anavy ho zas hodně škrtí na stehýnkách. Ráda používám plenkové kalhotky od Petit lulu, ale dělá to hodně velký balík, takže jsem přešla na čtverce plus fleesová sepračka. Problém, který mám se čtverci je ten, že při kakání VŽDY ušpiní i svrchní kalhotky, ta plenka se mezi nožičkama hodně shrne a jde to okolo. Předem mockrát děkuji a zdravím!

Odpověď: Dobrý den přeji, tomu úplně rozumím, problém je v tom, že čtvercová plenka se ve svrchňáčkách takto shrnuje často a bobík je proto znečistí skoro s jistotou. Dáváte dovnitř plenky nějakou vkládačku? Někdy se to děje kvůli tomu, že je vkládačka moc tlustá a se čtvercovkou pak vytvoří balík, který se pak mezi nožičkami roluje. Ideální je v tomto případě co nejtenčí balení - tedy co nejtenčí čtvercová plenka a co nejtenčí vkládačka. Co se svrchňáčků týče, nejelepší jsou Flip od BumGenius, chybu neuděláte ani s Elemental Joy cover - mají stejný střih, jen jsou bez kapes a čtvercovku proto nezafixují tak dobře, jako Flip. Bezvadné jsou inovované Too Smart Cover 2.0, jsou velmi podobné svrchním Flip, jen trochu prostornější. Kdybyste potřebovala nějakou opravdu tenkou vkládačku, jukněte se na Absorbery od Geffen Baby. Jsou nejtenčí a nejsavější. Udělají obrovskou službu. Pro čtverec jsou vhodné i svrchní GroVia Shell, mají uvnitř síťku, díky které se plenka ani nehne. Jsou ale velmi úzké, nevyřešily by proto problém se znečištěním.

 

 

NOČNÍ PLENA PRO ATOPIKA

Dobry den, chtela bych Vas pozadat o radu, z te zaplavy informaci jsem lehce zmatena. :-) Zacinam s latkovanim (trochu pozdeji), chtela bych synovi poridit zatim na noc, nocni plenu. Je mu 20m, 11kg , atopik, co nejjednodussi system, nejrychlejsi schnuti. Muzete mi prosim poradit? Predem dekuji.

Odpověď: Dobrý večer přeji, tomu úplně rozumím, těch informací je někdy moc, obzvlášť když člověk začíná. Pro atopika bych doporučila v kontaktu s pokožkou výhradně polyesterové materiály, které udrží zadeček v suchu. Mám s tím bohaté zkušenosti - obě naše děti jsou atopici a bojovali jsme s tím od narození.

 

Ideální noční plenka by pro váš případ byla Wizard Duo od Mother ease s noční vkládací plenkou Duo Night Insert. Ty momentálně bohužel nejsou skladem, ale jejich dodání očekáváme v brzké době. Pokud byste potřebovala situaci řešit co nejdříve, skvělou plenkou na noc je GroVia ONE. Je měkká, hodně nasaje, ale je třeba jí před použitím alespoň 6x oprat, abyste jí mohla na noc dát. Udrží zadeček v suchu skvěle.


Jako noční mají maminky rády i kapsovku Thirsties Pocket, ta má ale dotykovou vrstvu z biobavlny, musela byste dovnitř vložit flésovou separační plenku, aby uchránila pokožku před vlhkem. Pokud dítko čůrá v noci hodně, je dobré jí přidat savou vrstvu - ideálně v podobě některého z geffen absotberů (super Absorber padne asi nejlépe).

 

Kalhotovku + svrchňáčky bych pro atopika spíše nedoporučila, a to ani na den, nedá se zabránit kontaktu s vlhkostí, jak plenka obaluje celé tělíčko a nasákne často durch, obzvlášť u větších dětí, a ekzém to bohužel dráždí a zhoršuje.

Pokud byste se chtěla dozvědět víc o konkrétních plenkách a jejich použití, na stránce najdete videa a infočlánky, ohledně nočních plen obecně tu: JAK SPRÁVNĚ VYBRAT NOČNÍ PLENKU

 

Dobry den pani Hanzlikova, tak mam Grovii One doma, ale mam jeste jeden dotaz. Nevim jestli mu to chybne nasazuji, ale prijde mi, ze ma nozicky hodne od sebe, jako kdyby mel abdukcni plinu. Nenapada Vas, kde delam chybu? Predem dekuji.

Odpověď: Dobrý den přeji, plenečku je třeba hodněkrát vyprat, aby splaskla. Do cca 8 praní je veliká. Můžete pro denní použití prozatím vynechat jednu z vkládacích plen, balení se zmenší. Plenečky perte obě najednou, aby se sepraly stejnoměrně. Jinak plenka je boková, je třeba jí na přední straně zmenšit více, než jiné AIO pleny. Kdybyste potřebovala pomoci s nasazením, klidně mi pošlete fotky a podíváme se na to (může být i na whatsapp nebo fb messenger, jde to lépe, než tudy).

 

Pokud tápete s nasazením plenky, moc doporučuji shlédnout video v tomto článku, pomohlo hodně maminkám plenku upravit tak, aby nezlobila :-)

 


Dekuji moc za radu. Uz jsem se zlepsila v nasazovani plenky. Vim, kde jsem udelala chybu. Jeste jednou dekuji za vstricnost, radu a laskavost.

Odpověď: Já moc děkuji za zprávu, jsem ráda, že se podařilo vše vyřešit, kdybyste potřebovala s nasazením přeci jen pomoci, určitě se ozvěte a dáme to dohromady podle fotek :-)

 



CO POŘÍDIT NA VYZKOUŠENÍ PRO MIMINKO?

Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit s výběrem plenek? Nyní mám doma 2 plenky Blueberry one size simplex a 4 kapsové plenky Blueberry. Ty blueberry simplex se mi oproti kapsovým líbí více, ale i přes to bych si jednu chtěla nechat a vyzoušet ji. Dále mám na vyzkoušení 1 plenku Bambino mio AIO, Smart bottoms Dream 2.0 a grovia shell svrchňáky s vkládačkami. Výbavu pro novorozené miminko jsem dostala od kamarádky- kalhotkové plenky+ svrchňáky a mám nakoupené čtverce, takže sháním jednovelikostní plenky. Miminko ještě nemáme, takže vůbec nevím, jakou plenku takto dopředu vybírat. Mohla byste mi doporučit plenky, které podle Vás stojí za vyzkoušení a pěkně sedí? Zajímaly by mě hlavně AIO a SIO plenky. Chtěla bych plenky co nejméně objemné a hlavně savé. Slyšela jsem o dobrých zkušenostech s plenkami Blueberry simplex a side snap, dále BumGenius, AIO Tots Bots a dále Mother ease Wizard duo, Grovia ONE a AIO od Thirsties. Na noc/ delší vycházky potom kalhotkové pleny od Tots Bots Bambooze stretch a Mother ease Wizard duo s noční vkládačkou. Jaké plenky byste mi doporučila si pořídit nebo je podle Vás lepší s výběrem počkat až se miminko narodí?

Odpověď: Dobrý večer přeji, všem rodičům, kteří by rádi měli výbavičku hotovou ještě před narozením miminka píši jednu jedinou větu - nedělejte to :-D Já byla ale stejná, tak vím, že to nepomůže :-)) Rozumím tomu úplně, člověk by rád měl vše připravené a pak jen ozkoušel pár plen a vybral "tu pravou". Problém je v tom, že pojem "ta pravá" se hodně mění i během růstu miminka - když povyroste a začne běhat a víc čůrat, vše je najednou jinak. Miminko se také nechá mnohem snáz přebalit, než rok a půlletý rarach.

 
Až budete zkoušet BambinoMio - nelekejte se, bude veliká. Sedne nejdříve dětem okolo 5, spíše 6 kilo a dá se hůř zmenšovat, než jiné AIO plenky. Dělá kvůli tomu i poměrně velký zadeček. Totéž TotsBots EasyFit. Ta sice dobře sedí již od malička, ale kvůli poměrně silné vkládačce (a jejímu přehnutí v zadní části plenky) je na zadečku také větší. Dream plenka od Smart Bottoms bude zpočátku také veliká, ale dá se dobře zmenšit. Je třeba jí několikrát dopředu vyprat, aby se vysrážela. Hybrid Shell svrchňáčky sednou skvěle už na malé miminko, ale vkládačka Soaker Pad bude ještě veliká. Pokud máte novorozenecký prefold, poslouží místo ní skvěle, alespoň v prvních týdnech.
 
Blueberry Side Snap jsou bezvadné, sednou ale až okolo 5-6 kil. Pokud se narodí miminko tříkilové, budete na ně nejspíš dlouho čekat. Pokud sháníte plenku co nejméně objemnou a co nejvíce savou, pak určitě doporučím AIO od Thirsties. Jsou to jedny z nejsavějších AIO plen, dají se použít i jako noční, případně na delší vycházky. GroVia ONE je veliká a poměrně objemná, rodiče jí rádi používají jako noční - má flísovou dotykovou vrstvu a udeží tak zadeček v suchu. Wizard Duo systém od Mother ease určitě zkuste, jen jeho dostupnost je bohužel čím dál horší, na poslední dodávku čekáme již 5 měsíců. Bamboozle stretch dvakrát moc savé nejsou, spíše průměrně. Na noc je nutné je dovycpávat a dítko má pak na zadečku již velký balík (na můj vkus, v porovnání s jinými plenkami, jako je třeba GroVia ONE). Na dlouhé cesty bych doporučila ideálně Wizard Duo, Bamboozle plenky jsou sice neprůstřelné, ale pokud dítko hodně čůrá, budou mokré a pro citlivé zadečky to není dobré. Obě naše děti jsou ekzematici a kalhotové plenky nesnesly, ani s flísovou separační plenkou. Navíc, Bamboozle saje srovnatelně s leckterou AIO plenkou. S čím jsme měli nedobrou zkušenost u kalhotovek při cestování - na plenku je nutné dát svrchňáčky. To je další vrstva zapínání navíc, k suchému zipu na kalhotovce. Pokud dáte svrchní kalhotky také se zapínáním na suchý zip, balení je na bříšku již poměrně tvrdé. 
 
A málem bych zapomněla - plenky bumGenius zachraňovaly naše dvě ekzematické děti - jak AIO plenky Freetime, tak kapsovky Original mají dotykovou vrstvu ze Suede a udrží zadeček v suchu nejlépe ze všech plen. Ve výsledku jsme používali na cesty tyto plenky s lehkým dovycpáním konopnou vkládací plenečkou. Balení bylo miminku příjemné, nikde netlačilo a bylo stále v suchu. Nehledě na to, že na suede nezůstane vůbec nic - plenky jsou stále krásně bílé :-)

Dobré ráno, děkuji za vyčerpávající odpověď:) Mohla bych se Vás ještě zeptat na zkušenosti s plenkou Grovia Organic All In one? A jak jste zmiňovala systém Wizard duo, myslela jste s použitím s noční vkládačkou nebo i denní je tak dobře savá? Je případně možné si tento systém dopředu zarezervovat?

Odpoveď: Dobrý večer přeji, je to přesně tak, všechny vkládačky Wizard Duo dobře sají, na nošení během dne postačí denní wizard duo stay dry, případně bambusová nebo bavlněná verze. V noční vkládačce je přidaná savá vrstva mikrovlákna navíc, ale rozdíl oproti denní stay dry vkládačce není až tak velký. Kolik jednotlivé vkládací plenky pojmou ml se dočtete tu :-)


GroVia Organic je trochu poťouchlá a maminky před ní varuji - má tuhé gumičky kolem nožiček. Některé citlivější děti otlačuje. Buďto si jí zamilujete, nebo nesedne, nic mezi není :-) Jinak je to ale zpodpovědně nejštíhlejší AIO plenka na trhu, skvěle saje. Ale také dlouho schne. Gumičky jsou silnější, aby byly trvanlivé a AIO plenka mohla celá do sušičky. Ta jí trochu změkčí, ale i tak mohou gumičky otlaky způsobovat. U nás doma byla oblíbená na běhání, na spánek jsem s ní nepočítala.
 

S rezervací Mother ease pleneček je to bohužel těžké - do poslední chvíle nevíme, co konkrétně příjde a kolik toho bude. Proto jsme od toho ustoupili a budeme rozesílat infomail s detaily co přišlo a od kdy bude vše naskladněno a připraveno k objednání.



JAKÉ PLENKY PRO BUCLATÉ MIMINKO?

Dobry den, objednala jsem si u Vas na eshopu na doporuceni kamaradky plenky totsbots AIO a na prvni vyzkouseni mi prijdou skvele, ze moc pekne sedi, ale delaji na muj vkus trosku vetsi zadecek. Syn ma teprve 2 mesice, ale jiz neco malo pres 7 kilo. Je trochu buclatejsi, ale hlavne dost dlouhy. Padli mi jeste do oka plenky AIO blueberry a smartbottom. Mohla byste mi poradit, ktere z techto plenek delaji mensi zadecek? Velice dekuji.

Odpověď: Dobrý večer přeji, plenky EasyFit opravdu dělají trochu větší zadeček než ostatní naše AIO plenky, je to kvůli té přeložené - a tedy dvojité a poměrně silné vkládačce. Jak dítko poroste, bude to lepší, okolo 8m už to ani nepoznáte :-) Doporučím pro kloučka vyndat "chobot" ven a položit až těsně k bříšku, plenka pak mnohem víc saje.

 

Pro dlouhé dítko s buclatými stehýnky jste vybrala dvě nejlepší plenky - nedoporučila bych lépe. Obě budou dobře sedět, obě jsou obdobně štíhlé. Blueberry se vám bude snadněji zmenšovat a nasazovat a je o trochu štíhlejší. Smart Bottoms je třeba při nasazování dobře vyrovnat na bříšku, ale zato padne jako ulitá, je třeba jí nasadit "na tělo", nikoliv volně. Dream 2.0 varianta je štíhlejší než Smart One 3.1 a i lépe odvádí vlhkost od pokožky, díky konopnému žerzeji (nezůstává tolik vlhká).

Dobrý den, dnes dorazily obe plenky, smartbottoms je fajn, ale asi bude lip pasovat, az syn povyroste a nebude se muset tolik zmensovat, ale ta blueberry me nadchla. Ta mu sedi, jako by ji usili primo pro nej a je tak tenoucka, ze nemusi mit o cislo vetsi kalhoty jako u ostatnich. Az se mi nechce verit tomu, ze neco zvladne nasat a nebude po 15ti minutach cela na zdimani. Kazdopadne mam tedy v planu u Vas objednat dalsi vzory a rada bych objednala i nejake vkladaci plenky do kalhotkovych plenek co uz mame od ruznych znacek doma, tak jsem Vas chtela pozadat, jestli byste mi doporucila nejake vkladacky, ktere jsou save, ale co nejtensi? Koukala jsem na znacku Geffen baby, tam je ale asi milion druhu, tots bots booster bamboo nebo blueberry Bamboo doublers. Ale podle fotky mi nejde poznat, jaka by byla nejtenci. Dekuji za radu.

Odpověď: Dobrý den přeji, jsem moc ráda, že se Blueberry líbí :-) Dream 2.0 plenka od Smart Bottoms se ještě praním hodně změní, již po prvním vyprání se změnší a zmenšovat se bude do cca 4-5 praní. Savost se zvyšuje dokonce ještě do 10 praní. Materiál se vysráží a plenka začne řádně sát. Nebojte se tedy té její velikosti, plenka se ještě bude měnit a nasazení též. Simplex plenka se pouze uvnitř zvlní, celkově se již moc nezmění. Vyčkejte ještě a zkuste, jak se vám obě osvědčí v provozu :-)) Jejich materiály jsou zcela odlišné a vyplatí se mít ve výbavě obojí.


Jinak co se vkládacích pleneček týče, Geffen Baby jsou jednoznačně nejtenčí a nejsavější. Do Simplex plenky se vejdou všechny typy absorberů, nedoporučovala bych snad jedině jediný mikrovláknový Ultra Absorber, je poměrně široký a lepší pro kapsovky. Zkuste určitě Super Absorber nebo pro běžné denní použití Quick Absorber, je nejtenčí ze všech. Mimochodem žerzej v absorberech od Geffen Baby je velice podobný složení Dream plenky. Proto je tak mimořádně savá. Stejný materiál najdete i v AIO plence od Thirsties. Jsou to nejsavější AIO plenky vůbec.

 

 

JAKÉ PLENKY POŘÍDIT DO VÝBAVY PRO MIMINKO?

S manželem čekáme chlapečka, je to naše první miminko, takže nemáme vůbec žádné zkušenosti. Prozatím jsem koupila 6 novorozeneckých svrchňáků různých značek (chtěla bych využívat převážně čtvercové pleny) + mám 3 AIO od vás (doma mám novorozenecké Blueberry a teď jsem ještě přikoupila Grovia a bumGenius, ty jsou myslím jednovelikostní. Tím, že nevím, s jakou váhou se malý narodí, tak docela tápu, co kupovat. Tím, že čekáme kluka, měla bych si u výběru dát na něco pozor? Popřípadě jsou nějaké pleny, které sedí klukům lépe než holkám? Novorozenecké pleny jsou dostačující nebo bych se měla zaměřit na jednovelikostní? Uvítám jakoukoli radu, která vás napadá :)

Odpověď: Hned v úvodu začnu malou radou - nenakupujte celou výbavu pro novorozené miminko před jeho narozením. U novorozeňátek velmi záleží, jestli se narodí tříkilová nebo čtyřkilová. Tříkilovým miminkům sedí velmi málo plen, i těch novorozeneckých, a často kvůli tomu protékají. Některé novorozenecké AIO pleny jsou pro 3,5 kg váhy, to miminko může nabrat až po měsíci svého života. Váhový rozsah uváděný od výrobců je pouze orientační, především u spodní a horní hranice velmi záleží na proporcích miminka. Ideální váha je vždy uprostřed váhového rozsahu.
 
Když se mě zeptáte na ideální plenku pro tříkilové miminko, odpovím měkká čtvercová plenka poskládaná na novorozenecký sklad. Těsní kolem nožiček, neprotéká a je vzdušná a jemná. Novorozenci velmi často čůrají a není výjimkou 10-15 přebalení za den. Občas se plenka počůrá, aniž byste jí stihla nasadit :-) Čtverce jsou výhodné, protože rychle schnou, jsou vždy hned po ruce a novosklad dobře těsní. Pokud to není váš šálek čaje, zkuste prefoldy, ale opět velmi záleží na váze miminka, tříkilovému budou GroVia Prefold 2 velké. Jedničky jsou v tomto případě určitě lepší a v budoucnu je můžete využívat jako přídavnou savou vrstvu nebo do kapsovek - krásně sají a jsou jemné. U prefoldů je třeba počítat s tím, že těsnost není stoprocentní a je lépe pořídit víc svrchních kalhotek. Pro zvýšení savosti čtverců - aby stačil pouze jeden a balení nebylo objemné - jsou nenahraditené absorbery od Geffen Baby (Newborn Super nebo Quick Absorber).
 
K prefoldům a čtvercovým plenkám je třeba vhodně zvolit svrchňáčky - aby dobře miminku sedly a pohodlně se zapínaly. Když budete dávat kalhotkovou plenku na suchý zip, třeba Bamboozle Stretch, další vrstva na suchý zip (svrchňáčky) už bude na bříšku tvrdá. Patentky zase chtějí trochu cvik, ale člověk si to párkrát vyzkouší a jde to samo :-) Na čtvercové plenečky a prefoldy jsou ideální Thirsties svrchňáčky, případně Capri od Blueberry, nebo TotsBots PeeNut.
 
AIO plenečky pro 3 kg miminka jsou asi nejlépe padnoucí GroVia Newborn, ty je ale třeba dopředu předeprat, aby začaly sát. Malinké jsou také Born Smart od Smart Bottoms a bumGenius Littles, tyto tři plenečky vydrží nejdéle do 5-5,5 kilo. Pokud se narodí miminko o váze přes 4 kg, už je moc nevyužije. Pro 4 kg miminka jsou nejlepší novorozenecké AIO plenky Mother ease Wizard Uno, TotsBots TeenyFit, Blueberry Simplex Newborn.
 
Z kalhotových pleneček jsou asi nejideálnější Geffen Baby Newborn - jsou jemné, rychle schnou a snadno se používají, ale opět jsou velmi malé - vydrží do 4,5 kg. Pokud se narodí větší miminko, budou mu malé už po cestě z porodnice. Doporučovala bych vyčkat a doobjednat, třeba z porodnice, až budete vědět víc :-) Případně si můžeme napsat a výbavičku doupravovat během prvních týdnů po porodu.
 
Na kalhotkové plenky jsou skvělé svrchňáčky Air Flow Newborn (XS), ale opět - jsou ideální pro XS velikost plenky Sandy's nebo Geffen Fitted XS. Pokud bude mimi větší, bude lépe sedět velikost S. Sandy's plenky jsou nízké, nemusíte se tedy bát, že by zasahovaly do pupíčku. Je to malinká, štíhlá plenka, skvělá pro miminka okolo 3 kg. Dětem s váhou kolo 5 kg sedne pouze pokud jsou to štíhlé žížalky = záleží na proporcích :-))


JAKOU AIO PLENKU PRO BUCLÁČKA?

Měla bych na Vás prosbu, zda byste mi poradila při výběru látkové pleny pro syna. Už několikrát jsem se spletla při výběru značky a asi i typu. Stále bych chtěla dát látkování šanci. Syn je totiž dost velký a má silnější stehna a větší bříško, tak ho to většinou v těchto oblastech dost stahuje a celkově jsou mu pleny malé. Uvažuji o značce Mother-ease air flow cover, velikost 9-16kg. Myslíte, že by byla vhodná? Popřípadě jaká jiná by mohla být?

Odpověď: Děkuji za zprávu, to určitě vymyslíme, vybereme některou z plínek, které máme pro bucláčky osvědčené. Potřebuji jen vědět, kolik Váš syn váží a kolik mu je. Také zda sháníte pouze svrchňáčky, nebo celý plenkový systém, jako je třeba Ai2 nebo AIO. Napište mi kdyžtak, s jakými plenkami plánujete Airflow nosit, to je také důležité.


Syn má 15 měsíců a váží 12kg. Typ plenky asi raději svrchní s kalhotkovou plenou, ale to si nechám klidně také poradit. Jde mi hlavně o to, aby to pro něj bylo co nejkomfortnější a nejblíže jednorázové.

Odpověď: Plenečky, které jsou mnohokrát vyzkoušené pro bucláčky jsou Blueberry Simplex OnseSize a Blueberry Simplex Side Snap, ve vašem případě by přicházela již v ůvahu velikost L. Tyto plenky jsou nejštíhlejší a nejvíc se podobají papírovkám, i co se jednoduchosti používání týče. Osvědčené jsou také plenky od Thirsties, tam si můžete vybrat Ai2 systém Duo Wrap + vkládací plenečky Duo Inserts, velikost 2 bude krásně sedět. Jejich AIO plenka Thirsties Natural je neskutečně savá a jednoduše se nasazuje. Kapsová plenečka Thirsties Pocket je také vhodná, záleží na tom, jaký systém preferujete. Další AIO plenka, která bezvadně padne je GroVia ONE, dá se použít i na noc. Dotykovou vrstvu má z mikroflísu, je tedy třeba dávat pozor na složení pracího prášku a neprat v mýdle, aby se nenaimpregnovala. Systém kalhotková plenka + svrchní kalhotky je jednorázové plence nejvzdálenější, jednak bude vždy objemnější a bude s ním víc práce - přeci jen je třeba nandavat dvě věci při jednom přebalení a u živějších dítek je to někdy náročné :-)) Doporučila bych i plenky Smart Bottoms, mají vyšší sed a také dobře padnou. Savost je též perfektní.
 

JAKÉ SVRCHNÍ KALHOTKY PRO NOVOROZEŇÁTKO?

Ještě jsem Vás chtěla poprosit o radu - ráda bych ještě doplnila o svrchní kalhotky jednovelikostní, které jsou opravdu vhodné už od novorozenečka. Případně klidně AI2, u kterých by se daly ty svrchní kalhotky použít univerzálně.

Odpověď: Co se svrchňáčků týče, záleží, jak veliké je miminko (kolik váží, ale i jak buclatá/hubená má stehýnka). Jemné a poddajné jsou svrchňáčky Flip, od malinka také dobře sednou TotsBots PeeNut. Too Smart Cover od Smart Bottoms bych doporučila, pokud je dítko spíše hubenější, krásně sedí kolem nožiček. Nehodí se ale moc na kalhotovky, spíše na tenčí plenky, případně čtverce a prefoldy. Flip jsou snad nejlepší svrchní na čtvercovku, co znám. Stejně tak i PeeNut, ale ty mají pak problém u větších dětí, nemají tolik místa jako Flip. Too Smart svrchňáčky jsou nízké v sedu, jejich střih proto nesedne každému. Na menší a hubenější děti jsou ale bezvadné.

 

Co se týče velikosti miminka, tak to zatím nevíme :-) očekáváme každým dnem, ale podle váhového odhadu a podle staršího syna předpokládáme, že to bude spíše hubené miminko, žádný barokní andílek, jak se říká. Podle toho jsem se také snažila vybírat spíše užší plenečky. Myslíte, že to, co mám v objednávce by mohlo sedět, případně byste doporučila něco odebrat, něco přidat?

Odpověď: Jejky..v tom případě, jestli do toho mohu mluvit, zatím určitě neberte plenky Sandy S a AirFlow M. Obojí padnou ideálně až v 5 kg, spíš v 6 kg. Pro novorozeňátko s váhou okolo 3 kg jsou ideální Sandy XS a airflow Newborn, případně S. Pro miminko jsou skvělé TotsBots Bamboozle v novorozenecké velikosti, a přes ně svrchňáčky TotsBots PeeNut, obojí vydrží cca do 9 kg, což je podstatně déle, než Sandy XS, ta je již okolo 5kg malá. Se suchými zipy se také dobře manipuluje, lépe než s patentkami. Z objednávky bude větší také GroVia ONE, ale té se nebojte, ona se ještě poměrně sepere a hlavně, pro miminko postačí úplně jen samotný "obal" plenky, tedy zcela bez vkládaček. Uvnitř je také tenká savá vrstva a miminka ještě tolik nečůrají. Pokud by savost nestačila, můžete do plenky nacvaknout menší vkládačku. bumGenius Elemental je úžasná plenka a dobře padne od malinka, Wizard Uno bude ještě trochu větší, ale do té brzo dorostete :-)

A poslední otázka - v tom prášku, který jsem koupila se dají prát všechny plenečky na 60 stupňů?

Odpověď: V Potion lze prát všechny plenky, až na Mother ease, s těmi raději opatrně, výrobce zakazuje prát v perkarbonátu, který je bohužel součástí Potion. My jsme prali plenky v Denkmitu Colorwashmittel z DM, neobsahuje bělidla a pere dobře. Nemyslím si, že byste tím plenku poškodila, ještě se nám to nestalo a v perkarbonátu maminky perou často. Raději na to ale upozorňuji, nepoužívala bych ho dlouhodobě a jen v malých dávkách.



JAKÉ AIO PLENKY PRO STŘÍZLÍKY A ŽÍŽALKY?

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně plenek. Po pečlivém uvážení jsem dceři pořídila Mother Ease Wizard Duo. Líbil se mi systém plenek a po přečtení různých recenzí jsem nabyla dojmu, že tyto plenečky sednou snad každému dítěti :) Dcera má 4 měsíce, 66 cm, 5,5 kg. Plenky jsem zmenšila na nejmenší velikost, na délku jí sednou podle mého názoru dobře, ale problém je s těsněním kolem nožiček. I když jí plenku zmenším přes bříško, co to jde, tak kolem stehýnek jí plenka vůbec nedoléhá. Chce to ještě čas nebo je to o tom, že jí zrovna tyto plenky prostě nesednou? Poradili byste mi v takovém případě jinou značku? Uvažovala jsem ještě nad Blueberry One Size Simplex, myslíte, že by mohly být lepší?

Odpověď: Dobrý večer přeji, s plenečkami Wizard Duo ještě určitě počkejte. Výrobce na žádost rodičů zvětšil svrchňáčky tak, aby sedly do 15-16 kg, proto tyto nové mohou být 5kg děťátkům veliké. Pokud je Vaše dcerka spíše hubenější, tím spíš. Sednou dobře s jistotou okolo 6 kg. Uváděný váhový rozsah je bohužel orientační a neplatí univerzálně, především právě v krajních váhových hodnotách velmi záleží na proporcích. Náš syn měl 6 kg ve 2 měsících a všechny plenky vyplnil zodpovědně, zatímco dcerka žížalka měla veliké jednovelikostní plenky ještě v půl roce. Pokud byste se ráda poohlédla po jiné značce, Simplex plenka bude ještě také větší, ikdyž by již těsnit měla dobře. Je měkká a štíhlá, dá se velmi dobře zmenšovat. Co bych určitě doporučila je plenka bumGenius Elemental E3, ta bude sedět krásně a také bumGenius Freetime. Záleží, zda preferujete spíše přírodní materiály (biobavlnu - plenka Elemental), nebo rychlé schnutí (Freetime plenka). Obě bumGenius plenky jsou držáky, dělají malý zadeček a jsou pohodlné. Počítejte s tím, že Elemental plenka dlouho schne. Ještě mě napadá TotsBots EasyFit Star, skvěle sedí už od 4,5 kg, zapínání na suchý zip je bezvadné. Plenečka Thirsties je celkově větší, ale okolo nožiček sedí také skvěle, verze se suchým zipem se také jednoduše nastaví velikost kolem pasu. Obě tyto plenky jsou také z přírodních materiálů a déle schnou. Co se materiálu týče, sahněte určitě spíše po Thirsties, plenka EasyFit má savou vrstvu kombinovanou s mikrovláknem a nesaje zdaleka tolik.

 

 

Z formuláře poptej plenku:

Už látkuji - potřebuji doplnit výbavičku, sháním tyto konkrétní věci: kalhotovky a svrchňáky na SZ pro kluka, nebo neutrální. Děťátku je 6měsíců, váží 7,8 kg a má macatá stehýnka. Potřebuji plenky na den, jednovelikostní a je pro mne důležité: možnost i pravidelně sušičkovat, celkově tenká plenka, úzká mezi nožičkami, spolehlivost plenky. Nevadí mi naopak: více různých druhů/typů plen ve výbavě, skládání plen (např.čtvercové pleny, skládací choboty apod.). U savé vrstvy preferuji zapínání: na snappi sponku (bez našitého zapínání), suchý zip. U svrchňáčků (či u kompaktního plenkového systému) preferuji zapínání na suchý zip.

Odpověď: Z naší nabídky by Vám mohly vyhovovat dva typy kalhotkových plen a jedny svrchňáčky - zahraniční značky se se suchými zipy bohužel moc nekamarádí :-) Z kalhotkových plínek Vám mohu nabídnout naprostou klasiku - Tots Bots Bamboozle Stretch se zapínáním na suchý zip a dále Geffen Baby Fitted plenečky, které se zapínají na snappi sponku. Obě dvě jsou štíhlé, tenké a nedělají bakuli na zadečku. Nejdůležitější rozdíl mezi nimi je ve schnutí - Geffen jsou suché rychle - jsou ze 100% bavlny, vydrží jemné a hebké i po x praních. Bamboozle schnou 24 hodin, jsou z bambusu, krásně pruží a pohodlně se používají. Do sušičky mohou oboje. Geffen Fitted je vícevelikostní plenka, ale jednotlivé velikosti mají poměrně velké váhové rozpětí a dobře se přizpůsobí. Jsou štíhlé a tenké, materiál je velmi odolný, podobný vícevrstvým plenám. Pro děťátko okolo 8m již doporučuji dovycpat vkládací plenkou, Geffen má pro tyto účely tenoučké absorbery, pro vás by byl ideální High absorber, případně pak super absorber (momentálně je vyprodaný, ale opět jej naskladníme v lednu). Celé balení pak není objemné a dobře sedí. Bamboozle plenka má vkládačku připínací a i s ní je savostí podobná Geffen plence bez vkládačky. Její materiál je pružný - velice dobře se používá a krásně sedí. Co se svrchňáčků týče, na suchý zip pro kalhotovky jsou ideální Tots Bots PeeNut. PUL je velmi jemný, kalhotky jsou tenké a poddajné. Budou skvělé i na Geffen plenku. Pokud byste chtěla zkusit, skvěle padnoucí svrchní se suchým zipem jsou i Mother-ease Rikki, jen nemají protikusy a je třeba je prát zapnuté. Také se pořizují ve více velikostech a jsou vhodné i na čtvercové plenky a prefoldy.

 

JAKÉ AIO PLENKY PRO MIMINKO - NOVOROZENECKÉ, NEBO RADĚJI ONESIZE?

Dobrý den, mám dotaz ohledně novorozeneckých AIO nebo kapsových plen. Chtěla bych pro dcerku něco štíhlého, hodně savého, ale aby nám také co nejdéle vydržela. Narodila se s váhou 3,3kg, ale za týden nám přibrala na 3,8, tak přemýšlím, jestli nebude lepší zrovna pořídit nějaké jednovelikostní AIO, ale aby to neměla zas jako megabalík. Děkuji za jakoukoliv radu. 

Odpověď: Dobrý den přeji, pokud Vaše dcerka takto krásně přibírá, je skoro "škoda" investovat do novorozeneckých plen. Skoro všechny naše AIO plenky, snad s výjimkou Bambino Mio Miosolo, jsou velmi štíhlé a dají se pro miminka zmenšit. Naše novorozenecké AIO plenky jsou většinou cca do 5 kg, jsou opravdu maličké a tipla bych si, že vám vydrží tak 1 měsíc. Od 3,5 kg už Vaší dcerce budou jednovelikostní plenky Tots Bots EasyFit Star, Blueberry One Size Simplex, kapsovka Blueberry, Pocket, Bumgenius Elemental, Freetime i kapsovka Original. Hodně tenké jsou plenky Blueberry Simplex, u Tots Bots počítejte zprvu s trochu větším zadečkem, ale nic dramatického. Za sebe bych Vám doporučila určitě plenku Mother-ease Wizard Uno i Duo, to jsou nejlepší plenky, co znám. Jinak na stránkách Plenkotéky máme u většiny plínek i videa, můžete se juknout, jak plenka vypadá, případně pak jsou další fotky a informace v článkách na blogu (hlavně o plenkách Wizard a GroVia). A málem bych zapomněla, neberte plenky Side Snap Simplex. Ty jsou až od 5 kg (velikost M). Ale zase fantasticky sednou - díky pružnému zapínání jsou jako kaťátka, dají se natahovat vestoje.



ŠTÍHLÉ AIO PLENKY PRO CO NEJMENŠÍ ZADEČEK

Chtěla bych začít s naším 10 tydenim chlapeckem používat látkové plenky. Určitě bych chtěla vyhradne plenky AIO. Už jsem jich pár vyzkousela i s vaší stránky a nejvíce mě nadchly BumGenius Elemental...poridim malému ještě flisove separační plenky aby měl pocit sucha a nebudou mít chybu. Přesto bych po vás chtěla doporučit zda nějaký vas výrobce nemá ještě stejně kvalitní a úžasné plenky... Jediná má kriteria jsou co nejmenší zadeček miminka a alespoň trošku slušná savost.

Odpověď: Pro takto malé miminko, pokud mu již dobře sedí bumGenius Elemental, budou velikostně vhodné téměř všechny AIO plenky z naší nabídky. Pokud preferujete tenkou a štíhlou plenku s přírodní savou vrstvou, zkuste určitě Blueberry OneSize Simplex (Side Snap velikost M bude ještě velká), plence Elemental je také podobná Smart One plenka a Dream plenka od Smart Bottoms. Mají stejný střih, liší se savou vrstvou - z biobavlny nebo směsi bavlna+konopí. Pro chlapečka jsou ideální díky možnosti poskládat chobot do středu plenky. Sají skvěle. Pokud se vám líbí bavlna v plence Elemental, s plenkou Smart One rozhodně vedle nešlápnete, je hodně podobná. Excelentní jsou plenky Wizard Uno, ve verzi Stay Dry i Organic. Maminky je rády používají na noc, doporučila bych Vám určitě vyzkoušet verzi Stay dry, právě na noc. Zprvu neradím kupovat více plen jedné značky, raději jednu od každé, vyzkoušet a pak dokoupit, s čím budete nejvíce spokojení. A poslední plenka, která stojí rozhodně za vyzkoušení, je GroVia ONE, je ideální také na noc. Pokud neplánujete prát v mýdle a preferujete zadeček v suchu, Wizard Uno Stay Dry a GroVia ONE Vám udělají skvělou službu.


 

VÝBĚR ŠTÍHLÉ AIO PLENKY PRO MIMINKO

Ráda bych vyzkoušela na holčičku nějaké aio plenky, aktuálně má 6 týdnu a cca 4kg. Má spíš silnější stehynka a užší pas. Byly mi doporucene grovia, totsbots nebo blueberry. Jaké byste mi doporučila vy? Preferuji bavlnu na kontaktní vrstvě a co nejmenší balík.

Odpověď: Pokud preferujete co nejštíheljší plenku a chcete mít jistotu, že dobře sedne, určitě vezměte Blueberry Simplex. Pro silnější stehýnka a užší pas je nejideálnější. Tots Bots EasyFit Star je také skvělá, ale již o trochu objemnější. Grovia Organic je trochu poťouchlá, ne každému sedne. Má tužší gumičky a může otlačovat. Pokud máte sušičku, je to lepší. Je to ale zaurčeně nejštíhlejší plenka. Pro takto malé miminko bych jí spíše nedoporučila. Nebo, pokud byste plenku ráda vyzkoušela a ona nakonec nesedla, vezmu jí zpět do Plenkomatu, i použitou (jukněte tam kdyžtak, prosím, na podmínky). Ještě jsem zapomněla na AIO plenky Wizard Uno. Je to jedna z nejlepších AIO plen. Pokud preferujete přírodní materiály, zvolte variantu Organic z biobavlny.

 

Sušičku máme, ale zase se bojím aby se v ní neničila nepromokavá vrstva, tak jsem v ní plenky sušit nechtěla. Myslíte, že by sušičku plenky pravidelně zvládly?

Odpověď: Téměř všechny naše plenky do sušičky smí, mají odolné materiály. Je třeba ale počítat s tím, že se rychleji opotřebovávají a jejich celková životnost se zkracuje. Je třeba jen dbát na teplotu při sušení - ohlídat nízkou teplotu, aby nedošlo k poškození PUL vrstvy. Některé sušičky mají pouze šetrný program (při kterém s nimi sušička méně hází), ale teplotu nastavit neumí.

 

 

AIO/AI2 PLENKY?

Poradíte mi prosím plenky pro holčičku na suchý zip, popř. s připínacím vnitřkem? Nevím zda jsou lepší All in one nebo all in two.

Odpověď: Já obecně doporučuji AI2 spíše na doma, kvůli savosti, s výjimkou Wizard Duo. Ten je krásně savý a spolehlivý i na ven, kde si opravdu nepřeji převlíkat několikrát celý outfit, protože plena protekla... ;-) GroVia Hybrid je úzká, štíhlá a savost stačí zhruba do 1 roku věku dítěte. Pak je třeba přidávat vkládací savou plenku. Flip Hybrid není nacvakávací, plenu je třeba do svrchních kalhotek poskládat. Biobavlněná plena je ale jemná, savá a drží v nich krásně. Navíc na rozdíl od biobavlněné GroVia Soaker Pad opravdu rychle schne. Plenku AIO na suchý zip máme pouze TotsBots Easyfit Star, je úzká a poměrně štíhlá, sedí dobře již malým dětem okolo 4 kg. Savostí je spíše průměrná (savá vrstva je ze směsi bambusu a mikrovlákna) a dlouho schne. Synovi stačila až do odplenkování díky tomu, že jsme nezandavali její dlouhý chobot dovnitř, ale nechávali položený navrch. Pro chlapečky je to ideální, plenka tak skvěle saje i v přední části. U holčičcky je to vcelku jedno.

 


Cekam prvni miminko, tak nemam zkusenost :) Co byste mi doporucila jako nejlepsi? :))) Dekuji.

Odpověď: Je třeba promyslet, kolik času chcete plenkám věnovat a jak moc si s nimi práci ulehčit (s Ai2 plenkami a kapsovkami je určitě víc práce než s AIO plenkou). Také je třeba vědět, jak velké asi tak miminko očekáváte, určitě budou třeba jiné plenky na 2,5-3 kg mimi než na 4,5 kg pucíka. Když mi sepíšete vaše očekávání a možností údržby, schnutí, atd, vymyslíme nějakou vhodnou sestavu. "Nejlepší" plenky budou jiné pro miminko a jiné pro 10-15 kg dítko, které čůrá, jako Alík... Některé jsou vhodné na noc, jiné na ven nebo třeba na doma. Ale dá se to nakombinovat tak, abyste byli spokojení. Co bych rozhodně nedoporučovala, je nakoupit vše ještě před narozením miminka a od jedné značky. Ideální je vyzkoušet víc typů a značek a uvidíte, co sedne právě vám. Dá se podle zkušeností z různých domácností hodně odhadnout, ale přeci jen, každý jsme jiný a každé mimi je jiné. A osobní zkušenost je jedinečná ;-)


JAKÉ AIO PLENKY PRO CHŮVU?

Hledala jsem plenky pro chůvu, takže jednoduché a přitom hodně savé (nebude přebalovat co 2h, spíše jako s jednorazem). Plenky Mother ease mi doporučila Vaše spokojená klientka, tak doufám, že nám to bude vyhovovat :) Vzala jsem 2 noční (ale i ty denní stay dry vložky vypadají saveji nez bambus či bavlna - potrvdite mi to?) Jestli jsem to správně pochopila, jejich stay dry systém není jako klasický fleece co proteče když hodně najednou curaji) Prý se na stay dry nesmí eko prášky ani ocet - potvrdíte mi to? Nemám sušičku.Mám 5mes chlapečka, buclatejsi stehýnka. Prozatím mám poděděné Bamboolik, ale jsou fakt jak prkno, svrchnaky ho otlačují a AIO špatně přiléhá k nozickam. Na kalhotové plenky se necítím, nechci zapínat dvoje. S patentkama mám zkušenost pouze bummis novorozenecké, nepřišlo mi to vždy ideál na nastavení. Tak snad ty patentky zvládnu :) Grovia vyzkouším na doma, ráda bych něco tenčího.

Odpověď: Z mého pohledu jste vybrala nejlépe, jak jste mohla. Plenky Mother-ease patří k těm nejsavějším a nosí je náš syn ještě ve dvou letech, bez dovycpávání. Stay-dry materiál je opravdu jiný než flís nebo suede, připomíná funkční trička na běh :-) vše se ihned vsákne a plenka pojme opravdu hodně. Co bych Vám ale nedoporučovala, je nechávat syna v počůrané plence déle než 2 hodiny. Nebo rozhodně ne pravidelně. Moč se po této době již začne rozkládat a může způsobit podráždění. U větších dětí to již tolik nevadí (syn bývá někdy ve Wizard Duo na procházce i 4 hodiny - plenka pak váží snad kilo, ale nikdy neprotekla). Přes noc je to jiné, to děti nečůrají tolik jako přes den. Většinou bývá plenka suchá a dítko vyčůrá celou dávku naráz až ráno. U takto malých dětí, jako je Váš syn, se doporučuje, (pokud to jde) přebalit i v noci, pokud je plenka mokrá. To vše platí i pro jednorázovky. To, že je na nich napsané, že vydrží 12 hodin, je sice fakt, ale jde o výdrž, o zdravotních rizicích nikdo nemluví. Co se týče údržby, je to přesně tak, jak píšete. Máme zkušenost, že obecně látkové plenky potřebují spíše hodně vody než ocet nebo sodu - moderní pračky mají velmi nízkou spotřebu vody, v tomto případě je to bohužel na úkor důkladného vyprání. Látkové plenky jsou hodně savé, což je skvělá vlastnost, která je nutná, aby dobře fungovaly. V pračce ale vysají všechnu vodu a perou se takříkajíc nasucho. Řešíme to doma tak, že do pračky přilíváme vodu navíc. Ani ne tak do máchání, jako do hlavního praní. Co se prášku týče, eko prášky obsahují většinou mýdlo. To impregnuje polyesterové materiály a plenka pak nesaje. Pokud budete mít eko prášek bez mýdla, neměl by být problém. Máme v plenkotéce poměrně podrobný návod na údržbu, kdybyste měla chvilku, jukněte na něj: http://www.plenkoteka.cz/pece-o-plenky/ GroVia Hybrid je na doma úplně perfektní, na ven berte spíš Wizard, více pojme. A ještě jedna věc - biobavlněné vkládací plenky dlouho schnou. Pokud máte suchý a teplý byt, je to cca 24 hodin. Pokud ne, počítejte s delším schnutím. Kdybyste si je přála vyměnit za mikrovláknové, není problém. Ty rychle schnou (do pár hodin), ale zase méně sají.

 

 


 

VŠE O NAŠICH PLENKÁCH

 

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Ráda bych ještě trochu doplnila svou výbavu a váhám, po čem sáhnout. Mám bumgenius freetime, mother ease uno organic i stay dry, blueberry simplex, tots bots easy fit star, aio thirsties a grovia organic  i one. Ale moje roční dcera je opravdu učůraná a bohužel čím dál tím častěji ji 1-2x denně převleču, protože je počůraná. Přebaluju standardně po hodině, to je většinou v pohodě, ale když o něco přesáhnu, tak je to i s převlečením. Thirsties minule nedaly procházku na necelé dvě hodinky. Ty plenky jsou fakt na ždímáni, myslím, že problém nemám s nasazením nebo tím, že by nesedl střih. Zároveň nechci nic jiného než aio, nebaví mě kompletovat a podobně (resp. Na to nemám čas). Bumgenius občas protečou, mother ease taky, ale možná je to tím, že jich mám nejvíc, proto blueberry nebo tots bots nebyly vystaveny takové náloži. Prosím, máte nějaké srovnání, která plenka je nejsavější? A zároveň aby byla balík. Grovia one zvládne i noc, je skvělá, ale už je to raneček, na den bych chtěla tenčího.

Odpověď:

Začnu prvním postřehem - není možné, aby AIO plenka nevydržela 2 hodiny bez protečení. I když dítko hodně čůrá. Simplex plena udrží rybníček, který se na vás pak vylije, když plenu sundaváte (ano i to se stalo :-D). Pokud plenky protečou až na oblečení, bude potíž jinde, než v savosti. Savost samozřejmě zvýšit lze, přidáním vkládací plenky, ale nevyřeší to problém s protékáním - určitě ne zcela.
 
Pokud plenky protékají, je třeba se zaměřit na:

1. Nasazení. Pošlete mi prosím fotky, jak jednotlivé plenky sedí, až je budete oblékat (především okolo nožiček, z přední strany a pak na zádíčkách) a podíváme se na to (jistota je jistota).

2. V čem jsou pleny prané. Mýdlo a prášky byť s malým obsahem mýdla impregnují. 

3. Kolikrát byly plenky vyprané, pokud jsou nové. Thirsties je úžasný savec a dává bez protečení dvouleté chlapáky, které toho načůrají rozhodně víc než roční holčička, to mi věřte :-D), ale potřebuje vyprat alespoň 10x, než jí můžete pustit na ven přes dvě hodiny. Až bude na své maximální savosti, můžete jí dávat i na noc.

4. Nosí vaše dcerka dětská body? Pokud ano, může být potíž v nich. Stlačí plenku uprostřed mezi nožkami tak, že se otevřou otvory kolem stehýnek. A protečení je hned. Tento problém je velmi častý u GroVia ONE, je na kompresi velmi náchylná. Proto doporučuji na noc spíše overálky nebo pyžamka. 

5. Pokud ani jeden z těchto bodů nevyřeší protékání, bude opravdu třeba přidat vkládací plenečky, ideální a velmi oblíbené jsou tenké Absorbers od Geffen Baby (zrovna nám jede zásilka z USA, měla by tu být ve středu).

Jen z Vaší odpovědi jsem identifikovala dva potenciální problémy. To s těmi bodýčky je vlastně logické a vůbec mě to nenapadlo, Grovii jsem teď prodala jako totálně nesedící plenu (stejně jako předtím smart bottoms dream). A druhá věc, znova jsem mrkla, jak jí plenky sedí a jak mám nastavenou velikost ze sedícího období, tak asi teď s běháním za ruku trochu změnila proporce, protože jí byly okolo stehýnek volné. Takže jsem zmenšila, ještě vyzkouším, jak vsakují (sice nepoužívám mýdlový prášek, ale přece), ale doufám, že se to tím vyřeší. Aio mi zachránily látkování, když jsem v září začala pracovat a ztratila ochotu skládat a hledat separačky a kam která vkladačka patří a teď jsem zase začala mít pocit, že se na to vybodnu :-D


Odpověď: :-) Grovia i Smart Bottoms jsou na přesné nasazení nejvíc háklivé. U Dream plenky hodně pomůže, když se suší na sušáku položená. Gumičky se jí díky tomu vyrovnají a plena pak neproteče. 

 
Ještě píšu aspoň na rychlo, jukněte na blogu na video (je to to nejlepší video, co jsem kdy viděla a hodně maminkám už objasnilo jejich protékající krizovou situaci): http://www.plenkoteka.cz/blog/vse-o-latkovych-plenkach/jak-spravne-nasadit-latkovou-plenku/ Třeba pomůže i Vám. 
 
Když děti začnou chodit, často se změní proporce a plenky najednou sednou jinak - kolikrát je potřeba je dokonce o jednu řadu zmenšit v sedu. Na to jsem úplně zapomněla, měl to být jeden z bodů :-) Kdybyste potřebovala pomoci s tím nasazením, určitě se ozvěte, to by bylo, abychom na to nepřišly!



Mám dotaz na noční plenky, z procitani různých diskuzi a odpovědi na dotazy jsem došla k závěru, ze skvěle by byly Mother-ease Wizard Duo Night. Je to dobra volba?

Odpověď: Pokud se mě zeptáte na ideální noční plenku, odpovím s klidným svědomím Wizard Duo s noční vkládačkou. Jediná nevýhoda tohoto systému je, že není. Na dodávku plen čekáme vždy několik měsíců. Nejbližší by měla dorazit začátkem března, měl by v ní být i celý Wizard Duo systém. Pokud budete souhlasit, zařadím vaši emailovou adresu do seznamu a po příjezdu Mother ease pošlu infomail, kdy jak budou plenky v prodeji.

 

Jinak samozřejmě existují i jiné noční látkovací varianty, skvěle savá a pohodlná je i plenka GroVia ONE, pokud máte sušičku - můžete jí využívat pro sušení vnitřních savých jader a plenka tak bude ihned suchá. Další bezvadná noční plenka je Thirsties Pocket, ale doporučím jí používat společně s flísovou separačkou - pro zadeček miminka v suchu. Plenka je kompletně z přírodních materiálů a zůstává v kontaktu s pokožkou vlhká.


Z dotazníku na Poptej Plenku:


Sháním kalhotkové pleny a PUL svrchňáčky pro dítě otlačené ze všeho a širokými stehny. Už látkuji - potřebuji doplnit/změnit výbavičku. Sháním určitě kalhotkové pleny a svrchní PUL kalhotky, možná AIO. Dítě 6m, 65cm, 7kg, je otlačené ze všeho i sušičkovaný čtverec má vytlačený na kůži. Používám (na pleny) výhradně sušičku.


 

Pochopila jsem správně, že sháníte jakoukoliv plenku, která nebude otlačovat sedmikilové půlroční dítko.

 

Z našich pleneček bych Vám doporučila Blueberry Simplex, ale ty již máte doma :-D pokud ale otlačují, pošlete mi fotky z nasazení a podíváme se na to, někdy stačí plenku poštelovat a sedne parádně. S těmito plenkami problémy s otlaky nebývají.

 

Další plenky, které byste mohla vyzkoušet, jsou Wizard Uno od Mother ease, jsou to nejměkčí plenky co existují. Stay dry varianta je pro ekzematiky jako stvořená.

 

Pokud byste si přála i nějakou kalhotovou plenku, měkké jsou Fitteds od Geffen Baby, jsou čistě bavlněné a sušičku vydrží. Přes ně bych doporučila Air Flow od Mother ease, z těch nebudete otlačení zcela jistě - jsou navržené tak, aby byly volné. Pokud plánujete používat sušičku, dobré budou i Sandy's kalhotovky, nejměkčí je bambusová nebo biobavlněná verze.

 

Jemná AIO plenka, která by neotlačovala, je GroVia ONE. Je velmi savá a lze jí použít i na noc. Pro ekzematika skvělá - udrží zadeček v suchu. Do sušičky lze dávat obě její jádra.

 

Z Ai2 systémů určitě neotlačí Thirsties Duo, TotsBots PeeNut nebo Flip hybrid. Flip má extra jemné a pružné gumičky. Záleží na tom, zda již dítko má kompaktní bobíky nebo ne - z rovných plenek se vaječina hůř odstraňuje.


Měla bych dotaz ohledně GroVia ONE plenek, jestli neotlačují nožičky, u těch Organic máte psáno, že nedoporučujete pro malá miminka, dcerka má stehýnka baculatá a dále jestli se ten materiál nezanáší, peru v Sonett neutral, což je prášek na praní na bázi mýdla. Na zimu, na ven bych ještě potřebovala pár plenek se stay dry vrstvou. Mám i Sonett gel na barevné prádlo, kde přímo píšou, že je i na fleece a mikrovlákna. Máte s ním zkušenost?

Odpověď: GroVia ONE je jedna z nejjemnějších AIO plen vůbec, otlaků se naprosto nemusíte bát. Gumičky jsou poměrně široké, hodně pružné a potažené flísem. S praním v mýdle je u této plenky potíž, flís se bohužel zanese, stejně jako jiné stay dry materiály. Pokud máte možnost nakoupit v dm drogerii, mají prací prášek denkmit, který je ekologický a neobsahuje ani mýdlo, ani optické zjasňovače. Cenově je také příznivější, než třeba Potion od TotsBots. S tím Sonettem na barevné prádlo - jukněte do složení, jestli v něm není mýdlo. Pokud ano, bude plenky impregovat zcela jistě.


Ako je to prosím so savostou Blueberry Simplex oproti Wizardu? GroVia nam pretiekli :/ používam hlavne kalhotovky ale na von by som chcela fakt neprestrelne AIO.

Odpověď: Wizard je spolehlivě nejsavější. Blueberry je velmi savá, na to jak je tenká. A dá se pohodlně dovycpat. Neproteče nikdy, i když je zcela naplněná. Je to proto, že je uvnitř z biobavlny. U GroVia ONE jsmě měli problém s protečením také. Stane se to tehdy, když máte uvnitř obě dvě vkládačky najednou a plenka je nasazená volněji. Pokud se pak při sezení otevře škvírka okolo nožky, je to hned. Dělá to bohužel ten flís, zpomaluje absorpci do plenky a moč tak může stéci po povrchu. To se také stává, pokud perete v mýdle/čistíte žlučovým mýdlem/perete v prášku na mýdlovém základu. Flís se mýdlem naimpregnuje a je to. GroVia je jedna z nejsavějších plen. Protekla nejspíš z jiného důvodu, než že by byla zcela naplněná. Opakované praní též savost ještě o trochu zvýší. Zkuste dovnitř dát jen jednu z vkládaček a uvidíte, už by protéci neměla. Ale neprůstřelné AIO jsou stoprocentně Mother-ease a Blueberry se řadí hned za ně. Můžete se na ně spolehnout. Blueberry řadím na druhé místo, protože je třeba kontrolovat správné nasazení plenky okolo nožiček, aby nevykukovala někde látka ven, minimálně zprvu, než se plenka několikrát vypere a biobavlna vysráží.

Periem bez mydla, ani Milovie nemám zanesené. GroVia bola praná iba 3x zatiaľ a pretiekla asi po 3 hodinách (testovací čas), z čoho väčšinu času prespal. Mala som tam obidve vkládačky a boli úplne mokré, skúsim nabudúce iba jednu. Inak sa mi užívateľsky páči viac ako Wizard, príjemnejšie sa nasadzuje ale dokúpim radšej tie, kde mám istotu.

Odpověď: Tak to vypadá, že ONE opravdu dosáhla své maximální kapacity... opakovaným praním se ještě zvýší, uvidíte, že, to bude časem lepší. GroVia ONE sedne krásně, jen je třeba jí nasazovat opravdu těsně, tak, aby se nedělaly skulinky. Mother-ease se zase naopak nasazuje volněji a více uvnitř větrá. Neproteče díky tomu, že jsou okolo nožiček dvojí gumičky. S Blueberry vedle nesáhnete, sedí dobře buclíkům i žížalkám, maminky jsou s ní velmi spokojené (a já se synem ostatně také :-)).



Chci vyzkoušet, jestli by lépe sedla Blueberry OneSize Simplex nebo Grovia Organic. Já osobně jsem byla rozhodnuta pro grovia, ale známá mě přesvědčovala ať zkusím právě ještě Blueberry, chci to jako výbavu na konec plenkovacího období pro syna (1.5roku) a cca v 5-6m by na ně přešla dcera. Jaké jsou vaše zkušenosti?

Odpověď: GroVia Organic je trochu poťouchlá, ne každému sedne. Její gumičky jsou tvrdší a méně pružné. Blueberry Simplex si troufám říci, že sedne určitě, stejně jako plenky od Smart Bottoms nebo Bumgenius Elemental (E3).


Nemáte náhodou zkušenost, že by ty gumičky u těch grovia trochu povolily? Syn měl plenku cca 2hodiny a měl tam lehce vytlačenou strukturu té gumičky, jako nic hrozného to nebylo. Jinak je mi právě plenka ve všech směrech sympatická :)

Odpověď: Potíž vidím hlavně v tom, že se plenka ještě praním bude lehce srážet a tedy zmenšovat. Není to nic dramatického, ale bavlna se bude praním stahovat a plenka také. Gumičky změknou jen málo a jen v sušičce. Na větší dítko to většinou nevadí, na miminko tuto plenku raději z těchto důvodů nedoporučuji.



Sháním plenku co nejvíce savou a ideálně štíhlou mezi nožičkami, pokud by šla využít na noc, bylo by to super (to by mela zvládnout ta Groovia One?). A musí mít hodně vysoký sed. Co poradíte? Mám předvybrané AIO klasické Blueberry, Smartbottom (tam nevím, která varianta je lepší), Bambino mio nebo Grovia One.

Odpověď: Podle popisu byste potřebovali ideálně GroVii ONE. Je hodně savá, měkká a pokud máte sušičku, bude skvělá i v zimě, jinak počítejte, že kvůli zvrstvené bavlně déle schne. Na noc je úžasná, doporučuji jí hned po Wizard Duo Night od Mother-ease. Smart Bottoms jsou vyšší než Blueberry, sají obdobně a o malinko déle schnou. Bambino Mio má dobrý poměr cena/výkon, mě zlobila, protože byla zbytečně vysoká a dělala bakuli na zadečku - pro menší dítko se uvnitř vkládačka špatně skládá. Občas i protekla (kvůli špatnému nasazení - problém byl na mé straně, plenka za to nemohla, ale třeba u Blueberry se mi to nikdy nestalo). Jinak ale krásně schne. Úzká mezi nožkami moc není, všechny ostatní zmiňované plenky jsou rozhodně užší. Uvnitř je velmi jemná, ale je to 100% mikrovlákno, pokud perete v mýdle, nebo v prášku obsahujícím mýdlo, bude jí to impregnovat, totéž se stane i s Grovií.

 

 

Budete od Grovie objednávat ty větší ONE? Malá už není tak malá :) (2roky) a občas ty normální ONE k ránu provlhnou, tak přemýšlím, zda je něčím dovycpat (velikostně jí pořád jsou dobře, tak asi zkusím prefoldy na vycpání - mám je už od první dcery r.12 a jedou třetí holčinu a jsou to držáky :) 

Odpověď: Moc děkuji za zprávu, Big ONE zatím není bohužel pro Evropský trh dostupná a nejspíš to bude ještě nějaký čas trvat, než ji zařadí do nabídky. Zeptám se na to, ale podle mých dosavadních zkušeností je to na dlouhé lokte. Co se týče toho vycpávání ONE plenky - nezměnila jste náhodou v poslední době prací prášek? ONE totiž synovi stačila bez jediné nehody do odplenkování ve 2,5 letech a 14 kilech, kdy se stále kojil v noci a čůral, jak Alík. Plenka byla sice občas "na žmach", ale nikdy ani ťuk, ani neprovlhla. Stalo se mi to vlastně jednou, když ta vkládačka uvnitř vyčuhovala malinko ven, na bříško a chytlo malinko vlhkosti oblečení. ONE pojme 450 ml, je to takové plenkové dělo :-D Kdyby Váš prací prášek obsahoval mýdlo, byť jen trochu, plenka se naimpregnuje a pak tolik nesaje. Neumím si představit do ONE plenky dát prefold - nezkoušeli jsme to. Obávala bych se, aby to plenku příliš nenadzdvihlo v profilu a aby kvůli tomu pak neprotékala. Ideální by bylo asi něco velmi tenkého a savého. Nemáte doma od GroVia tu jejich úzkou vkládací plenečku? Nebo případně nějaký Geffen Absorber, ale ONE je poměrně úzká, vešel by se do ní nejspíš jen ten nejmenší, se žlutým okrajem.


 


 

RŮZNÉ

 

Dobrý den, prosím o radu, jaké vkladacky Geffen koupit ke zvýšení savost pro mého syna.
Je mu 13m, má skoro 12 kilo. Největší zastoupení v naší výbavě mají AI2 Breberky s dlouhou vkladackou, pak AIO Bamboolik (kde je vevnitř vlastně také velká vkladacka) a pak používám kapsovky od breberek, kde máme jako náplň prefold nebo vicevrstvou plenku. Aktuálně je to tak, že kapsovka zvládne jedno velké vycurání a pak musí dolů, AI2 občas ani to ne a největší výdrž má Bamboolik, ale ani to není úplně ideální.
Prosim tedy o radu, který ten Geffen absober pořídit (jsem z těch 8 druhů trochu jelen), nebo jestli raději 2 typy (jeden do kapsovek, jeden přímo na tělo) a v jaké velikosti, aby to nedělalo megaobjem. Moje představa je, aby plenka vydržela zase 3 hodiny, když půjdeme ven, tak abych nemusela prebalovat tak často.
Děkuji moc za radu.

Odpověď: Hezké dopoledne přeji, Geffen absorbery v podstatě můžete vzít kterékoliv, bude třeba jen změřit šířku plenky, aby se vešly. Nejideálnější bude střední velikost: Quick, High (11 cm na šířku) nebo Super Absorber (12 cm na šířku) - vejde se akorát na délku do většiny plen a nemusí se přehýbat. Co ale bohužel nezaručím - že bude balení spolehlivé. To nezáleží na savosti vkládaček, ale na střihu plenky a ze zkušeností maminek, se kterými jsem tyto značky diskutovala vím, že jsou to plenky poměrně mělké a nesnesou tak přílišnou výplň. Absorbery jsou sice tenké, ale pokud plenka nesedí dobře, může protékat a absorber ani nevyužije svou kapacitu. Jestli neprotékají a jen nestačí kapacita (poznáte tak, že je plena zcela saturovaná, když proteče a ono "protečení" je jen navlhnutí kolem gumiček a ne proud moči ven z pleny), pak budou absorbery vhodné. Jestli ale plenky protékají často a hodně a savá vrstva zůstává nezaplněná, nebo dokonce z části suchá, absorbery nejspíše nepomohou a příčinu protékání je třeba hledat v nasazení, případně ve střihu pleny samotné.


Rada bych si jeste nechala poradit s latkovymi vlozkami :-)-chtela bych vyzkouset, ale cenove se ty dve znacky dost lisi, tak je rozdil i funkcni? A neklouzou po kalhotkach, kdyz se zapinaji jen dole?

Odpověď: Látkové vložky mám od TotsBots Bloom a Nora, od Blueberry Pink Daisy. Každé jsou úplně jiné. Co by se o nich dalo říci, že mají společného - v žádném případně se neposouvají, nedřou, netlačí, hodně sají a jsou spolehlivé - nepřetečou :) Bloom zůstávají na omak vlhké - mají dotykovou vrstvu z bambusu, Nora jsou stay dry sněhobílé a uzamknou vše uvnitř a nepustí ven. Bloom a Nora se po prvním praní vysráží a lehce se kvůli tomu zvlní, Pink Daisy se po vyprání ani nehnou. Biobavlna v Pink Daisy je o poznání příjemnější než bambus u Bloom vložek, který malinko žmolkuje. Ale nic dramatického to není. Stay dry verze Pink Daisy je pro mě top a číslo 1. Díky nim jsem se vzdala jednorázových vložek zcela a definitivně. Člověk o nich neví a s cestovní taštičkou od totsbots máte vyhráno. Obě značky sají srovnatelně, Pink Daisy jsou veliké, tam stačí na obyčejnou MS velikost S, v prvních dnech velikost M. Bloom a Nora jsou ideální Midi, v prvních dnech Maxi. Na noc Pink Daisy L, nebo Bloom/Nora Mighty. Pink Daisy XL jsou opravdu veliké, skvělé jako poporodní, nebo při opravdu silném krvácení. Bloom/Nora mini jsou zase naopak malinké, na končící MS nebo jako slipové.

 


A jeste jedna otazecka- jak to mam vymyslet s temi separacnimi plenkami? Mam doma i jednorazove od Totsbots a take takove tenoucke bambusove.. A v balicku byli flisove. Mate prosim nejake doporuceni pro novorozenecke plenky? Ktere separacni vlozky jsou nejvhodnejsi?

Odpověď: :-) to je otázka do pranice... Uvidíte, jak moc se vám bude chtít "patlat" s vaječinou. Pokud moc ne, používejte jednorázové separačky. Ty se mohou jednoduše sebrat i s bobíky a vyhodit. Vaječina je ale zprvu "rozstřel", takže to víceméně stejně plenku zasáhne. Ale práce se usnadní určitě. Flísové separačky se dají snadno osprchovat proudem vody v umyvadle a samotnou plenku ochrání určitě lépe, než ty jednorázové. Uvidíte, co se vám více osvědčí, my jsme jednorázové separačky používali až na kompaktní bob, nebo když se syn osypal - ochrání to i zadeček před vlhkostí (má potravinové alergie a kakal nám i 6x denně). Miminko ale stejně člověk z nějakého dávnověkého pudu přebaluje při každém upšouknutí, tak ani ve vlhku není :-D



Jeste bych se chtela poradit-dneska jsem klucikovi dala do nositka plenku Blueberry,mel ji tak 2 hodiny pres vychazku a kdyz jsem mu ji sundala,tak mel strasne cerveny zadecek s lehkou vyrazkou.Nejdriv jsem myslela,ze to je otlacene z nositka,ale vypada to,ze to je z te plinky.Tak se chci zeptat,zda jste se s tim uz nesetkala?

Odpověď: Obě naše děti měly ekzémy a zadečku se vyrážky nevyhýbaly, ba naopak. Pokud je to i váš případ, vlhkost v plence může ekzém zhoršit. Dávali jsme proto do všech bavlněných plen flísovou nebo jednorázovou separační plenku, aby se vytvořila bariéra a zadeček ochránil. Když byly děti osypané, mazali jsme krémem s olejovým základem, jinak to nebylo ani třeba. Pokud bylo nosítko těsné, otlačení možné je. Do nosítka můžete vybrat asi nejideálněji Wizard Uno Stay Dry (ty teď bohužel nejsou), je zcela hladká. Nebo pak také plenky s jemnou bavlnou na povrchu, jako je bumGenius Elemental nebo Smart Bottoms Smart One. Pokud byste preferovala stry dry materiály, bumGenius Freetime i kapsovka Original mají moc příjemný suedecloth. Jestli je zarudnutí vzniklé podrážděním nebo otaky poznáte snadno. Otlačení zmizí do pár minut nebo nejdéle desítek minut (při dalším přebalení už by muselo být pryč). Pokud je to vyrážka a podráždění, to určitě tak rychle nezmizí (při dalším přebalení pupínky a zarudnutí stále uvidíte).


Které plenky nejméně praním hrubnou? Sušičku nemám a i když nemáme tvrdou vodu, české bambusové plenky častou hrubnou dost. Díky.

Odpověď: Určitě nehrubne Smart One, ani Dream, Bueberry Simplex venku na šňůře trochu ztvrdne, ale hrubá není. Pokud byste chtěla plenky stále jemné a měkké jako polštářek, ideální jsou Mother-ease stay dry, ať už Uno nebo Duo.



Latkovat s modernima plenama teprve zacinam, plenky jsem nazivo nevidela, kdybych nahodou objednala spatne a nesedelo to, da se aspon to nezkousene vratit?

Odpověď: Samozřejmě, plenky lze vrátit, kdyby nesedly, to není vůbec problém. Pokud jsou v původním balení, vrátíme Vám celou pořizovací cenu plenky. Pokud jsou vyprané a vyzkoušené, lze je vrátit do Plenkomatu.
 

Dívala jsem se do Plenkomatu, zda tam není něco pro mě a zjistila, že je možné vrátit i vyzkoušené či jen oprané plenky. Jak to prosím funguje?

Odpověď: Napište nám, které plenky si budete přít vrátit a kolikrát byly prané/nošené. Vracíme poměrnou část pořizovací ceny pleny (podle stupně jejího opotřebení), v podobě bodů na Váš účet v Plenkotéce. Plenky nesmí být se skvrnami nebo zaprané/obarvené. 



Ještě se chci zeptat na pleny z Číny. Proc se perou jen na 40 a jsou tak levne? Ta kvalitativní stranka bude asi tedy jinde, ale zajima me zda jsou nebo nejsou závadné, jelikož někteří čeští výrobci si nechají sit plenky v Číně se stejnými vzory, jake jsou tam za babku. To maji tedy stejny materiál a pak to tady prodaji za raketu? Synovi jsem pleny zkousela a neprotekly. Jen jsem je vyprala na 60. 40 je pro me malo.

Odpověď: Na Váš dotaz neexistuje jednoznačná odpověď. Není totiž plenka z Číny jako plenka z Číny. V Číně totiž šijí i renomované značky, jako britští Close Parent (pleny Pop-In), Bambino Mio (pleny Miosolo) nebo GroVia. Mají své prověřené továrny, s certifikací fair trade a posílají jim své materiály. Nikdo nesmí mít stejné vzory, jako oni, ani stejné střihy, vše je pod přísným dohledem. Plenky si zachovávají svůj standard v kvalitě i provedení. Řada výrobců od šití v Číně již ustoupila, nebo od začátku šijí v místě původu (USA, UK či Kanada). Materiály si často nechávají zhotovovat přímo pro svou značku. V Číně se například velmi spálila zakladatelka a majitelka fimy Cotton Babies (pleny bumGenius), měla velké problémy s přeprodejem nekvalitních podvrhů na Amazonu. FuzziBunz šití v Číně málem položilo, měli nekvalitní materiály a výrobu také přesunuli zpět do USA. Co se českých výrobců týče, záleží na kvalitě a certifikaci materiálů, ze kterých si dávají plenky v Číně šít. To mohu jen těžko posoudit. Čína sama produkuje již několik vlastních značek, jako je Alva nebo Happy Flute, jsou nejspíš funkční, jen zdravotní nezávadnost a kvalitu materiálu Vám asi nikdo nezaručí...

Mockrát děkuji. S tou zdravotní nezávadnosti: co by se mělo stát? Děťátko bude mít vyrážku nebo by se z plen mohly uvolňovat nějaké látky?

Odpověď: Zdravotní nezávadnost určuje atest, přesné podmínky pro splnění tohoto kriteria jsou definované. Jde např. o používaní chemikálií při výrobě, které v látce mohou zůstat a pak se uvolňují. Co zaráží mě osobně je podobný chemický zápach u většiny oblečení z Číny - napouští nejspíš také látku proti plísním apod.. Kdysi jsem ze zvědavosti objednala pytel na pleny z Aliexpressu. Došel vcelku pěkný, bytelný pytel. Ale ten zápach mě porazil... Pokud nemáte doklad o zdravotní nezávadnosti materiálů a o kvalitě výroby, měla bych vážné pochybnosti takový výrobek pro miminko pořizovat.

 


 

Copyright 2018 - 2024 © Plenkotéka | Látkové pleny